9.3.2018. 18:39
0
Muhamed Filipović: Bosna i Hercegovina je zemlja koja je originalna i koja ima jedinstvene granice u cijeloj Evropi

Za Source.ba portal smo razgovarali sa akademikom Muhamedom Filipovićem o našem maternjem bosanskom jeziku od nastanka pa sve do danas.

"Mi prije svega imamo svoj jezik kojeg mi nazivamo bosanski jezik, a privilegija svakog naroda je da svoj jezik zove onako kako ga naziva i razumije. Zašto je on bosanski jezik? Zato što se govori u cijeloj Bosni i Hercegovini, odakle deriviraju svi kasniji izvodi etničkih grupa i nacija koje su nastale na tlu Bosne i Hercegovine", rekao je za Source.ba akademik Muhamed Filipović.

Razgovarali smo i o tome kako je bosanski jezik kroz historiju prolazio kroz veoma teške trenutke, ali je ipak opstao i koristi se i danas.

"Borba za bosanki jezik je trajala dugo jer kada sam ja napisao čuveni esej "Bosanski duh u književnosti" i rekao da je u bosanskom jeziku očuvan taj najpotpuniji i najsavršeniji bosanski duh tj. ono šta je Bosna i šta smo mi Bošnjaci, tada je na mene drvlje i kamenje osuto, a tada su zvaničnici da tako kažem zastupnici zvanične jezičke politike i filozofije ponovili formulu da u Bosni postoje samo dva naroda Srbi i Hrvati i dva jezika srpski i hrvatski, a da tzv. muslimani odnosno pripadnici koji nemaju nacionalni identitet mogu da se opredijele za jednu ili drugu varijantu", rekao je za Source.ba akademik Filipović.

Dodaje: "Mnogi su to i radili, ali najveći broj naših ljudi i muslimanskog stanovništva Bosne i Hercegovie nikada nije prihvatio tu podjelu i nije pristao da se podijeli na Srbe i Hrvate i prihvati srpski i hrvatski jezik kao svoj, nego je nastavio da egzistira kao nacionalno nepriznata grupa dok na kraju 1971. godine nije izunudila priznanje postojanja, pod krivim imenom Muslimani, ali ne istovremeno i afirmaciju bosanskog jezika jer to priznanje koje je komunistički režim morao dati, muslimanima zbog činjenice da više nije bilo moguće negirati da 1.500.000 ljudi nema nikakav identitet i da nisu politički subjekti, pa su izmislili ime musliman, a na to su nažalost muslimanski intelektualci i političari pristali", rekao je za Source.ba akademik Muhamed Filipović,

Na kraju uviđamo da je Bosna i Hercegovina postojala i da će postojati bez obzira na razna previranja, na mnogo političkih stranaka, ali i na mnoge struje koje pušu sa više strana.

Ostatak poslušajte u video prilogu.

Novinar: Ajla Hurko
Kamerman i montažer: Almir Biber

0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.