21.9.2018. 13:45
0
Lavrov: Rusija će poštovati izbornu volju građana
Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH kazao je nakon razgovora sa ministrom vanjskih poslova Rusije Sergejom Lavrovom da ta ima ogroman značaj.

- Ističem zadovoljstvo što će njegova posjeta biti realizovana u Sarajevu, Istočnom Sarajevu i Banja Luci. Odnosi sa Rusijom su prijateljski i odlični odnosi i mi smo razgovarali kako ih unaprijediti u oblasti ekonomije i vanjskotrgovinske razmjene – kazao je Crnadak.

On se zahvalio ministru Lavrovu na rješavanju klirinškog duga u iznosu od 125 miliona dolara i za otvaranja ruskog tržišta za prozvode iz BiH posebno voća.

- Potpisali smo i plan saradnje dva ministarstva za 2019. i 2020. godinu. Mi imamo oko 40 sporazuma koji čine našu saradnju te smo se dogovorili da radimo dalje na tim sporazumima. Zahvalni smo Rusiji što ima principijelan stav kad su u pitanju unutrašnji odnosi BiH i mi to cijenimo. Imamo snažnu podršku Rusije Dejtonskom sporazumu, principu unutrašnjeg dogovora – kazao je Crnadak dodavši da je Dejtonski sporazum dao osnovu za mir i suživot  za sve ljude koji ovdje žive.

On je istakao da Rusija i Republika Srpka imaju poseban odnos koji nije prepreka razvoju odnosa sa BiH već će biti dodatni podstrek za dalji razvoj tih odnosa. Tokom sastanka razgovarano je i o stanju u regionu, ali i odnosima Prištine i Beograda te je istaknuto da bi postizanje dogovora bio recept za trajnu stabilnost i mir u regionu.

- Imamo dosada dobru saradnju s Rusijom na međunarodnoj sceni i uvjeren sam da će se to nastaviti. Naše pozicije se neće mijenjati u odnosu na Rusiju kada su u pitanju sankcije prema Rusiji, pitanje Kosova, te ulazak u NATO – kazao je Crnadak.

Ministar Lavrov istakao je da su današnji sastanci u Predsjedništvu BiH i Ministarstvu vanjskih poslova BiH bili sadržajni. On je kazao da nema alternative Dejtonskom mirovnom sporazumu.

- Mi podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet BiH i u potpunosti podržavamo ustavne ovlasti dva entiteta i tri konstitutivna naroda u BiH. Mi smo zainteresovani da rezultati izbora se zasnivaju na tim principima – kazao je Lavrov dodavši da su obje strane zainteresirane za jačanje saradnje.

- Između naše dvije zemlje je u porastu robna razmjena, a tendencija je rasta i izvoza voća i povrća u Rusiju. Ove godine Rusija i BiH obilježavaju 40 godina u gasnoj povezanosti. Mi nastavljamo isporuku gasa u BiH bez problema i Gasprom ima dva ugovora sa RS i FBiH.

Istaknuto je da postoje veze dvije države u kulturnoj saradnji, obrazovanju, a sada i u oblasti rada i zapošljavanja.

Na pitanje novinara da li zvanična Rusija ima svoje favorite na Općim izborima u BiH, a što se često čuje u bh. entitetu RS ruski ministar je dao precizan odgovor. 

- Mi imamo svoje favorite, to su ljudi koji su favoriti bh. građana koji će davati glasove. Mi nikada ne preporučujemo za koga da se glasa kada se radi o izborima u drugim državama. Poštovat ćemo izbor građana i kome građani daju povjerenje mi ćemo s njima sarađivati - kazao je Lavrov.

Jedno od pitanja odnosilo se i na pismo grupe građana Pravda za Davida koje je upućeno ministru Lavrovu i Crnadku te da li će posjetiti ovu grupu, Lavrov je kazao da pismo još nije pročitao s obzirom da je stigao kasno sinoć. 

Ministar Crnadak je kazao da je Lavrovu prenio poziv grupe Pravda za Davida.

- Radi se o događaju koji je privukao pažnju ljudi i svi žele da se to riješi. Teško je postići da kolega Lavrov bude tamo zbog protokola koji je predviđen. Ali ja sam mu zahvalan što je pokazao interes da se upozna s tim pismom.


(Patria / Lejla Trle) 

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.