19.10.2020. 14:59
1
Priče ljudi koji su čuvali Aliju Izetbegovića: Kada sam javio roditeljima da ću čuvati Aliju, zaplakali su od sreće!
Na današnji dan 19. 10. navršava se 17. godišnjica smrti Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine.

Mudrost, ponizonost i veliki autoritet su samo neke od osobina koje su krasile Aliju Izetbegovića. Svi su slušali njegove riječi, ali i Alija je znao slušati druge, bez obzira o kome je riječ. 

Njegov dugogodišnji tjelohranitelj Nurudin Dinče Imamović, u izjavi za Source je rekao kako boljeg čovjeka od Izetbegovića nije nikada upoznao.

"Kad god se Alije sjetim, emocije prorade. Ja sam uz njega bio od 90-te godine do zadnjeg dana. Bio sam uz njega kad je bilo najteže. Kada su ga zarobili, život sam založio da bi bio oslobođen. On je najveći sin države BiH, teško će se roditi takav čovjek ponovo", rekao nam je Imamović. 

Sarajlija Samir Čajić je jedan od onih koji je po naredbi komadanta Dragana Vikića bio u timu ljudi koji su čuvali predsjednika Aliju Izetbegovića 1991. i 1992. godine. I danas se dobro sjeća trenutka kada mu je to saopšteno. 

"Mislim da nakon prijema za školovanje u tadašnju Miliciju, nisam imao sretniji dan u životu. Čast, ponos, djelimično odgovornost, jer sam bio mlad se mješalo u meni. Javio sam roditeljima Ahmedu i Zehri, zaplakali su od sreće, braći Hazimu i Asimu je bilo drago. U periodu od jula 1991. godine do "prvomartovskih barikada" u Sarajevu nekog 5.marta 1992. godine, bio sam u službenoj pratnji predjsednika Alije koju su tada činila četiri policajca "
govori Čajić, koji nam je ispričao i jednu od dogodovština koje je doživio dok je bio u blizini Alije Izetbegovića.

"Predsjednik je bio pobožan čovjek i tokom trasnsporta s jedne na drugu lokaciju nekada nije bilo ugodno voziti se u 'golfu 2' i 'audiju 80' po rupama na aslafaltu koje su bile uzrokovane od granata i raznih drugih eksplozivnih sredstava. Znali smo se našaliti između sebe, pa kad neko pita, 'Koliko je puta predsjednik klanjo', zbog treskanja tokom prevoza,  u prevodu je značilo 'kakav je bio put tokom vožnje'", prisjeća se kroz smijeh Čajić.

Imamović kaže da je predsjednik Izetbegović sa svima postupao na korektan način.

"Sve nas koji smo bili oko njega gledao je kao svoju djecu. Uvijek skorman, smiren i staložen i svi smo ga još više poštovali zbog toga", izjavio je Imamović. 

Pitali smo naše sagovronike kako danas gledaju na vođenje SDA stranke.

"Mladi bi trebalo da slijede njegov put. Alija je lijepo rekao, trebamo mijenjati ljude koji ne rade dobro za svoj narod. Mnogi se danas trude, ali predsjednik je bio jednistven po svemu", rekao je Imamović za Source.

"Mislim da je to neuporedivo. Mene ove izjave uvijek koštaju, ali velika razlika je između oca i sina. Predsjednik Alija je bio omiljen, što ne mogu reći za sina Bakira", rekao je Čajić za kraj razgovora.


Novinar: Admir Oručević

 
1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.