17.3.2017. 16:25
17
Amir Hadžić: Hejteri se kriju iza anonimnih imena, to su ljudi koji nemaju svoje mišljenje
Jedan od najpoznatijih Youtubera sa naših prostora je sigurno Amir Hadžić. Mnogo pažnje privukao je svojim video klipovima, u kojima kroz određenu dozu humora , kao i uz svoju kreativnost, pokušava iz svih uglova i perspektiva predstaviti sredinu u kojoj živimo. To mu polazi za rukom, a najbolji dokaz su mnogobrojni pregledi njegovih video uradaka. Sa Amirom smo razgovarali o tome kako je počeo da se bavi ovom zanimacijom, kako danas gleda na sve to, kao i kako se nosi sa kritikama, jer su pored pohvala i one uvijek prisutne, pogotovo u BiH.

“Inspirisalo me dosta toga. Davno sam se počeo baviti ovim poslom, tada je inspiracija bio samo jedan čovjek od kojeg je i krenula cijela priča, Nenad Marinković „Gasttozz“. Napravio sam veliku pauzu 2013. godine jer, nekako sam „ispucao“ ideje i kreativnost i nisam se pronalazio u tome pa sam se zaustavio. Ja nikada nisam snimao samo da bih snimao i nikada mi nije bio važan kvantitet već kvalitet. Kroz te godine pauze nakupilo se dosta nove inspiracije iz mnogih stvari. Gledajući hrvatskog komičara i glumca Željka Pervana, po mom mišljenju najinteligentnijeg čovjeka na Balkanu, svakodnevno razgovarajući sa ljudima raznih mišljenja i stavova, sticajući razna životna iskustva i tako dalje. Danas su inspiracija razne stvari iz svakodnevnog života ljudi sa naših prostora, stvari koje naše živote nekako čine unikatnim i razdvajaju od ostatka svijeta, i zaista jeste tako. Međutim, najveća inspiracija sam ja. Uvijek sam imao potrebu da sve pretvorim u šalu kako bi zabavio ljude oko sebe, lično, uživo", izjavio je Amir Hadžić.

Reakcije ljudi na njegov rad su uglavnom pozitivne. Kritika je bilo, ali one su zanemarive, jer nemoguće je udovoljiti svima.

"Iz negativnih reakcija i kritika se najbolje uči. Postoji nešto što mi smeta kada su u pitanju reakcije ljudi, Znate, kod nas svako ko krene da snima je budala, a svako ko uspije je kralj i legenda. Kod mene su reakcije, koliko sam mogao primjetiti, većinskim dijelom pozitivne što mi je jako drago jer se trudim da budu takve. Ako imate samo jednu osobu koju uspijete zabaviti i na bilo koji način joj učiniti život da kažem boljim, vrijedi se truditi oko toga. Ako ne činite nečiji tuđi život boljim, uzaludno gubite vrijeme svog života", govori Hadžić.



Kako je rekao sa kritikom se zna nositi, sasvim druga stvar su zlonamjerni tzv. hejterski komentari, koji nažalost ne mogu zaobići nikoga ko se na ovakav način eksponira u javnosti.

“Prije svega, jako je važno napraviti separaciju kritike i nečega što mi zovemo „hejt“. Ne možemo ga zaobići jer je konstantno prisutan apsolutno u svemu i kod svih. Vidite, kada pričate loše o nekome ko trenutno nije tu, vi ustvari time otkrivate svoje loše strane, da volite ogovarati, da biste ljudima „zaboli nož u leđa“, da niste stabilna osoba, niti osoba od povjerenja, i sve to otkrivate o sebi ljudima koji to znaju prepoznati u vama. Tako da često ljudi koji ostavljaju odvratne komentare iza anonimnih imena na internetu su ljudi bez vlastite jake osobenosti, puni sujete, što je meni zaista smiješno. Takve stvari se uklanjaju odmah, bez razmišljanja, jer takvi ljudi neće promijeniti svoje mišljenje. Oni i nemaju neko mišljenje, već su tu čisto da bi vas sputavali, pisali odvratne stvari i to će se samo iznova ponavljati. Bespotrebno je gubiti vrijeme na takve stvari, jer imate obavezu prema ljudima koji vas vole, i koji jedini zaslužuju vaše vrijeme i posvećenost” , govori Hadžić.

