17.3.2018. 16:23
0
''Uzmi, pa zatamni moje ime i objavi tekst o Trećem strijeljanju dječaka Petra iz Konjica. Da ljudi znaju! Ovo je tišina koja me boli''
Banjalučki novinar i kolumnista Dragan Bursać prije tri dana je dobio nagradu European Press Prize 2018. u kategoriji ''Mišljenje (kolumne)''.
Ovu nagradu Bursać je dobio za tekst ''Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica''. Ipak, ova nagrada, koju nazivaju i evropskim Pulitzerom, nekima nije bila dovoljno dobra, pa tako ovu vijest su objavila samo dva portala iz ''njegove'' Banja Luke.

Tim povodom Bursać se oglasio na svom Facebook profilu, a mi vam u cjelosti prenosimo šta je napisao.

''Draga Banjaluko, čekao sam akademskih 15 minuta dugo. Zapravo, čekao sam 96 sati dugo. Ne bi li se udostojila.

Draga Banjaluko, osim BUKE i Impuls portala , niti jedan medij gradski nije objavio da sam ti donio najveću novinarsku nagradu u Evropi.

Možda tako i treba, jer preča ti je Abhazija, Južna Osetija i Putinovi Noćni vukovi. Vjeruj mi Banjauko, nije do mene niti samopromocije. Ispromovisan sam ja dovoljno i preko svake mjere. Nisi me štovala do sad, nećeš ni od sad, pa to razumijem.

Ali, zaboli ljudskost, Banjaluko sa kojom te nisam vidio dugo. To je stvar osnovnih načela BILO ČEGA.

Uzmi, pa zatamni moje ime i objavi tekst o Trećem strijeljanju dječaka Petra iz Konjica. Da ljudi znaju!

Jer ovo sad je tišina od koje me je sramota, kad’ se sramim za tebe i za sebe u isto vrijeme.

Inače Banjaluko, pišem priče o nesrećnim ljudima Bosne i Hercegovine. Kockam se sa zaboravom i trgam ljude iz zagrljaja ništenja. I ponekad, samo ponekad dobijem bitku. Izgubim ih mnogo... Ali to već nije tvoj problem. Priča je i previše. Na žalost.

I eto tako, napisao sam taj tekst o Trećem strijeljanju dječaka Petra iz Konjica. Žiri mi je rekao da je osim zastrašujuće i potresne priče, ovo ujedno i apsolutno vrijedan povijesni artefakt koji govori o stradanju Srba u našem BIH klanju. Najbitniji u Evropi ove godine. Tako obrazložiše evropskog Pulicera.

I znaš šta, Banjaluko, ti se baviš navodno istinama, ti bi htjela biti prijestonica kulture evropske, muzičke, sportske, ti bi...

Šta bi ti???

Ništa!

(P)ostala si samo jedna velika hodajuća sramota od ljudi koji pognutih glava bulje nadole dok im nosevi bodu cipele. Od straha ili stida? Ne znam. To ti vidi sa sobom Banjaluko.

Od čega te je strah, Banjaluko?

Strah te je od par supismenih kabadahija koji upravljaju tvojom polumrtvom gomilom tri decenije?

Trebao bih reći, SRAMOTA JE TO BANJALUKO, ali samo mi je žao. I tebe i na ćutanje i trpljenje izdresiranih građana.

P.S.

Jedan od ljudi banjalučkih koji drži vaš informativni sistem, vaše mozgove, muda i ostale organe, čestitao mi je SMS-om na nagradi. Zahvalio sam mu se i pitao ga zašto ne pusti vijest u etar. Za narod.

Odgovorio mi je u stilu ratnog zločinca Radovana Karadžića, ko jebe narod!

Eto, to si ti sada, moja Banjaluko. Jebani narod. Ništa više. Ništa manje. Na žalost...'', napisao je nagrađeni novinar i kolumnista.


(Amila Alijagić)
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.