11.5.2018. 13:25
0
Sjećanje na ubijene Bratunčane: Gledajući kako plutaju ruže, tako su naši najmiliji plutali 1992. godine
Obilaskom mjesta gdje su ubijani Bratunčani tokom 1992. godine i odavanjem počasti nedužnim žrtvama, danas je u Bratuncu obilježena 26. godišnjica stradanja Bošnjaka u ovom gradu.

Članovi porodica žrtava, preživjele žrtve, predstavnici Medžlisa Islamske zajednice Bratunac, Udruženja logoraša Bratunca, Udruženja "Žene Podrinja“ te Udruženja za održiv povratak i Merhameta položili su cvijeće kod gradskog stadiona u Bratuncu te u fiskulturnoj sali OŠ Branko Radičević gdje su bili zatočeni Bošnjaci Bratunca.

Nakon toga su se uputili na Ljubovijski most odakle su u rijeku Drinu bacili 603 ruže za ubijene Bratunčane, a posjetili su i masovnu grobnicu u Redžićima.

Prema riječima preživjelih svjedoka, logor u OŠ Branko Radičević imao je oko 700 zatočenih, a 420 je preživjelih u razmjeni, dok je oko 50 djece izvedeno iz logora.

Jedan od preživjelih je predsjednik Udruženja logoraša Bratunac Sakib Ahmetović koji se danas prisjetio stravičnih slika iz ovog logora.

- Najmanje je bilo ubistava pištoljem, najviše polugama, šipkama, znači mučenje. U ćošku sale devet logoraša je ugušeno. Za ovaj logor i zločine niko nije odgovarao – kazao je Ahmetović.

Potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić prisustvovao je obilježavanju godišnjice, a i jedan od preživjelih logoraša.

- Zajedno sa svojim komšijama sam bio u logoru 10. maja 1992. godine. Nije se lako prisjećati toga, nije lako doći ovdje u salu gdje su ubijani naši sugrađani. Svi smo gledali da se skupimo u ćoškove kako ne bismo bili u prvom redu. Ubijeno je puno ljudi koji su mučeni. Nažalost, u ovoj sali nema obilježja da je bio stravičan logor, i djeca se ne podsjećaju da su u ovoj sali ubijani sugrađani. To je naša stvarnost, i oni koji su ubijali, niko od njih nije osuđen, niko nije ni procesuiran - kazao je Salkić.

Izrazio je nadu da će doći trenutak da zločinci budu kažnjeni, a preživjele žrtve su tu da podsjećaju i upozoravaju.

-Valjda će i Tužilaštvo da radi svoj posao. Ja sam jedan od preživjelih i nikad me niko nije pozvao, kao ni desetine preživjelih – rekao je Salkić, dodajući da žrtve zaslužuju pravdu, a zločinci kaznu.

Predsjednica Udruženja "Žene Podrinja“ Šuhra Sinanović kaže da su u rijeku Drinu pustili crvene ruže.

- Gledajući kako plutaju ruže, tako su naši najmiliji plutali 1992. godine. Mi tragamo za 280 nestalih osoba iz perioda 1992. godine. U mezarju Veljaci dosad su ukopane 303 osobe, a ove godine se kopa jedna žrtva - rekla je Sinanović.

Iz Komemorativnog centra iz Tuzle danas će biti ispraćen tabut s posmrtnim ostacima jedne identifikovane žrtve Sabita Ibrahimovića. Doček tabuta na mezarje Veljaci u Bratuncu se očekuje u 16 sati, nakon čega će biti upriličen vjerski program za šehide.


(Fena/Admir Oručević)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.