29.9.2020. 10:55
2
Gdje su i šta rade naše najpoznatije 'rijaliti zvijezde': Kako su rijaliti programi utjecali na njihove živote i karijere
Činjenica da pojedini rijaliti programi traju skoro petnaest godina govori o tome da, bar za sada, nije došlo do zasićenja publike.

Posljednjih godina svjedočimo opštoj ekspanziji rijaliti televizijskog formata koji, iz sezone u sezonu, ne prestaje da intrigira javnost i čija popularnost konstantno raste, 

Rijaliti programi imaju za cilj da predstave ljude koji se ponašaju na sebi svojstven način (ponašajući se i reagujući kao što bi to radili da nema kamera u njihovoj okolini) i to u različitim kontekstima i životnim situacijama. Današnje rijaliti programe stručnjaci uglavnom ocjenjuju kao posljedicu stanja u društvu.

Emiteri koji emituju ovakav program imaju više ciljeva. Jedan je naravno gledanost, ali drugi je ono što je mnogo opasnije, stvaranje jedne atmosfere u društvu u kojoj ovakvo ponašanje zapravo postaje nešto što je društveno prihvatljivo. 

Ostaje upitno koliko iznose honorari za se koje pojedinci odluče na učestvovanje u ovakvim programima.

U nastavku ćemo govoriti o najpoznatijim učesnicima rijalitija koji dolaze iz BiH.


Dragan Marinković Maca


Dragan Marinković Maca, glumac i bivši učesnik rijalitija, mnogo puta do sada je iznosio svoje mišljenje zašto ga mediji ne vole, kada je rijaliti program u pitanju. Oduvijek je važio za nekog ko nema dlake na jeziku, a to smo nebrojeno puta vidjeli na ekranu, pogotovo kad je bio učesnik rijaliti programa. Učestvovao je u dva rijaliti programa, 'Velikom bratu'  i 'Farmi' na kojoj je osvojio drugo mjesto. Marinković je i dalje u glumačkim vodama, a nije poznato koliko je učešće u rijaltiju utjecalo na njegovu popularnost, s obzirom da je Maca neko ko je i prije toga itekako bio poznat široj javnosti na Balkanu.

"Sada je sve stvar samo seksa i gledanosti. Normalno, uzeo novčanice dva puta. Veliki brat, prelijepo jedno životno iskustvo. To su prelijepa iskustva, na kraju i Ben Aflek je bio tamo, nemam ja taj problem. Sad, jesam li ja bolestan koji uzima pare, ili ti koji me džaba gledaš? I još platiš program. Tako da je to vrlo onako, upitna stvar, ko je tu veći bolesnik", rekao je u Marinković na pitanje o svom učešću dva rijaliti programima. Kako Maca gleda danas na rijaliti programe, najbolje govori sljedeći video:





Hana Hadžiavdagić

Hana Hadžiavdagić-Tabaković bivša bosanskohercegovačka  voditeljica, danas za sebe kaže da je poduzetnica i jedna od najpopularnijih ličnosti na društvenim mrežama na ovim prostorima.

2008. godine učestvovala je u rijaliti emisiji 'Farma' koja je emitovana na Novoj TV. Na taj potez ju je nagovorila majka kako bi pokazala javnosti da nije ono za šta je mediji i drugi ljudi predstavljaju. Hana je na Farmi izdržala 11 sedmica i kako sama kaže, izašla je bogatija za jedno novo iskustvo. Tada je Hana slovila za 'bosansku Paris Hilton', kako ju je ekipa Nove Tv predstavila publici u jednom prilogu. U jednom razgovoru za Soruce portal Hana je naglasila da se koncept današnjih rijaliti programa itekako razlikuje od onog prije desetak godina, kada je ona bila jedan od njegovih učesnika. Pored toga što je stekla određenu popularnost, kazala da je nakon tih rijalitija dobila nekoliko poslovnih ponuda.


Sulejman Haljevac Memo

Kada govorimo o rijaliti programima, tituala najuspješnijeg rijaliti takmičara pripada Sulejmanu Haljevcu Memi. Memo danas važi za akademskog slikara, političara i dvostrukog rijaliti pobjednika. 2013. godine pobjedio je na rijalitiju 'Farma'. Kako je kazao bila su to četiri mjeseca, koja su itekako ostavila traga na njemu. Zanimljivo je da je novac od pobjede uspio naplatiti navodno tek nakon dvije godine i to sudskim putem.

"Krivo mi je što je rijaliti pao na tako niske grane, previše je seksa, iz ljudi se izvlači samo ono najgore. No, ljudi to jednostavno gledaju. Kada me punac upoznao sa hrvatskom predsjednicom Kolindom kazavši joj ovo je moj zet, ona je na to rekla 'Ma, znam ja Memu, gledala sam ga na Farmi'", izjavio je Memo za Express. 


Elvin Kadrić Kadra

'Ljubi kadra'. Upravo po tim riječima ostao je upamćen Elvin Kadrić, učesnik rijaliti programa 'Parovi' u kojem je proveo desetak mjeseci. U intervju za Source portal nakon izlaska, govorio je o svom učešću u ovom rijalitiju.

"Učešće u 'Parovima' mi je donijelo veliku popularnost. Iako sam razmišljao na početku da li da uđem, jer pare mi nisu bile najbitniji fatkor, shvatio sam da je to ipak Srbija i da je tu centar svih zbivanja u svijetu showbiznisa. Tokom boravka, bio sam mnogo puta u različitim iskušenjima, vjera mi je pomogla da ih prebrodim. Sada na kraju mogu reći, da se više nikada ne bih odlučio na ulazak u jedan rijaliti", rekao je Kadrić za Source, koji je se nakon rijalitija više posvetio pjevačkoj karijeri.


Zerina Hećo

Privukla pažnju zahvaljujući svom učešću u rijaliti programu 'Zadruga'. Pred našom kamerom govorila je o svom iskustvu. Kako nam je tada kazala, mnogo se pokajala zbog odluke da uđe u jedan rijaliti.

"U pitanju je bila moja egzistencija. Nakon što sam se razvela i batalila fakultet, sve se okrenulo u drugom smjeru. Odlučila sam tada da rijaliti bude moj način zarade. Ja sam neko ko je kroz rijalitije prolazio na teži način. Rijaliti je slika Balkana, jer sve što se dešava u tuđim kućama, prenosi se pred kamerama. Dosta stvari je i namješteno, ali se to ne primjeti. Ne postoji cifra koja bi mene vratila u bilo kakav rijaliti program", izjavila je Zerina za Source.

Nakon rijalitija, Zerina se okušala u muzičkim vodama.


Adi Bebanić

I na kraju, na red je došao novinar Adi Bebanić. 'Slava' koju je osjetio tokom učešća u rijalti programu 'Zadruga' trajala je nepuna 24 sata. Razloge zbog kojih je odlučio napustiti ovaj show program, nije još uvijek u potpunosti razjasnio u javnosti. Podsjetimo, Bebanić je prije ulaska u rijaliti program 'Zadruga', napustio svoj stalni posao novinara. Kako će se dalje odvijati njegova karijera, ostaje da vidimo.



(Admir Oručević)

2
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.