27.10.2016. 15:43
9
"Ljudi se pitaju kako nosim hidžab, a zovem se Sanja"
Jedna studija o religiji i javnom životu pokazala je da je više od pola odraslih Amerikanaca promijenilo vjeru tokom života. Među njima je i veliki broj poznatih kao što su Muhammad Ali, Elizabeth Taylor, Richard Gere, Jane Fonda, Snoop Dogg, Madonna, Mike Tyson, John Travolta, Dustin Hoffman, Kelly Preston, Keanu Reevs, Tiger Woods, Erick Abidal, Franck Ribery i brojni drugi.

Trend promjene vjere zastupljen je i u našim showmagazine vodama, ne toliko izražen kao u stranim, ali on odavno postoji. 

Lepa Brena je iz islama prešla u pravoslavlje i dobila ime Jelena. Sinan Sakić je duhovni mir pronašao u budizmu, Igor Ražnatović, Aleksandar Seksan, Damir Mirković i Nenad Đurić u islamu. Emir Kusturica je postao pravoslavac, Senada Krgo-Soldo je postala Sanda. 

"Čitajući i stičući iskustva iz svijeta koji ih okružuje ljude često nešto motivira da promjene svoj svjetonazor. Imate ljudi koji su bili ateisti pa postanu teisti ili obrnuto. Radi se o tome da se ljudi iz nekih razloga iz jednog svjetonazora konektiraju za neki drugi. Tako i unutar teističkog svjetonazora, iz jedne religije pređu u drugu religiju. Toga je jako puno širom svijeta. Nije dobro kada se od toga na neki politikantski način, kao što se kod nas dešava, prave priče koje nemaju veze s vjerom, koje su kompromitirajuće za tu osobu. Ako je neko bio kršćanin pa pređe u islam, ili musliman pređe tamo, napravi se čitava frka, a to zapravo ne zaslužuje da se upire prstom", ističe sociolog Jusuf Žiga.

Sanja Domuz Sadiković, kćerka Čedomira Domuza, priznaje da se susretala s negativnim komentarima kada je odlučila prihvatiti islam, ali naučila je da na iste odgovori osmijehom. 

“Ne kažem nikada da sam promijenila vjeru jer nikad nisam odgajana u vjerskoj porodici. Prihvatila sam islam kao svoju vjeru, ali prije toga nisam imala vjersko opredjeljenje. Jednostavno sam se pronašla u islamu, to je bio moj izbor. Odrasla sam u tradicionalno pravoslavnoj porodici, ali kod nas se to svodilo uglavnom na posjete za Vaskrs i Božić. Često kažem da sam prihvatila islam kao vjeru u kojoj sam rođena”, kazala je Sanja za Source.ba.

Svoj život smatra “sređenijim”, lakšim i ljepšim jer sada ima cilj zbog kojeg je, kako kaže, psihički stabilnija. 

“Za ženu je hidžab obaveza i ja sam to ispoštovala. To me upotpunjuje jer je to obaveza koju sam ispunila. To mi je uvijek bila želja i na to sam se odlučila kad sam se osjetila dovoljno zrelom i psihički spremnom da podnesem sve što uz to ide. Komentara uvijek ima, porodica me podržala, a što se okoline tiče, ona uvijek komentariše, ja se ne obazirem na to. Zato sam i čekala period psihičkog sazrijevanja kada ću se na te komentare moći samo nasmijati”, navodi Sanja. 

Nasmije se i na reakcije onih kojima je čudno da jedna Sanja nosi hidžab. 

“Kod nas se ljudi najviše dijele po imenu, čim kažete kako se zovete odmah vas smjeste u određenu grupu. Kad vide da sam pod hidžabom, a zovem se Sanja, pitaju me kako. Mi smo takvo društvo, nismo otvoreni za promjene i imamo mnogo predrasuda. Bilo je iznenađenja, ali mene to ne pogađa, svjesna sam našeg mentaliteta”, zaključuje naša sagovornica. 

Najsvježiji primjer, kada je promjena vjere u pitanju, u svijetu je slavna pjevačica Janet Jackson. Kod nas je to svakako Marijan Mijajlović, sada Mustafa. Njegov potez je izazvao mnogo pažnje u bh. javnosti, ali i niz negativnih komentara i razočarenje porodice koja je tada poručila da ga se odriče. 

(Adna Zukanović-Zilić)

 
9
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.