6.7.2017. 19:09
0
"Ovaj potez je užasno fašistički. To je morbidan skup ljudi kojima je mjesto iza rešetaka"
Ustavni sud BiH odbacio je apelacije 30 poslanika NSRS-a o pitanju ustavnosti 1. marta kao Dana nezavisnosti BiH i 25. novembra kao Dana državnosti BiH kao neosnovane. Praznici su u skladu s Ustavom države.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti obilježavanja 1. marta i 25. novembra, uslijedio je nedugo nakon odluke Ustavnog suda BiH kojom je neustavnim proglašeno obilježavanje 9. januara kao Dana RS-a. Predsjednik RS-a Milorad Dodik rekao je otvoreno da je ovo odgovor na apelaciju člana Predsjedništva BiH i predsjednika SDA Bakira Izetbegovića kojom je zabranjeno obilježavanje 9. januara, te poručio da će nastati pravi politički haos ako Ustavni sud BiH donese neku drugu odluku osim one da se ukida obilježavanje 1. marta i 25. novembra u BiH.

S obzirom da ishod nije onakav kako je Milorad očekivao, pitamo se koji će naredni potez lider RS-a poduzeti. 

"Naravno da je suludo da meni kao stanovniku RS-a smeta Dan državnosti i Dan nezavisnoti BiH. Meni u pasošu piše da sam državljanin BiH i ja se tako i osjećam. Ono što narod neće da vidi i da zna, je da to još manje smeta Miloradu Dodiku. On razmišlja o tome kako je još malo do pune izborne kampanje, vrijeme je da nacinalno biće zahukta, da napravi diskurs gdje će se voditi nacionalna retorika, iz koje on pokupi kajmak i izađe kao pobjednik u RS-u", kaže za Source kolumnista i novinar Dragan Burasać. 

Vjerovatno je i odobravanje Skupa podrške Mladiću 11. jula u Banjoj Luci jedan od Dodikovih koraka ka podizanju tenzija i stvaranju političkog haosa, kako ga je nazvao.

"On živi od prozvodnje problema. Ako i nema problema, on će nešto izmisliti. Mnogi političari u BiH to majstorski rade. Ako ti se nešto ne dopada, ti možeš to da ignorišeš, a ne da od toga praviš neki haos. Nemoralno je da se jedna stvar takva dešava 11. jula bilo gdje, pa i u Banjoj Luci i treba na to reagovati. S druge strane, imaš medije koji samo prenose nekritički šta ovi govore, a imaš i medije koje oni kontrolišu i ti mediji spinuju narod. A sve se to dešava da se ne bi razmišljalo o nezaposlenosti, platama, neimaštini, nekim egzistencijalnim problemima", navodi za Source analitičar i psiholog Srđan Puhalo. 

Skretanje pažnje s problema i manipulacija ljudima 'patriotizmom' je nešto što izgleda Dodiku jako dobro ide. Pa i ovaj put mnogi u RS-u šute o Skupu koji se treba održati 11. jula. A ne bi trebali, barem oni normalni, obrazovani ljudi. 

"90 posto naroda je duboko nacionalno podijeljeno i 90 posto njih će uvijek izaći na crtu svog naciona, koliko god to bilo glupo i pogubno, ili u slučaju Srebrenice užasno fašistički. Ne samo da negirate genocid, već pravite nešto što je kontramiting i to vam odobrava entitet. To je zaista neoprezno od strane gradskih vlasti. S druge strane, moramo shvatiti da je ovo predizborna godina i vlastima je potrebno da podgrijavaju te nacionalne stvari. Tako se, eto, događa jedan morbidan skup ljudi kojima je mjesto iza rešetaka. Najveći su problem Banjalučani koji šute na to. Vi ako imate fašistički skup ispod prozora, pa to negirate, vi ste saučesnik tog skupa. Nije svako javna ličnost, ali svi smo na društvenim mrežama pa se možemo izjasniti a ne šutjeti. Ako trebamo da šutimo, onda neka to bude minut šutnje za žrtve genocida
", kaže profesor filozofije Dragan Bursać.

