2.11.2017. 15:00
1
"Jasno mi je da ljudi vole slike, ali mi je nejasno da postoje kolekcionari mirovnih sporazuma"
Prema nekim informacijama orginalni bh. primjerak Dejtonskog sporazuma pronađen je ovog ljeta u Arhivu Predjsdništva BiH. Zbog ove činjenice, postavlja se pitanje kakav primjerak su pronašli pripadnici MUP-a RS na Palama kod uhapšenog Željka Kuntoša. ?

Falisfikat ili primjerk sporazuma koji je izgubila Srbija.


P
ostoji mogućnost da su Pripadnici MUP- RS kod Željka Kunoša pronašli srbijanski primjerak mirovnog sporazuma.

“Ovo pokazuje koliko smo neozbiljna država i sa kolikim se nepoštovanjem se odnosimo prema tako bitnim i značajnim dokumentima, pogotovo što taj dokument još nije zvanično preveden na naš jezik. To nije povelja Kulina Bana, to je dokument koji nismo u stanju da sačuvamo 20, 30 godina, nego ga izgubimo. Sama činjenica da je predsjedništvo reagiralo tek nakon nekoliko dana, pokazuje da ni oni nisu bili sigurni da imaju dokument, jer kad znate da imate dokument u arhivi odmah ga pokažete svima kako bi spriječili glasine. Oni su se ušutili nekoliko dana, pa tek onda reagovali i izašli sa viješću da je ipak kod njih taj dokument”, izjavila je politička analitičarka Ivana Marić.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio je da je taj bh. entitet "pronašao svoj Dejtonski mirovni sporazum".

Kaže da je tekst Dejtonskog sporazuma pronađen, kako je informisan iz medija, kod pratioca Alekse Buhe, koji je bio u Parizu 1995. godine

 

"Dobio je taj sporazum i trebalo je da ga donese u RS i očigledno da ga nije dao na raspolaganje organima. Eto, mi smo našli neki svoj Dejtonski sporazum. Sada ostaju drugi. I oni su imali neki svoj primjerak, pa neka nađu svoje", ustvrdio je Dodik.


Povezana slika
Dodik: RS pronašao svoj primjerak

“Moguće je da su našli verziju koju je Srbija dobila. To su dokumenti za koje bi se odmah trebalo znati gdje se nalaze. Očito je da političari ne znaju gdje se koja verzija nalazi, pa je potrebno nekoliko dana da se misterija riješi. Činjenica da nije poznato da li se radio o orginalnoj verziji ponavljam još jednom pokazuje neozbiljnost i bahatost naših političara”, govori Marić.

 

Željko Kuntoš na Palama je u svojoj kući skrivao primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma na engleskom jeziku i nudio ga na prodaju za 100.000 KM.

"Ko bi mogao pomisliti da će neko ponuduti 100.000 KM za za dokument koji postoji i u elektronskoj verziji. Pitam se ko bi mogao biti kolekcionar mirovnih sporazuma. Jasno mi je da postoje ljudi koji vole slike i koji u njima uživaju, ali mi je nejasno da postoji osoba koja je ljubitelj mirovnih sporazuma", zaključila je Ivana Marić.

Povezana slika
Marić: Zar postoje kolekcionari mirovnih sporazuma?!


Kako je jučer potvrđeno, Željko Kuntoš pušten je da se brani sa slobode, jer nije bilo zakonskih osnova za određivanje pritvora.

 

Novinar: Admir Oručević

 

 

 

 

 

 

 

 

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.