17.9.2020. 16:27
0
Milorad Dodik poručio: Bisera Turković najviše doprinosi rušenju odnosa u BiH i to je politika SDA
Milorad Dodik obratio se danas medijima u Istočnom Sarajevu dok se ne steknu uslovi da se obraća u zgradi Predsjedništva BiH odnosno obezbijedi adekvatan prostor za novinare. Dodik je dao svoje viđenje današnjih sjednica Predsjedništva BiH na kojima se razgovaralo o više različith pitanja.

Kada je riječ o pandemiji članovi Predsjedništva BiH zaključili su da se pandemija ne stišava i da se zadržava i u regionu i u BiH. 

„Neizvjesno je kako će se odvijati situacija tokom zime. BiH se putem saglasnosti Predsjedništva BiH priključilo Globalnoj alijansi nabavke vakcina. Zato je bilo neophodno sa nivoa Vijeća ministara učiniti sve da ne budemo izvan tog procesa. To ne brani da se vakcine nabavljaju i iz drugih izvora“, kazao je Dodik. 

Još jedna od tema je izvještaj State Departmenta koji je utvrdio da ima zastoja u provođenju strategije u borbi protiv trgovine ljudima. 

„RS je napravila mrežu ljudi koji su se bavili tim pitanjem to nije uspjelo u šest kantona u FBiH i zbog toga smo dobili negativnu ocjenu i rizikujemo da nas stave u niži rang čime se ne bi više mogli koristiti fondovi koji se koriste iz SAD-a. Najveći prigovori su vezani za rad pravosuđa u pogledu izrečenih sankcija mrežama koje to čine. Od pravosuđa ne možemo ništa da tražimo osim da apelujemo da pooštre sankcije i uključe se u Strategiju borbe protiv trgovine ljudima“, naveo je Dodik.  

On je kazao da je sa dnevnog reda skinuta tačka o Planu reformi za saradnju sa NATO-om i da nema saglasnosti o formiranju Komisije jer iz FBiH žele da se zove Komisija za NATO integracije, a a iz RS-a traže da se zove Komisija za saradnju sa NATO-om.

Kada je riječ o vanrednim sjednicama, Dodik je kazao da je njegov zahtjev o premještanju ambasade BiH iz Tel Aviva u Jerusalem odbačen jer su Željko Komšić i Šefik Džaferović glasali protiv. 
Na sljedećoj tački o priznavanju Kosova što je tražio Komšić, Dodik je istakao da su Džaferović i Komšić glasali za.

„Daljnja procedura je da će se na sljedećoj redovnoj sjednici ponovo staviti ta tačka. Ja ću podići vitalni nacionalni interes. Do sada se špekulisalo, neki kažu trebamo priznati, neki ne, svi imamo neke simpatije ili antipatije i vjerujem da ćemo imati odluku da se Kosovo neće priznati jer je to odluka donesena u valjanoj proceduri“, kazao je Dodik. 

Dodik se osvrnuo i na rad ministrice vanjskih poslova BiH Bisere Turković za koju je kazao da je neovlašteno bez traženja saglasnosti što je bila obavezna, izignorisala Predsjedništvo i dala saglasnost da putem Savjeta Evrope se BiH pridružuje borbi protiv cyber kriminala.

„Krši Ustav i uspostavlja neke nove prakse. Mi kao Srbi imamo značajan broj u DKP-ima i ukoliko se ne vrati odlučivanje u Predsjedništvo koje je jedino nadležno za vanjsku politiku imat će tu igru. Onda će 16 šefova u DKP-ima iz reda srpskog naroda početi ponašati u skladu s interesima srpskog naroda. Bisera Turković mislim da najviše doprinosi rušenju odnosa u BiH i to je politika SDA“, istakao je. 

Kazao je da je njegova posjeta Zagrebu i sastanci sa Zoranom Milanovićem i Andrejom Plenkovićem ranije dogovoreni. 

„Razgovarali smo o političkoj situaciji, ekonomskoj situaciji, mostovima i da se što više graničnih prijaleza odnosno mostova kategoriše i za promet roba. Trgovska gora je bila jedna od tema. Moji najbliži ljudi rade na tom pitanju. Pokušat ćemo privoliti organe Hrvatske da to promijene. Sastanak je imao karakter radne posjete“, rekao je. 

Nije bilo nijedne riječi kojom bih ogovarao bilo koga, rekao sam da BiH može računati na svoju budućnost u kontekstu približavanja izvornom Dejtonu. 

„I predsjedniku i premijeru sam rekao da je došlo do skrnjavljenja Dejtona na način da one kao potpisnice (Hrvatska i Srbija) budu isključene iz Savjeta za implementaciju mira. Šta je rješenje primarno očuvati mir, dijalog bez međunarodnog posredovanja, uvažavanje pozicije svih“, dodao je.

(Patria)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.