11.1.2022. 17:59
8
"Forto priziva upomoć Šešelja, Neleta Karajlića i Kusturicu da uspostavi prijeratno Sarajevo"
Premijer Kantona Sarajevo i predsjednik Naše stranke Edin Forto u izjavi za The Guardian za glavni grad Bosne i Hercegovine je rekao kako je "nekad bio centar urbane kulture, a da je sada centar ničega".

"Sarajevo je nekada bilo centar rock i pop muzike, ali je to nestalo. Izgleda da su seljaci dobili rat. Urbana kultura umire. Sada je najpopularnija stvar ovdje turbo-folk. Mislim da je to odvratno. Bili smo središte urbane popularne kulture, a sada smo središte ničega. Sad uvozimo kulturu iz Srbije i to ne najbolju. Ne želim zvučati pesimistično, u politici sam da promijenim stvari, ali potrebni su nam saveznici", kazao je Forto za The Guardian.

Izjava premijera je izazvala brojne reakcije. 

Zastupnik SBB-a u Skupštini Kantona Sarajevo Zvonko Marić kazao je da se ovakva izjava uklapa u jednu širu sliku kampanje protiv Sarajeva.

"Ovih dana smo svjedočili izjavama intelektualaca, odnosno onih koji sebe vole tako nazivati, koji su govorili o multietničnosti u Sarajevu na pogrdan način. To se uklapa kao svojevrsna kampanja", kazao je Zvonko Marić, te dodao:

"Temeljno pitanje koje se mora postaviti je to šta je ova Vlada s budžetom od milijardu i 200 miliona KM uradila kako bi unaprijedila neke druge sadržaje i ponudila alternativu tim sadržajima o kojim Forto priča i koji nam se plasiraju. Sve kulturne institucije i ustanove su na ivici egzistencije i ništa se ne čini po tom pitanju", naglasio je Marić.

Naglašava da mu nije jasno šta je Forto želio kazati tvrdeći da su "ljudi na selima dobili rat".

"Ne znam kako i protiv koga se vodi taj rat i kako ga Forto zamišlja. Nejasno je mnogo stvari koje je rekao, na koji način mi uvozimo tu kulturu o kojoj on govori. Njegova izjava je konfuzna i kontradiktorna i to liči na njega. On bi kao nešto mijenjao, on se kao razumije u politiku, ali uopće ne koristi svoje ovlasti koje ima", kaže Marić.

Na kraju dodaje da je Forto ovom izjavom žestoko uvrijedio građane Sarajeva.

"Ako smo mi središte ničega, onda svi mi koji živimo u Sarajevu smo "ništa", to je vrlo uvredljivo", zaključuje Marić.

Sekretar Naše stranke Nihad Uk u izjavi za Source.ba portal je kazao da je izjava zlonamjerno protumačena.

"Lično kao građanin, vijećnik i sekretar Naše stranke mogu samo da kažem da je zlonamjerno protumačeno ono što je gospodin Forto rekao za strane medije, odnosno, samo je dio izvučen iz konteksta, nije preuzeta cjelokupna tema na koju se razgovaralo i meni je žao što se SDA sa drugim političkim satelitima na ovaj način obračunava sa Našom strankom, uvlačeći borce, priče o ratu itd. Onaj tekst znači komentar na samo jedan segment društva, nevezano za ratnu tematiku i sve ono što se željelo predstaviti poslije objavljenog teksta, zaista je zlonamjerno, spinovanje i stavljanje mete na čelo i Forti i Našoj stranci, a svako ko ozbiljno želi da pročita i ko je ozbiljno pročitao taj tekst može da vidi i kontekst i sadržaj izrečenog", kazao je Uk.

Zastupnik SBB-a u Skupštini KS Dževad Poturak na svom Facebook profilu je poručio Forti da BiH nisu odbranili seljaci, već istinski borci i patriote ove zemlje. 

