5.7.2017. 17:51
8
"Tijelo je vidljivo na prvu. Ako je već to što je vidljivo zaista lijepo, to treba i pokazati"
Kada aplicirate za bilo koji posao, poslodavac vam na prvom mjestu traži fotografiju, pa tek onda na red dolazi vaše znanje i iskustvo. Ako ste manje lijepi, vjerovatno su i šanse manje da ćete dobiti priliku za razgovor.

Došao je period kada jednostavno morate ponuditi dobar izgled i lijepo lice za najobičniji posao, gdje ljepota opšte nije neophodna, ali šef kaže da želi gledati lijepo lice na radnom mjestu. Ugodnije je za oko i atmosferu u firmi imati lijepu uposlenicu, pa makar i sami obavljali dio njenog posla, nego ružnu a pametnu i sposobnu. 

Ako ste iznimno lijepi, onda su vam sva vrata otvorena. A, ako uz to imate i malo pameti, uspjeh vam je zagarantovan.  Ovo su činjenice. I svaki muškarac , kao i ja će ih potvrditi. No, ipak sam dao priliku ženama da kažu svoje mišljenje. One ne žele priznati da je ljepota glavni adut za početak karijere. 

"Mislim da nije. Šta bilo koji poslodavac ima od samo lijepe žene? Vi možete okačiti i fotografiju Monike Bellucci i gledati je. O uspjehu govore samo rezultati rada. Naravno, osim ako je žena model, pa joj je sama ta ljepota posao. Naravno da su ljudi susretljiviji što ste vi šarmantniji, od pekara, policajca do političara, ali opet se vraćam na ono da ako je ljepota jedini kvalitet koji posjedujete i ne vrijedi baš puno. Nismo samo tijelo. I um i duh smo. Samo što je tijelo ono što je vidljivo na prvu i ako je već to što je vidljivo zaista lijepo, to treba i pokazati. Oni zaista vrijedni će htjeti vidjeti i drugo, osim fizičkog, a oni koji to nisu, oni nisu ni bitni. Koga onda briga kako su nas takvi ljudi doživjeli. Trebamo isticati sve vrijednosti koje imamo, pa tako i te, što ne znači biti manje moralan", kaže za Source novinarka i voditeljica Ivana Cvjetković.


(Ivana Cvjetković)

Ako i uzmememo u obzir tu konstataciju da ljepota ne može biti temelj za opstanak i stvaranje karijere, ako nemate nešto i mimo toga za ponuditi, kako da objasnimo pojavu Ivaninih kolegica, koje nas svakodnevno u uskim haljinama pozdravljaju sa bh. TV ekrana, a nemaju ni diplomu, ni dikciju, ni znanje, a rade već godinama.

"Ima dosta onih koji se nameću ljepotom i izgledom da naprave nešto u poslu za koji uopšte nisu kvalifikovani. Ja mislim da je to opet sve instant i kratkotrajno. Ako si za neki posao, ljepota ti ne omogućava ništa, nego jednostavno moraš da se izboriš sa onim što posao podrazumijeva. Jeste istina da kada si lijep lakše otvaraš vrata, ali mislim da je karizma i ono što imaš u glavi osnovno da bilo šta napraviš. Imaš ljudi koji su lijepi ko slike, ali nemaju nešto što zrači, pa ne mogu ništa ni uraditi", navodi za Source pjevačica Rialda Karahasanović.


(Rialda Karahasanović)

Posebno je ova tematika zastupljena u poslu kojim se bavi Rialda. Kažu, lijepo lice, te dobre grudi i stražnjica, su garancija za osvajanje tržišta. Ne morate uopšte znati nijednu notu ili držati mikrofon. Mnogi će se rado sjetiti pjevačice Sandre Afrike, koja ima sve spomenuto i vrlo uspješnu karijeru, ali je ne možete slušati na radiju. No, kako žene uvijek vole u kontru, tako je i u narednom stavu. 

"Ne mislim da je iko došao do pozicije samo zbog seksipila ili čak  da jeste, treba se na toj poziciji održati uz puno drugih lijepih i seksipilnih žena, koje žele isto mjesto, tako da to dugoročno nema nikakvog smisla i ne donosi ništa. To je za one koji ne mogu ponuditi više i koje znaju da će biti zamijenjene, mada mislim da je to rijetko", navodi Cvjetković.

Moj i Ivanin stav se razlikuje zasigurno. Ja vjerujem da je ljepota od velike važnosti da biste danas dobili bilo kakvu dnevnicu, jer u suprotnom vam nijedan poslodavac ne bi tražio fotografiju kao uvjet za bilo koji korak dalje, osim ako ne aplicirate za onu sferu koja zahtijeva dobar izgled. I sama Ivana na kraju tvrdi da su joj ponekad šarm i ljepota bili 'pri ruci'. 

"Pomoglo mi je recimo ako trebam izjavu nekog političara do kojeg osiguranje ne pušta, pa odigram na ljepotu da me puste, ali ništa više od toga. Ne znam koliko da ste lijepi i popularni, u ovom poslu morate biti  na raspolaganju za najgore terene i 24/7. Dobivala sam razne ponude, od poslovnih angažmana, pozicija, emisija, spotova, reklama, do raznih povlastica, putovanja i poklona, ali prihvaćam samo ono što sam već svojim radom otplatila i zaslužila. Ne mislim ni da mi je to sve nuđeno samo zato što sam lijepa, nego na osnovu imena od kojeg sam radila brend godinama. Ja jednostavno ne volim uzeti ono što mi se nudi, nego mi je izazov natjecati se, truditi i osvajati", kaže Ivana.

Ima onih koje izaberu da svojim tijelom i licem osvoje sve što žele, pa u tom osvajanju nemaju granica. No, kada postignu svoj cilj, onda se žale da ih kolege ili drugi posmatraju samo kao lijep predmet i ništa više. 

"Mi smo balkanci i naš mentalitet ja takav. Ako je neka lijepa žena i vodi računa o svom izgledu, i pri tome pokušava da je shvate ozbiljno u bilo kojem poslu, doći će na osporavanje.  Međutim, ja mislim da ako staneš i jasno kažeš 'Ja jesam lijepa, ali nisam glupa' i dokažeš to, ne može ti niko ništa. Vjerujem da jesam imala prednost zbog ljepote, ali čisto sumnjam da bih bila ovdje gdje jesam da nemam i talenat.  Bilo je i toga da nekome treba samo moja ljepota, i to je posao, ali ne mogu reći da sam sve olako dobila samo zato što sam lijepa. Morala sam za mnoge stvari dobro da se potrudim. Mi žene jesmo lukave i gledamo da šarmiramo, ali ja nastojim što je prirodnije moguće, pa ako me prihvate dobro i jest", kaže nam na kraju pjevačica Rialda.

Dakle, nude se poslovi zbog lijepog lica i dobrog izgleda. Ljepota jeste itekako važna i donosi prednost u svakom pogledu. Međutim, do osobe je hoće li igrati samo na tu kartu i ostati predmet seksualnih konotacija, ili će težiti svojoj nadogradnji. 

(Alen Avdić)

8
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.