11.7.2020. 21:27
1
Jasmila Žbanić: Kada bi se ponovo desio genocid u Srebrenici, Evropa ne bi ni prstom mrdnula
Bosanskohercegovačka rediteljica Jasmila Žbanić uintervjuu za Frankfurter Allgemeine Zeitung govorila je, između ostalog o genocidu koji se desio u Srebrenici.

"Da se ne zavaravamo kada bi se ponovo desio genocid u Srebrenici, Evropa ne bi ni prstom mrdnula", rekla je Žbanić tim povodom, dodajući da je to za nju najžalosnija dimenzija ove godišnjice.

" Od početka sam jasno govorila da nikad neću moći na ekran iznijeti puninu onoga što se desilo u Srebrenici. 30.000 ljudi raseljeno je iz svojih domova, svaka osoba ima nekoga ko je ubijen, a većina ljudi ima ubijene desetine članova porodice. Svako ima svoju životnu priču, svoj karakter, svoju bol. Moj je najveći napor bio da otkrijem kako publiku upozoriti na osjećaje i dileme ovih ljudi. Kako ove brojeve i velike riječi poput "genocida" možete pretvoriti u ljudsku priču?", navodi Žbanić.

Smatra kako je Srebrenica danas relevantna i da je pokazatelj koliko su krhke institucije koje bi nas trebale zaštititi.

"Pred našim očima srušile su se Ujedinjene nacije, obrušila su se obećanja da će ljudi biti na sigurnom. U šta možete vjerovati ako je sve što smo stvorili kao ljudsku civilizaciju razoreno snagom nasilja? Mislim da je to pitanje našeg vremena. Donald Trump, Viktor Orban, Vladimir Putin i drugi uništavaju institucije ovdje i sada. To se događa kada ne možemo pronaći način da zaštitimo svoje krhke institucije. Moj film pokazuje šta se dešava ako ne reagujemo na vrijeme", kazala je, između ostalog.


(Lejla Trle) 







1
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.