16.6.2017. 13:00
0
Posljednja poruka majci, nakon čega su izgorjeli: Hvala ti mama za sve što si učinila za mene
Taksist iz Etiopije Behailu Kebede čiji je pokvareni frižider navodno izazvao požar u Grenfell tornju u kojem je poginulo najmanje 17 ljudi, potresen je tragedijom koja će ga, kako je rekao prijatelju, zauvijek progoniti.

"On je još u šoku. Rekao mi je da je alarmirao komšije čim je vidio dim u kuhinji svog stana na četvrtom spratu. Progoni ga ova tragedija", rekao je prijatelj.


Nesretni Kebede

"Nije imao pojma da će tako mali požar izazvati toliku katastrofu, da će toliko ljudi poginuti. On je drag i ljubazan čovjek, meka srca. Znam ga godinama, teško se nosi sa svime što se dogodilo. Stalno ponavlja: Ljudi su izgubili živote, ne mogu to podnijeti", kaže njegov prijatelj
.

"Krivi sebe iako je svjestan da nije mogao ništa učiniti", dodao je.


Kebede je doselio u zgradu 1990. godine. U Britaniju je došao s dvojicom mlađe braće i odmah zatražio azil. Kebede je zgrabio svoje stvari prije nego je istrčao iz stana i počeo lupati susjedima po vratima kako bi ih upozorio na požar. Prijatelj kaže kako je Kebede odmah, nakon što je vidio iskre iz frižidera, upalio protivpožarni alarm.

"Često sam ga posjećivao u tom stanu. Bio je uvijek nasmijan i veseo. Voljeli smo se družiti. No danas je zvučao drugačije. Rekao mi je kako se užasno osjeća zbog smrti tolikih ljudi, među kojima su i njegovi prijatelji. Neće to nikada moći zaboraviti", kazao je prijatelj.

Prema dosadašnjim inforamacijama  stravičnom požaru 65 ljudi vodi se kao nestalo. Među nastradalim je i mladi par Gloria Trevisian i Marco Gottardi, koji su u trenutku požara bili u svom stanu na 23 spratu. Suočeni sa bezizlaznom situacijom u posljednjim trenucima svog života, njih dvoje su telefonski razgovarali sa svojim roditeljima u Italiji.

Marcov neutješni otac je rekao da mu je u 4 sata ujutru Marco rekao da se njihov stan puni dimom i da je situacija postala opasna.

"Veza na je u tom trenutku pukla i od tada se više  nismo čuli, sve do tog momenta nas je pokušavo smiriti, govorivši nam da se ne brinemo", izjavio je Marcov otac.

Gloria je svojim roditeljima u 3 sata ujutru rekla kako se požar širi i da čekaju pomoć.

Njezin je otac Loris rekao: "Htjeli su sići, ali su rekli kako su vidjeli plamen koji se penje stepenicama velikom brzinom i da je dim sve gušći. Nekoliko sekundi kasnije telefonska veza je pukla. Stotinu puta smo je poslije toga pokušali nazvati, ali nismo uspjeli".

Advokatica Glorijine porodice Maria Cristina Sandrin preslušala je snimku razgovora između nastradale djevojke i njene majke.

"Tokom razgovora se opraštala od majke rekla joj je 'Hvala ti mama za sve što si učinila ze mene' ",izjavila je Maria.

Službe za hitne slučajeve su treći dan na terenu u potrazi za tijelima nastradalih u izgorjelom tornju Grenfell. Do sada je zvanično potvrđeno 17 žrtava.

Vatrogasna služba ne očekuje da će naći preživjele, a premijerka Teresa May naredila je temeljnu javnu istragu o uzrocima požara.


Novinar: Admir Oručević

0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.