25.8.2017. 18:34
23
"Kod nas se dižu dva i tri prsta, a bilo bi nam bolje kada bismo svi digli srednji prst, da ga dobro vide"
Odavno smo u govnima. Jedni su se prepustili i čekaju svoj potop. Drugi mašu rukama tražeći pomoć.

No, da je vrag odnio šalu, pokazuje činjenica da ne smiješ ni tražiti spas. Imaš izbor samo da se prepustiš onome što je za tebe spremljeno. Rob si i tako trebaš da se ponašaš. Ukoliko se pobuniš, neće to biti dobro za tebe.

Ako mislite da pretjerujem, usudite se predsjeniku pokazati srednji prst. Ne smijete. Jer se plašite. Jer ste dvolični i licemjerni. 

Nismo mi kulturni. Ni ljudi svjesni bontona. Jer da jesmo, ne bismo svoje smeće ostavljali u liftu i komšiji sa prozora psovali majku pokazujući srednjak. Usudi se mangupe pa pokaži srednjak onom ko i jeste kriv za neuslove u kojima živiš. 

Ne podstičem na pokazivanje prsta bilo kome, jer to zaista nije lijepo ponašanje, ali vaša 'zgroženost' i 'ogorčenost' postupkom jedne Amerikanke prevazilazi razum. I potvrđuje da smo budale koje ne zaslužuju ništa bolje od ovog što su nam dali ti kojima je prst pokazan.

Šta se desilo? Američka državljanka i njen prijatelj iz Sarajeva su privedeni na saslušanje u Policijsku upravu Centar zato što je ona iz automobila pokazala srednji prst prema pratnji Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva BiH i predsjednika SDA. 

"To je kulturološki šok i za jedno i za drugo. Ono što je normalno u Americi, nije normalno kod nas. Podizanje srednjeg prata političaru je jasna poruka šta misliš o njemu i njegovoj politici. S druge strane, je kulturološki šok da se neko ko se ovako bavi politikom kao Bakir uopšte nalazi u politici. Takvi političari ne bi imali šta tražiti u politici u Americi. Mislim da je on u šoku što je dobio jasnu poruku, a ona što je zbog te poruke uhapšena i kažnjena. Ona se ponašala onako kako se ponaša u Americi. On nije mogao da vjeruje da neko ima hrabrosti da to uradi. On je tako reagovao kako bi prema našim ljudima reagovao, zaustavi, uhapsi i kazni. Misliće pri tome kako neko može da na takav način opisuje moju politiku, pogotovo u sred Sarajeva",
kaže za Source psiholog i politički analitičar Srđan Puhalo.

Dok se u glavnom gradu države poslije nekog ubistva u samom centru radi po tri do četiri dana na pronalasku i hapšenju osumnjičenih, i dok se ubica mladića Dženana Memića traži više od godinu dana, Izetbegović je nakon što su ga ostavili u zgradi Predsjedništva BiH, odmah tražio da pozovu policiju i zaustave automobil iz kojeg mu je djevojka pokazala srednji prst. 

"Pitanje je koliko je to pristojno, ali je i sasvim drugo pitanje prava u demokratskim ambijentima da se pokaže srednji prst čak i predsjeniku države. Ako se tiče ove druge dimenzije, ja mislim da je to demokratska stečevina suvremenog svijeta s kojom se moraju suočiti ljudi iz vrha političke klase. Ako ljudi iz vrha tako reaguju, ma koliko to bilo neumjesno, da se ljude privodi, onda to nije dobra praksa. To ne govori dobro u društvu. Nije važno o kojem se političaru radi. Ako čovjek koji vrši državnu funkciju i ima moć, pa koristi tu moć i vlast da bi ljude disciplinarao zbog njihovih postupaka, a nije mu time ugorožen život i integritet, onda je to pokazatelj da mi živimo u autoritarnom ambijentu u kojem je karakteristično zastarašivanje"
, navodi za Source profesor Slavo Kukić.

Naglašavam, nije pristojno bilo kome pokazivati srednji prst i ovim putem ne podstičem na to, ali sam zgrožen reakcijom vas dupelizaca i gnjida. Podržavate što je strana državljanka uhapšena, misleći 'Uhapsi je i zatvori, strankinja, treba je silovati, došla ovdje pokazivati srednjak'. A niste se sjetili kako naš predsjenik brzo reaguje kada mu Kolinda pokaže srednji prst ili Vučić, Dačić, Dodik. Niste pomislili na sve kabdahije koji haraju gradom. Na ubice koji slobodno šetaju. Na pomahnitale vozače koji ubijaju djecu svakog dana. Niste se sjetili ni bahatih službenih vozača koji drugim učesnicima u saobraćaju prijete batinama.



"Kod nas se dižu dva i tri prsta, a pored ovakve politike možda bi nam svima bilo bolje kada bismo svi digli taj srednji prst, da ga dobro vide i da nauče kako bi trebali da se ponašaju i šta treba da rade. Domaći političari su oguglali na sve, kad ima kažes da su lopovi, da zapošljavaju rodbinu, da su kriminalci, to se sve odbija od njih. Ovo je novi nači da se pokaže sta mislimo o njihovoj politici", kaže Puhalo.

I dok mi kao vrlo pametni i načitani provodimo vrijeme po forumima, pa se pitamo da li bi smjela pokaziti prst u svojoj zemlji ili bilo kojoj drugoj, činjenice pokazuju da bi. Jer ako ima petlju u tuđoj zemlji ovako nešto uraditi, šta tek smije na vlastitom tlu. Mada, moram naglasiti da je ona vjerovatno bezazleno to učinila. Možda je i njegova pratnja svojoj 'pristojnom' vožnjom natjerala na takav potez. 

"U Americi ne da mu pokazuju srednji prst, nego ga gađaju jajima, i pri tome ni na kraj pameti policiji i organima nije da hapse i ljude ganjaju. Ako već radiš to što radiš i na funkciji si, onda moraš da budeš svjestan da ide i to da te neko vrijeđa, pokazuje prst i gađa te jajima. To ide s demokratijom. Onaj ko nije spreman mora se povući i baviti se drugim poslovima. Mene čudi da su reakcije naroda takve, da niko ne reagira, kao da je normalno što hapsi ženu koja je pokazala prst. To je pokazatelj demokratske nekulture čovjeka koji je na vlasti i ima moć", navodi na kraju Kukić.

Pošto nismo ni pametni, ni načitani, a posebno kulturni,  predlažem da malo pratimo svjetske medije i čitamo novine, pa ćemo znati kako ljudi u svijetu izražavaju svoje nezadovoljstvo i time sebi osiguravaju dobar život, dok mi sa svojih 30. i 40. godina živimo na grbači roditelja ili smo kuriri stranaka za 200 KM. Ako ste već dali dupe za tu siću, onda se sigurno trebate više sramiti od ove žene koja je uredno uzela svoju kaznu i dostojanstveno nastavila svoju avanturu, pokazujući svima nama srednji prst. Zaslužujemo ga itekako. 

(Alen Avdić)

 
23
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.