"Uvaženi premijeru, svaki dan agresije na BiH proveo sam u opkoljenom Sarajevu, s porodicom živio i s prijateljima djetinjstvo provodio pod granatama, a sa 17 godina sam branio drzavu sa puškom u ruci, ne na prvoj liniji jer sam bio maloljetan, ali sam bio tamo gdje nas je falilo, za razliku od tebe koji si bio na sigurnom, daleko od svega. Ne znam kako to doživljavaju oni koji nisu bili u BiH (pobjegli su), ali želim da ti kažem da našu domovinu nisu odbranili i rat dobili nikakvi seljaci, neko istinski borci i patrioti ove zemlje. Nismo mi seljaci već pravi domoljubi.. Tražimo hitno da uputiš izvinjenje svim građanima i patriotama koji su branili i odbranili Bosnu i Hercegovinu", napisao je Poturak.

Na izjave kantonalnog premijera je reagovao i Faruk Kapidžić,  predsjedavajući Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

"'Siđimo u gradove da bijemo gadove'. To je jedan od stihova Radovana Karadžića, bolesnog psihijatra, iz knjiga pjesama i poezije objavljivanih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka. Umno bolestan psihijatar je sišao negdje od Žabljaka pravo u Sarajevo gdje ga je dočekao rođeni Sarajlija Voislav Šešelj umno bolestan odvjetnik. Oba umna bolesnika djelovanjem poslije rata pokušavaju da pretvaraju brutalnu agresiju u građanski rat. Sada premijer Forto izjavama pretvara Šešeljev 'građanski rat' u rat seljaka i građana. Dakle prema izjavama Forte Vojislav Šešelj je ratovao protiv Radovana Karadžića. Nisu te izjave ni slučajne niti neshvaćene. Pogotovo zato što na kraju priziva saveznike. Ako priziva saveznike to znači da nije naš premijer nego okupatorski. Po logici stvari, kako kaže, da ne može da uspostavi prijeratno Sarajevo i da zbog toga priziva nekoga u pomoć onda to znači da priziva u pomoć i Šešelja i Neleta Karajlića i Kusturicu i masu drugih 'građana zločinaca' da se izbore protiv Almasa, Nećaka, Šoba, Tifa i svih ostalih 'seljačina branioca'. Dakle, Forto je za mene okupator i ne treba da se izvinjava ni meni niti ikome u Sarajevu. Treba da mu vidimo leđa kao i u ratu i neka uživa negdje na zapadu u zarađenom savjetničkom mjestu neke Satlerove prijateljske korporacije. Nama treba da se izvine Konaković koji mu je dao vlast. Konaković koji se busa da je branio ovaj grad duže i žešče od svih branioca zajedno. Da je osjetio bar jedan mjesec u rovu, kao svaki borac, ne bi nikada predao Sarajevo u ruke Forte. On duguje izvinjenje prije svega svojim glasačima jer je njihovim glasovima predao kanton Forti i Njihovoj stranci. I to sve zbog vlastite vlasti. I ako premijer i poslje ovoga ostane premijer, odgovoran je Konaković kao i svaki poslanik u skupštini Kantona Sarajevo koji ne bude za njegovu smjenu. Odgovorni su i njegovi ministri ali šta očekivati od ministara koji su bili u stanju vakcinisati sebe u klimatiziranim kabinetima gledajući na televiziji redove onkoloških pacijenata koji na +38 čekaju najavljene vakcine. Naravno nisu ih dočekali. Ali su dočekali 'oslobodioce' kantona. To i tako rade okupatori. To ne rade ljudi izabrani od građana. Dakle kada spojite Konakovića i Fortu dobijete okupaciju. Samo što je ovo demokratski izabrana okupacija. Sabrala se 'građanska' manjina da pokaže 'seoskoj' većini kako se vodi grad i ostaviše nas bez svega što grad čini gradom. U svakom slučaju kako god i koliko god bilo teško vrijeme pred nama, ponosan sam i drago mi je da sam 'seljak'", napisao je Kapidžić na svom Facebook profilu.

(Ajdin Balićevac) 

8
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.