Amir je jedan od rijetkih koji je svoj hobi uspio pretvoriti u profesionalni posao, od kojeg danas prehranjuje sebe i svoju porodicu. Na početku niko nije vjerovao da će sa svojim kreativnim nastupima privući toliku pažnju, pa čak ni njegova porodica.

“Ja sam napravio svoj posao. Ne samo da mi niko nije pomogao u ovome, već niko nije ni vjerovao u mene, nikada, nijedne sekunde. Čak ni moja žena nije vjerovala da ću uspjeti. Ja sam jedini koji je vjerovao u sebe, znao šta želim i šta mogu, i prema tome sam išao i do toga sam došao. Nisam se bavio kriminalom da bih imao ovo što imam, nisam nikog drugog oštetio, ukrao, niti radio slične stvari kako bih se postavio tamo gdje jesam. Na kraju, najljepše od svega jeste znati da sam se ja sam održao u ovom životu i na ovom svijetu. Sve što imam došlo je zbog mene. Postoji neka veličina u tome”, riječi su Hadžića.




“Jedini razlog zbog kojeg ja imam zaradu od ovog posla je taj što ne mislim o zaradi. Moj fokus, prije svega, je na kvaliteti svake epizode koju planiram objaviti, na ljudima koji me prate i na pozitivnoj atmosferi koju želim time napraviti”, govori nam Amir.

Kako nam je rekao snimanjem će se baviti dok bude imao elana za takve stvari, jer u našoj zemlji nikada ne možete znati šta vas sutra očekuje. Na kraju razgovora, kako samo on to zna, prokomentarisao je  političku situaciju ljude koji vode ovu zemlju.

“Kao što rekoh u jednoj epizodi; svaki put kada se rukujem s nekim od političara, imam potrebu da operem ruke. Svi oni su jako plitki. Tehnički su sposobni na jeziku, njihovi fakulteti su im obogatili riječnik i tu se sve zavšilo. Svaki razuman čovjek koji vidi broj država koje imaju uređene sisteme, država u kojima su ljudi zadovoljni životom, shvati da jeste moguće to sve ako se uradi na pravi način. Ovu državu ne vodi niko. Ne postoji čovjek u ovoj državi kojeg stanovnici ove države žele za svog vođu. Ljudi su ovdje puni mržnje, imaginarnih razlika, puna su im usta prošlog rata i sve što treba da se dogodi, mjeri se po ratu. Gdje to vodi BiH, pitate me. Vjerovatno u još jedan rat zbog ljudske gluposti. Koliko god mi pokušavali slagati sami sebe, tješiti se i pokušati pronaći neki drugi razlog, religija je najveći uzrok ljudskih problema. Pogledajte historiju, više ljudi je umrlo zbog religije nego zbog raka. Skoro svi ratovi u historiji čovječanstva vodili su se zbog religije i zbog toga što se ljudi nisu mogli dogovoriti čiji je Bog jači. Siguran sam da smo jedna od država sa najvećim brojem problema na svijetu, koje treba riješiti. Uslov da se riješe svi ti problemi jeste da se ukloni uzrok svih tih problema. Uzrok se nalazi u vašoj glavi, uzrok je sve ono zbog čega mislite da ste bolji od nekog samo zbog drugačijeg Boga, boje kože, nacije itd. Riješite taj problem odnosno uzrok problema, a ostalo će samo da se riješi", zaključio je za kraj razgovora popularni Youtuber Amir Hadžić.


Novinar: Admir Oručević

 
17
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.