30.12.2016. 18:18
3
Momak rođen za velike uspjehe: Igrači koji su išli na Evropsko prvenstvo birani su samo po kvaliteti, ni po kojem drugom kriteriju!
Prvak Evrope, deveti na Svjetskom prvenstvu, šesti na Evropskom, finale Lige 6 sa Kaknjom protiv Igokee. Sve su to uspjesi 29-godišnjeg košarkaškog trenera Josipa Pandže.

On nam je te 2015. zajedno sa kadetskom reprezentacijom donio toliko sreće, veselja i ponosa. BiH je tada prvi put bila Evropski prvak. Navikli su nas na uspjehe i na dobre rezultate. A mi... Mi smo takav narod da nakon toga sve drugo shvatamo kao neuspjeh, pa i ovo šesto mjesto na Evropskom prvenstvu u Turskoj. Odlučili smo svi kolektivno da je dobro, ali smo mi to mogli puno bolje. No, zaboravili smo jednu stvar...

''Kod nas ljudi miješaju '98. i '99. Mi smo sa godištem '99. bili prvaci Evrope, a ovo prvenstvo u Turskoj je igrala generacija '98. Ali bez obzira na to, ja sam zadovoljan postignutim i mislim da smo napravili dobar uspjeh'', objasnio je za Source portal selektor Pandža.

Nakon što je selektor prije nekoliko objavio spisak momaka koji će putovati u Tursku, počele su kritike i komentari tipa ''Po kojoj osnovi je birao igrače. Da nije nacionalni ključ?!''. Čak se po tom pitanju oglasio i seniorski reprezentativac Jusuf Nurkić, sa pitanjem, zašto među pozvanim nema Mulaomerovića, koji je visok 214cm i kako selektor Pandža na Evropsko prvenstvo misli ići bez jednog takvog centra. Ali, selektor Josip odbacuje sve te priče, tvrdeći da je jedino kvalitet bio bitan pri izboru.

''Pozvano je 12 momaka, koji su bili najkvalitetniji u tom trenutku i za koje smo mislili da će napraviti pravi rezultat i stvarno mislim da nema potrebe da se oko toga vodi bilo kakva polemika. Ponavljam da su na prvenstvo išli definitivno najbolji igrači. Ni po kojem drugom kriteriju nisu izabrani, osim po kvaliteti.''
, kaže Pandža, te nastavlja općenito o bh. košarci:

''Mi smo šesti u Evropi, deveti u svijetu, što mislim da je odličan rezultat. U čemu drugom mi imamo taj rezultat. To je ono što ja mogu reći. A što se tiče seniorske košarke, zaista nije moje da komentarišem, jer je poprilično nezahvalno da komentiram šta se tamo dešavalo, to samo oni znaju i ljudi koji su sudjelovali u tom cjelokupnom projektu. Generalno, što mogu reći, prava je šteta što seniori nisu uspjeli izboriti Evropsko prvenstvo i sada moraju smisliti šta i kako dalje, jer sigurno da je Bosni i Hercegovini u košarci mjesto na velikim takmičenjima'', rekao je Josip Pandža.

Oni, koji ga poznaju, za njega kažu da 24 sata dnevno živi košarku. A mi u to moramo povjerovati, jer nam je toliko puta dosad pokazao da je to zaista tako. Tek mu je 29 godina, a iza sebe već ima rezultate na kojima bi mu mogli pozavidjeti i neke starije i iskusnije kolege. Ovaj skromni mladić iz Viteza kaže da za svoj uspjeh nema neku spektakularnu tajnu, disciplinovan rad je ono što čini da on bude uspješan.

''Živim košarku svakodnevno. Eto, potrefilo se da su rezultati došli u ranim godinama i tu nema neke spektakularne tajne. Puno rada, puno povjerenja u svoje suradnike, igrače koji su u mom timu i zasad ide dosta dobro i ja sam jako zadovoljan. Svjestan sam da će doći period kada će ti rezultati krenuti nizbrdo, ali kažem, treba raditi maksimalno pošteno i maksimalno se odricati u svakom momentu i kada ide dobro i kada ide slabije. Rad nikad neće izdati čovjeka. Meni sada stvari idu bolje, moguće da sutra već sve krene lošije. A ljudi su takvi, jedan dan vas gledaju kao vizionara, a sutradan, dan nakon poraza vas proglase za neznalicu, to je sve normalno na Balkanu'', ističe Pandža, dodajući da ni sada kada dobija samo pohvale, ali ni sutra kada lošije krene, on se neće odvojiti od košarke i poštenog rada.

Zaključivši da je ipak rad glavna tajna uspjeha.

Prošle godine je sa ekipom Kaknja igrao finale Lige 6 protiv Igokee, što je zaista veliki rezultat za klub koji se ''do jučer'' iz godine u godinu borio za opstanak. 

''Kakanj je u vrhu bh. košarke, a dosad se uvijek borio za opstanak. Prošle godine smo igrali finale, ove sezone u sedam kola imamo pet pobjeda u dosta izjednačenoj i jačoj ligi u odnosu na prethodne godine. Cilj nam je svakako liga za prvaka, a zasad nam ide jako dobro, a što se tiče nekog dugogodišnjeg cilja kluba, to je da ostanemo u vrhu bh. košarke. Kakanj je zaista jedna stabilna sredina, ljudi pošteno pristupaju, budžet, nije velik, ali je stabilan i ja sam jako zadovoljan stanjem, te mi je izuzetna čast što sam dio jednog takvog projekta. I mi ćemo se truditi da uzvratimo time što ćemo iz godine u godinu biti u vrhu'', zaključio je Pandža za Source portal.

Novinar: Amila Alijagić
3
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.