5.1.2018. 15:41
3
"Našli smo grupu u parku na Grbavici. Mi ne znamo ko su ti ljudi, državni organi treba da ispitaju njihov boravak ovdje"
Cijele godine slušamo priče o migrantima koji idu od države do države trbuhom za kruhom i da bi spasili sopstvene živote.

Iako naša zemlja ne obuhvata rutu kojom migranti inače idu do perspektivnijih evropskih zemlja, ipak nekoliko njih  privremeno boravište našli su u Vogošći, u prostorijama humanitrarnog udruženja 'Tempo'.

U ovim prostorijama borave migranti iz Afganistana, Tunisa, Pakistana i drugih zemlja koje su bile u zoni ranih, terorističkih, političkih previranja.

"Ja sam iz Afagnistana. Napustio sa zemlju jer sam imao problema. Prvenstveno sam imao problema u svojoj kući, ali ne mogu o tome ispred kamere. Znate da su u Afganistanu veliki problem borbe. Svi žele da se bore, ne žele da se edukuju, razumiju,ne žele bolji život. Ljudi koji ne žele da žive u takvom Afagnistanu idu na drugu stranu. Ovi ljudi koji bježe žele graditi budućnost, ali ne lošu budućnost. Zato ljudi idu iz Afagnistana", kaže za Source migrantt iz Afganistana Muhamed Kahraman.

Uhapšen je na granici u Brčkom. Dobio je papire, i Muhamed, vjerovali ili ne, kaže da želi ostati u BiH. Ovdje se osjeća dobro i papire.

Nizam Kadiri je došao iz Tunisa. Dvije godine traje njegov put. Od države do dražve, od zatvora do zatvora, od kampa do kampa. 

"Došao sam u Bosnu prije dva mjeseca, ali su me uhapsili i poslali u zatvor pet dana, zatim me poslali nazad u Crnu Goru. I tamo sam boravio u zatvoru nekih pet dana.  Sada su me prihvatili ovdje,  ali mi nisu još dali papire.  U policijskoj stanici su mi dali papire na 13 dana, ali nisu produžili. Drugima su produžili, ali meni ne. Nisu me prihvatili u Trnovu u kampu, tako da sam spavao i vani, na snijegu. Ovi ljudi su čuli za mene i doveli me ovdje. Zahvalan sam svima ovdje što su me prihvatili privremeno. Iskreno, ja želim proći do Evrope, do Belgije, bilo koje dobre zemlje, da započnem bolji život. Moj život u Tunisu je bio dobar do revolucije, no poslije toga je krenulo loše. Ja govorim osam jezika i radio sam u hotelu kao vodič, bavio se turizmom.  Bio sam oženjen Engleskinjom, ali smo se razveli. Napustio sam zemlju da nađem bolji život i posao. Jer, posla više nemam u Tunisu. Turizam je uništen"
, kaže za Source migrant iz Tunisa Nizam Kadiri.

Ovdje se migranti zadržavaju oko 20 dana i onda nastavljaju svojim putem za bolji životom, u nekoj nepredinijom zemlji Evrope.

Novinar: Alen Avdić
Kamera: Almir Biber
Montaža: Emir Preljević

3
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.