14.5.2016. 15:04
6
"Izdaja je kad u Sarajevu ne smijete reći da volite Srbiju, Republika Srpska je država"
Srpski narod ima dvije države, Srbiju i Republiku Srpsku (RS), poručio je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u govoru kojeg je održao na mitingu na Trgu Krajine u Banjoj Luci, javlja Anadolu Agency (AA).

Prema njegovim riječima, širom svijeta ima mnogih ljudi koji vole RS i oni su danas sa njima.

"Ne treba niko da sumnja u naše opredjeljenje, da RS izgradimo po našoj volji i želji, baš onako kako mi želimo. Mnogo puta sam bio izložen da branim RS, u mnogim kancelarijama, usamljen, nikoga sa mnom nije bilo osim moje ljubavi za RS. RS ima svoj život i mora da bude poštovana", istakao je Dodik.

Prema njegovim riječima, ne žele da se RS vidi kao neko ko je prijetnja drugima.

"Znamo da živimo na veoma rovitom prostoru. Danas ovdje na prostoru BiH izloženi smo radikalnim i terorističkim pokretima. Moramo našim komšijama muslimanima reći sljedeće. Znamo mi da svi muslimani nisu teroristi. Pomozite nam da se izborimo protiv najezde terorizma koji ugrožava i nas i vas ovdje. Hoćemo mir i slobodu za sve. Hoćemo jer je srpski narod u historiji donosio slobodu drugima. Tamo gdje nije došao srpski vojnik nije bilo slobode ni za Bošnjake muslimane ni za Slovence ni za druge narode na ovim prostorima", naglasio je Dodik u obraćanju prisutnima.

Kako je kazao, srpski narod je dijelio slobodu sa drugima i nikada nije htio slobodu samo za sebe, nikada nije htio da nanese zlo, uvijek je bio žrtva.

"Ako nemate državu, nemamo slobodu. Ako nemamo slobode, bit ćemo pokupljeni i pobijeni. Zato, moramo se boriti za državu, naša država je RS. Ne interesuju me niko. Ona je država. Zato je branimo jer branimo slobodu. Nećemo da doživimo Jasenovac. U RS-u žive i drugi i drugačiji. Svako ko poštuje RS i ona poštuje njega. Mi hoćemo mir, hoćemo RS, poštujemo Dejton. Mi kažemo nemojte nam dirati RS, ne možemo vam ništa dati od nje jer ako damo nju dajemo svoje srce, ljubav i slobodu", poručio je Dodik.

Istakao je da zato danas Banjaluka i RS ispisuje najsvjetlije stranice svije historije.

"Izdaja je kada odete u Sarajevo i klimate glavom umjesto da kažete da ne može. Izdaja je kada u Sarajevu ne smiješ da kažeš da voliš Srbiju, kada ne smiješ da kažeš da navijaš za Srbiju u Sarajevu. Ne može Sarajevo biti nadređeno RS-u jer tamo nema 150.000 Srba", kazao je Dodik.

Podsjetio je da je Banjaluka prije par sedam dana poručila da "nemaju ništa protiv drugih i drugačijih".

"Proklet je onaj ko danas napravi bilo šta. Ne treba nam ništa, mi smo svoje pokazali. Ne možemo mi prihvatiti da samo veliki imaju pravo. Mi savršeno dobro znamo šta hoćemo i šta želimo. Srpski narod ima dvije države Srbiju i RS", dodao je Dodik i na kraju mitinga pred prisutnima iz sveg glasa zapjevao pjesmu srbijanskog pjevača narodne muzike Mirta Mirića „Ne može nam niko ništa jači smo od sudbine“.

Prisutnima je kazao da će se još malo zadržati ovdje, a nakon toga da svi idu prema autobusima i svojim kućama. 
U Banjoj Luci se danas održavaju protesti opozicije pod nazivom "Oslobodimo Srpsku" i kontramiting vladajuće koalicije iz Republike Srpske pod nazivom "Srcem za Srpsku! Stop izdaji".

Govornici su se zahvalili što je na skup došao veliki broj građana. Hiljade ljudi stiglo je iz svih dijelova BiH u Banjaluku. Prisutni nose već pripremljene transparente. Oba skupa obezbjeđuje više od 2.000 policajaca. Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač ranije je izjavio kako će se koristiti sva zakonom dozvoljena sredstva.

Naime, policija ima informacije o pojedincima i grupama koje su planirale izazivanje nereda tokom današnjih skupova. Ulice u centru Banjaluke zatvorene su od osam časova, dok je od ponoći do večeras do 20 časova zabranjen rad svim kafićima na teritoriji grada, kao i prodaja alkoholnih pića u prodavnicama i marketima.

Veliki narodni protest Saveza za promjene počeo je u 12 časova u parku Mladen Stojanović, kao i miting "Srcem za Srpsku-stop izdaji" vladajuće koalicije na Trgu Krajine. 

MUP je za oba skupa zabranio šetnje koje su najavljivali opozicija od parka do Trga Krajina i pozicija u obrnutom smjeru, kako bi se izbjegao susret i sukob građana. I pozicija i opozicija tvrde da sukoba na današnjim okupljanjima neće biti i pozvali građane da na miran i dostojanstven način iskažu svoj stav. 

(Anadolu Agency)

6
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.