2.3.2023. 16:20
1
Alma Čardžić otvoreno: U BiH ne smiješ biti uspješan, moraš raditi za 300 KM, sve preko si kriminalac. Kad me ljudi pitaju zašto me nema ja im kažem: 'Ljudi moji, ja i u kupatilu pjevam', jer ja volim pjevanje
Nekada jedna od najpopularnijih bosanskohercegovačkih pjevačica Alma Čardžić, posljednjih nekoliko godina se manje pojavljuje u javnosti, te više vremena provodi na vikendici u Hercegovini, gdje je, kako nam je rekla, njena baza.

U razgovoru za Source.ba portal je pričala o životu na selu, karijeri, današnjoj muzičkoj sceni, našem mentalitetu..

Na početku razgovora smo je priupitali gdje je danas i šta radi Alma Čardžić.

"Alma danas živi na selu i mislim da je to jedna od najboljih odluka u mom životu da se malo povučem, da živim na selu, da se maknem od sve te buke i vike. Radila sam ja i na muzičkom planu, međutim, u februaru sam počela promovisati novu pjesmu i trebala sam snimiti spot, čak je bio i dogovoren i onda je krenula korona i onda je Alma rekla: 'Ostaješ na selu' (smijeh). Vratila se ja tako na nastup i dobijem koronu i onda opet dva-tri mjeseca apstiniram..mislim ludo je vrijeme potpuno, pogledajte šta se dešava posljednjih godina tako da ne znam kome je više i do pjesme i uopšte do zabave ali eto", kazala je Čardžić.

Kako kaže, htjela je promjeniti klimu, ali su je obaveze zadržavale tako da nije često posjećivala vikendicu u Hercegovini. 

"I dalje posjećujem Sarajevo, ali mi je sada nekako baza postala ovdje. Bilo mi je interesantno kako se priviknuti pošto sam ja onako radoholik i mogu reći da sam žena sa malo više energije i adrenalina, pa sam razmišljala kako ću se privići na tišinu i slično. Međutim, već nakon mjesec dana sam shvatila da će ovo biti ipak moja baza i stvarno mi je lijepo. To što mnogo mojih prijatelja odlazi iz grada i to je istina da svi traže da kupe zemlju i vjerujte, toliko je Sarajlija ovdje. Ja kad odem u supermarket u kupovinu vidim više ljudi koje poznajem nego kad šetam gradom. Kad čovjek dođe u neke godine i maltene čitav život radiš vrijedno, najmanje spavaš, dođe taj period nekog zasićenja kada ti je stvarno potreban i mir i tišina i da se čovjek očisti od te neke negativne energije. Htjeli mi to priznati ili ne, dosta energije dolazi od nekih međuljudski odnosa i dobro je da se čovjek malo skloni", govori naša sagovornica.

O poslu

Kao najljepši dio posla u muzici navodi kontakt sa publikom i interakcija. 

"To je neko drugo stanje, kada me ljudi pitaju zašto me nema, ja im kažem: 'Ljudi moji, ja i u kupatilu pjevam', jer ja volim pjevanje, osjećam se drugačije i osjećam se dobro. Najviše u ovom poslu su me umarale uopšte situacije i putovanja. Svega tu ima, ali moj posao je lijep. Znate šta, da bih se ja sjetila anegdota moramo se čuti za jedno dva dana (smijeh), jer anegdota ima stvarno puno. Ja se sjećam kad sam negdje na početku karijere i otišla sam da radimo na more i sjećam se da moj bend svirao jednu pjesmu a da sam ja pjevala potpuno drugu (smijeh). Dakle, svega tu ima, i prekrasnih priča i upoznavanja itd", prisjeća se Alma.



O sceni

O muzičkoj sceni danas govori da ima nade, te da je bh. scena oduvijek bila najjača. 

