19.5.2021. 19:35
0
KS bilježi porast novozaraženih: Rep od prethodnog talasa ili ipak imamo razloga za brigu nakon praznika?
Kanton Sarajevo je u protekla dva dana zabilježio porast novozaraženih koronavirusom.

Tako je jučer bilo 35 novozaraženih, što je trostruko više nego dan ranije, a danas 22 novozaraženih. Tokom jučerašnjeg dana od posljedica infekcije koronavirusom preminule su dvije osobe, dok prekjučer nije bilo smrtnih ishoda.

Da li je u pitanju rep prethodnog talasa ili ipak ima razloga za brigu nakon bajramskih praznika, pitali smo članicu Kriznog štaba Kantona Sarajevo prof. dr. Aidu Pilav.

"Tačno je da se u redovnim biltenima Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo u protekla dva dana bilježi porast novozaraženih. Međutim, kada stavite to u odnos na broj testiranih to vam je između 3,8 i 4 posto. Ono što smo mi jučer imali je povećani apsolutni broj i on je definitivno broj zaostalih uzoraka u toku bajramskih praznika, pa su ove naše ugovorne privatne laboratorije radile ubrzano, te se zato pojavio taj povećani apsolutni broj", kazala je profesorica Pilav.

Ističe da na temelju podataka koje redovno prate ne smatra da je došlo do porasta ili pogoršanja epidemiološke situacije u ovom trenutku. 

"Mi ćemo ovih petnestak dana više pratiti situaciju s obzirom na bajramske praznike koji su bili pa su se ljudi više družili, okupljali itd. Međutim, uzimajući u obzir sve te mjere koje smo mi propisali i na koje su naši sugrađani već navikli, moram reći, jako ih dobro poštuju, odnosno implementiraju ih na pravi način uz ove vremenske uslove u kojima smo više na otvorenom, jer je taj proljetni period, onda se ne očekuje to povećanje", naglasila je ona.

Kako kaže, procjene su da bi možda dolaskom većeg broja ljudi van Bosne i Hercegovine moglo doći do blagog porasta novozaraženih. 

"Generalno govoreći, mi ne očekujemo neki veliki skok, pretpostavljajući da će svijet kompletan u borbi sa covidom krajem septembra i početkom oktobra se susresti sa nekim većim valom koronavirusa", zaključila je u današnjem razgovoru za Source.ba portal prof. dr. Aida Pilav.

Novinar: Ajdin Balićevac

0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.