Koliko ovaj Skup nanosi štetu žrtvama, isto tako nanosi štetu i narodu koji živi u Banjoj Luci. Podjednako kao što i potezi političara iz Federacije čine nesreću ljudima koji žive u ovom entitetu, ali i u RS-u. Glavno pitanje je, zašto mi ako smo ljudi prihvatamo da budemo ovce. Jesmo li zaista toliko nepismeni i glupi da svaku 'patriotsku' prihvatimo, a vidimo kako su u SDA i SNSD u koaliciji, i da im se j... za patriotizam, državu i ljude. 

"Mi moramo shvatiti da je 98 posto ljudi priglupo, poluobrazovano i da to traje još iz doba socijalizma. Što bi kazao Rambo Amadeus, lična karta se ne treba dobiti sa punih 18 godina, nego sa popunjenim testom inteligencije i barem minimumom opšte kulture. Tek tada bismo dobili i kritičnu masu koja bi mogla da glasa za ljude a ne nacione, koji bi glasali za političare a ne tajkune i mafijaše. Ali, o tome možemo samo da sanjamo. Istina je takva da je zaista mali broj obrazovanih i sposobnih da razlikuju dobro od zla. U razvijenim zemljama tu je država da štiti manje obrazovane, da se ne dovedu u situaciju da svake četiri godine izaberu iste budale koje nas vode", navodi Bursać.

Kada znamo da su glasači uglavnom nepismeni, onda ovo stanje i ne čudi. No, brine činjenica da mnogi obrazovani ljudi, intelektualci, kažu kako svako treba da čisti svoju avliju i komentariše područje u kojem boravi i živi. Zbog toga sam upravo želio čuti mišljenje koje dolazi s 'druge' strane o ovoj ovdje. Ko je to najveća tragedija za Bošnjake i ko ljudima u Federaciji uništava život svakog dana?

"Kao prvo, nervira me taj segment gdje se pojavljujemo mi i vi. Ja zaista politiku BiH ne doživljama kao politiku RS-a i politiku Federacije BiH. Ja podjednako tretiram političare i u Federaciji i u RS-u. Nemam nikakav problem da prozovem ljude iz vrha SDA za kriminal, za izdaju naroda u Srebrenici, za pronevjeru silnog novca, za gradonačelnika sarajevskog, koji je pogrešna i promašena ličnost. Isto to radim u RS-u. Najviše mi smeta što ljudi koji žive u Banjoj Luci fokusiraju na to da izmire Dodikovo bogatstvo pod geslom 'čistim u svojoj avliji', a u pricipu ne čiste nigdje. Tako i ljudi iz Sarajeva navnodno čiste u svojoj avliji, a to su neke mahalaške filozofije. BiH je jedinstvena država, kakva god ona bila i kako god je mi zvali. Sa jedinstvenim mentalnim sklopom političara, koji su u većini slučajeva obični kokošari. Najveću štetu bilo kojem narodu pravi onaj ko ima vlast. Ako je SDA dominantna kod Bošnjaka i ako je rukovodstvo oko Izetbegovića toliko dominatno, onda je sva odgovornost na njima. Vi možete prozivati i manje partije, ali ako je njihovo učešće i članstvo manje od SDA, onda je jasno da je najveća odgovornost ipak na SDA. Ukoliko u narednom periodu na vlast dođe Naša stranka i ne uradi ništa, onda je sva odgovornost na njima. Princip je dakle isti", navodi Bursać. 

Svakog dana  čistim smeće iz svoje avlije, ali ga je teško očistiti. Gomila se svakog dana sve više i više. No, ne volim ni drugu avliju vidjeti prljavu, pa se uključim. Međutim, Srđan Puhalo ne dijeli mišljenje. 

"SDA je uzela tu ulogu da se kao brine za Bošnjake, a šta oni i kako rade to najbolje znaju Bošnjaci. Koliko to oni dobro rade, to vi u Federaciji morate da kažete, odnosno ljudi koji su glasali za njih. Mislim da svako treba da čisti svoje dvorište. Ako ja kažem da je on zlo, pitanje je na osnovu čega ja to tvrdim, i nisam siguran da imam dovoljno  informacija adekvatnih. Ima ta čaršijska politika koja se vodi i koju mi iz Banja Luke ne vidimo tako jasno i dobro", kaže Puhalo. 

I tako, dok god se mi dijelimo na dvije avlije i sustežemo pričati o problemima koji se dešavaju u obje, političari će nam preko ograde bacati po kost, da jedni druge davimo, a oni će harati imanjem.


(Alen Avdić)

0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.