"Neka se ne ljuti niko iz susjednih zemalja, ja sam jedna vrlo objektivna žena. Ono zbog čega sam ja tužna je što mi imamo strašno puno talenata, a veoma malo se njih prati, ovo adresiram na medije. Ja se sjećam da mi je jedan čovjek rekao, i to je 100% tačna informacija, da se bh. muzike pušta na medijima 11%. Mi imamo Zakon o autorskim pravima gdje se pod domaću muziku podrazumijeva bivša Jugoslavija i to ne postoji u susjednim nam zemljama. Znači mi ne da smo zakinuti, nego smo negdje na nekoj margini, tako da bih ja voljela kad bi mediji mnogo više promovirali bh. muziku, pogotovo mlade ljude, a i nas na kraju krajeva. Ja imam strašno puno hitova i dobrih pjesama na albumima, dugo već i radim - 30 godina. I do nas je muzičara, jer mi moramo da radimo i da stvaramo, ali i do medija da nas promovišu", navodi rođena Maglajka.

O novim pjesmama

"Ja sam se prije godinu dana vidjela sa jednim baš dobrim muzičarima, pa evo razmišjamo. 'Kuha' se kod mene u glavi..mislim meni se energija promjenila, ja sam se promjenila, moj stav se promjenio tako da ja kada budem izlazila sa novom pjesmom možda će to ljudima biti onako malo..mislim, nisam ja više sa svojih 54 godine da skačem po diskotekama (smijeh) i nije to više uopšte moj nekakav svijet. Naravno, razmišljali smo o tome i znate šta se poslije desilo, čovjek se razboli od korone i tri mjeseca onda ja iza njega i vjerovatno ćemo se ponovo sastati, ali hoću da kažem da nekad koliko god čovjek da gura i koliko god da želi, neka više sila ima. Ja nisam odustala od muzike ni slučajno, možda me u javnosti ima manje, možda i da me ljudi požele, zato što ja u javnost želim da izađem samo sa nečim novim. Prije ne toliko puno godina je bila ona narodna 'Šporet otvoriš, Alma izleti' (smijeh). E nije to lijepo, nije to dobro, želim da se pojavim baš sa novom pjesmom i da ja stanem iza toga i kažem: 'Evo, ima nova pjesma', idemo u novu promociju. Znam da će se sigurno dopasti ljudima jer je to potpuno nova energija u ovim godinama", govori Čardžić.

Na pitanje sa kim je bila u najboljim odnosima od kolega sa muzičke scene tih zlatnih 2000-tih godina, odgovara da nikoga ne može izdvojiti. 

"Ja sam i sa narodnjacima i sa zabavnjacima u super odnosima. Uvijek se obradujem kad ih vidim i žao mi je što su mnogi prestali od njih da se bave muzikom, jer to su multitalentovane osobe. Drago mi je što ste spomenuli Rizza (op.a. Ružu). Meni je on napravio pjesmu koja upravo oslikava stanje koje imamo 'Trange, frange', ali je vrlo mudro napisao pjesmu i šta god neko mislio, ja mislim da se on dotakao i kulture i muzike i uopšte međuljudskih odnosa i apsolutno je sve stavio u 'Trange, frange'. Ja sam čitala komentara i ostala sam frapirana da ljudi uopšte nisu shvatili koliko je to duboka pjesma. Pogledajte samo uopšte scenu, kakva je scena, poslušajte muziku, pročitajte tekstove, šta se sve zove muzikom i šta sve puni velike dvorane, šta je najpopularnije, to je sve - Trange, frange. Da budemo potpuno otvoreni, da je 'Trange, frange' otpjevao neko iz Beograda ili Hrvatske, to bio ovdje bio megahit i svi bi se njihali u stihu 'Trange, frange'", kaže Čardžić. 

Naglašava da mi u Bosni i Hercegovini imamo jedan kompleks, a da ne zna zbog čega i zašto. 

"Dok ne budemo mi cijenili svoje i dok budemo čuvali vlastito dostojanstvo i dostojanstvo Bosanaca i Hercegovaca, dok ne budemo imali malo jači karakter i više petlje ja mislim da od nas nema ništa, generalno govorim za sve segmente života. Možete nekoga voljeti, slušati ili ne slušati, znači postoji izbor, vi imate neki svoj muzički ukus i to slušate, ali ne možete osporiti ljudima uspjeh, jednostavno ne možete. Ovdje su se ljudi počeli izvinjavati za vlastiti uspjeh, zašto se izvinjavate što si uspješan, znači ne smiješ biti uspješan moraš da imaš 300 KM penziju ili platu, sve iznad 300 KM ti si kriminalac, e tako je to kod nas nažalost", zaključila je Alma čardžić u razgovoru za Source.ba portal.



Novinar: Ajdin Balićevac

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.