16.3.2017. 13:34
0
Zbog čega se svađaju Izetbegović i Radončić? To je početno zauzimanje pozicija, ali rano su krenuli!
Pažnju javnosti proteklih dana privukli su ne baš dobri odnosi koaliconih partnera, stranki SDA i SBB. Lideri ovih stranaka Bakir Izetbegović i Fahrudin Radončić putem medija razmjenili su nekoliko teških uvreda, prebacujući krvicu jedan na drugog za njihove loše odnose. Ovo je još jedan dokaz da su građani BiH zatočenici sličnih odnosa političkih partija koje godinama vladaju našom zemljom.

“Mislim da bi dobro bilo da i jedan i drugi sjednu za sto i kažu u lice sve što imaju. Prepucavanje putem medija neće ništa dobro donijeti ovom narodu. Na ovaj način svi trpimo, trpi BiH. Očekujem da će preovladati razum i da će se sjesti za isti sto kako bi se razgovaralo o budućnosti ove zemlje", izjavio je Šemsudin Mehmedović zastupnik u Parlamentu BiH. 

Povezana slika
Šemsudin Mehmedović: Najviše trpi narod

Potpredsjednik stranke SBB Mirsad Đonlagić smatra da je mnogo puta do sada konstatovano da između političkih subjekata u BiH oduvijek vlada nepovjerenje, nepoštovanje i neuvažavanje koje dovodi do ovakvih sukoba.

"Ja jednostavno ne mogu da razumijem da kritike koje se odnose na period od 25. godina, period koji je uludo prošao, nailaze na ovako žestoke otpore. Zbog toga se javljaju vrlo teške kvalifikacije, a ljudi ne žele da međusobno razgovaraju, dogovaraju se i da rade u interesu građana BiH. Treba da preovladavaju ekonomske i socijalne teme, jer svjedoci smo koliko ljudi napušta BiH, izjavio je Mirsad Đonlagić. 

Prepucavanje preko medija neki smatraju taktikom Izetbegovića i Radončića pred naredne izbore, posebno jer je Izetbegović javno optužio Radončića kako svojim stavovima i direktnim optužbama na njegov račun želi zauzeti njegovo trenutno mjesto.

“Rekao bih da je to početno zauzimanje pozicija za izbore 2018. godine, ali mislim da su prerano krenuli i jedan i drugi. Zapravo bi trebalo da prvo riješe goruća politička pitanja. Moraju imati u vidu da su mehanizmi donošenja odluka u BiH su vrlo kompleksni i da treba tražiti sagovornika u političkom biću i Hrvata i ljudi iz RS-a, izjavio je Mehmedović.

"Ja ne znam da li je to taktika pred izbore, ali smatram da je kritika koju je gospodin Fahrudin Radončić uputio Bakiru Izetbegoviću neuporedivo blaža, lakša i jednostavnija u odnosu na neke druge kritike koje su upućivane. Međutim, ova kritika je naišla na najžešći odgovor koji također ne razumjem, riječi su Mirsada Đonlagića.

Napomenimo, Radončić je proteklih dana optužio Izetbegovića za "veleizdaju žrtava genocida", kao i da se zbog toga treba povući iz Predsjedništava BiH i sa čela SDA, jer je historijski sramotno slagao vlastiti narod i žrtve genocida. 

“Ja nisam pravnik da tumačim pravne propise, ali oko revizije tužbe se pokazalo mnogo toga što nije dobro. Kao svaki Bošnjak bio bih zadovoljan da žrtve saznaju pravu istinu, ali mislim da je to trebalo da se radi na drugačiji način, da to bude pravno utemeljeno, da se ne doživi jedna ovakva okolnost da zahtjev za reviziju na kraju bude odbijen", riječi su Đonlagića.

Slikovni rezultat za mirsad đonlagić

Mirsad Đonlagić: Reviziji je trebalo pristupiti  na drugačiji način

Kolicioni odnosi SDA i SBB, uspostavljeni u oktobru 2015. godine. Pitanje je koliko je ta koalicija donijela dobrih stvari BiH i njenom narodu. Pogotovo ako imamo u vidu da redovno svjedočimo masovnim protestima nezadovoljnih radnika, penzionera, boraca i mnogih drugih.

“Narod najbolje zna je li bolje ili gore stanje nego prije. U svakom slučaju ovakvo stanje je neodrživo. Mislim dok koalicija traje treba da traje ili da proglase da ta koalicija jednostavno ne funkcioniše i da se traže nove političke mogućnosti. Politički lideri treba da imaju viziju i o alternativnim varijantama, odnosno drugim koalicionim partnerima. Narod BiH može tolerisati sve, ali svađu ne može, izjavio je Mehmedović.

“Mislim da ne postoji koalicija u BiH koja je do sad uradila nešto da narodu bude bolje. Trebalo bi se preispitati zašto te koalicije ne funkcionišu. Kada bi se to temeljitije istražilo, dobio bi se sigurno interesantan odgovor", tvrdi Mirsad Đonlagić.

SBB je upravo u svom saopštenju naveo da zahvaljujući mentalnom sklopu Bakira Izetbegovića, SDA-u nije uspjela niti jedna koalicija, neovisno da li je u pitanju bio SDP, SBiH, DF ili sada SBB. S druge strane, Bakir izetbegović je naglasio da ako u SBB-u smatraju koalciju tehničkom, kako je Radončić istakao, treba da vrate sve pozicije koje su zahvaljujući njoj dobili.

“Naš interes nije bio da u ovu koaliciju uđemo tek onako. Mislim da i pored njenog lošeg funkcionisanja, ima mnogo stvari oko kojih možemo biti saglasni, jer to su stvari koje su u interesu naroda u BiH. Zbog toga očekujem da se trenutna situacija vrlo brzo smiri.
Ne može niko svojatati nikakve pozicije, jer niko nikom ništa nije dao što mu izborima i voljom naroda nije pripalo, zaključio je Mirsad Đonlagić.


Novinar: Admir Oručević


0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.