10.3.2018. 16:20
0
Robert Dacešin: Često su me pitali, imate li internet, vozite li aute, koristite li kečap i slične gluposti
Turizam je jedna od bitnijih karika svake zemlje koja na neki način doprinosi njenom razvoju i stvaranju pozitivne slike u svijetu. Na veliku radost svih Bosanaca i Hercegovaca turizam u našoj zemlji je počeo da se razvija i svake godine sve više dolazi stranih turista u našu zemlju.

Kako nas vide ljudi iz drugih država i kakvu sliku šaljemo u svijet, imamo priliku saznati kroz priče mladog Banjalučanina, Roberta Dacešina vlasnika bloga Rio-priče sa putovanja na kojem piše priče i doživljaje sa svojih proputovanjima i kakva su mu pitanja postavljali kada kaže da dolazi iz Bosne i Hercegovine, ali i na koji način on predstavi našu zemlju i šta preporuči svima koji nas žele posjetiti.

“Uvijek se trudim da svoju zemlju predstavim na najbolji način pa tako nekako uvijek ističem naše gostoprimstvo, prirodu i ležeran mentalitet života. Smatram da niko u BiH neće doći da gleda neke crkve i džamije. To su ljudi već vidjeli. Ali će doći da vide prirodu. Da probaju rafting. Da dožive neko etno selo. To su stvari koje su neobične i da sam na nekoj turstičkoj poziciji u gradu, to bih stavljao u prvi plan. Stalno pokušavamo da brendiramo nešto što nije posebno. Neku istoriju. Svi imaju istoriju. Italija koja je pored nas ima 10 puta dužu. Ne treba ići u tom pravcu. Trebamo naći ono što nas čini posebnim i fokusirati se na to”, rekao je za Source.ba Robert Dacešin.

Naime, kroz razgovor nam je rekao kako kako nije zadovoljan na koji način se promoviše turizam da i pored toga što je rat davno gotov mnogi i dalje misle da Bosna i Hercegovina nije sigurna i da mnogo toga nemamo, ali kada dođu promijene mišljanje.

“Jednostavno, previše toga negativnog je proizašlo sa ovih prostora da bi nas neko drugačije doživljavao. A svi znamo kako predrasude mogu da nas oblikuju. Nažalost, mnogi od njih znaju samo ono najgore, tj da je bio rat. Često su me pitali, imate li internet, vozite li aute, koristite li kečap i slične gluposti. Sa druge strane, oni koji su bili ovdje, oduševili su se. Ljudima, prirodom, hranom. Često i vraćaju. Ali njih je nažalost jako mali broj”, rekao je za Source.ba Dacešin.

Dodaje: “Mislim da moj grad ali i sama država rade jako loš posao na promociji turizma strancima i mijenjaju lošeg imižda kojeg imamo. Niti jedan poznatiji strani bloger nije pisao o mom gradu, o državi. Dajte da pozovemo te ljude da ih fino ugostimo 7 dana, provedemo kroz zemlju  i nek pišu o nama. Takva reklama vrijedi mnogo, a nije skupa. Sve je danas digitalno, a videa posebno kidaju, te mislim da bi prijeko potrebno bilo i napraviti niz dobrih videa koji bi promovisali ljepote koje imamo”, rekao je za Source.ba Robert Dacešin.

Koliko mi zaista čuvamo naše prirodne ljepote i Bosanska čuda i koliko zaista radimo i ulažemo u nešto potpuno novo, pitanje je koje često postavljamo, a veoma malo odgovora dobijemo, tako da je naš sagovornik pokušao na neki način odgovoriti i reči svoj sud o tome.

“Jedna od stvari koje se najviše bojim je da ćemo izgubiti i ono što imamo. Ova zemlja je puna nekih nevjerovatnih stvari, da se čovjek prosto zapita da li nas prave budalama ili su prosto ograničeni. Uzeću primjer Piramida u Visokom. Niko do danas danas vjerovatno ne zna da li su piramide ili nisu. Ali potpuno obustaviti iskopavanja toga što bi mogla biti najveća turistička atrakcija u zemlji i donositi milione je nevjerovatno. Čak i da nisu piramide, mogli smo barem iskopati taj lokalitet a to tada prodavati priču i suvenire turistima i popuniti budžet. Neke zemlje bi ovo iskoristile i čuda napravile. A eto šta smo mi uradili. To je moglo da bude Bosansko čudo”, rekao je za Source.ba Robert Dacešin.

Kao da nismo svjesni koliko smo fascinantna zemlja i koliko imamo prirodnih bogatstava o kojima ne vodimo računa i pustimo da propadaju i da ih nagriza zub vremena, a stranci kada dođu dive se onome od čega mi zaziremo, umjesto da se ponosimo. 

(Ajla Hurko)

0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.