21.1.2021. 15:15
1
Memić o imenovanju Kreštalice: Razočaran sam, VSTV mora otići
Nakon što je Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) danas imenovalo tužioca Seada Kreštalicu za jednog od zamjenika glavne tužiteljice Tužilaštva KS Sabine Sarajlija, reagirao je Muriz Memić, otac ubijenog mladića Dženana Memića. Kreštalica je bio tužilac koji je u dva sudska procesa zastupao optužnicu Tužilaštva KS za saobraćajnu nesreću zajedno sa još nekoliko tužilaca protiv Ljube i Bekrije Seferovića, a u slučaju smrti Dženana Memića.

Nakon što je Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) danas imenovalo tužioca Seada Kreštalicu za jednog od zamjenika glavne tužiteljice Tužilaštva KS Sabine Sarajlija, reagirao je Muriz Memić, otac ubijenog mladića Dženana Memića. Kreštalica je bio tužilac koji je u dva sudska procesa zastupao optužnicu Tužilaštva KS za saobraćajnu nesreću zajedno sa još nekoliko tužilaca protiv Ljube i Bekrije Seferovića, a u slučaju smrti Dženana Memića. 

Kantonalni sud u Sarajevu donio je dvije oslobađajuće presude, a Memić je u oktobru 2018. godine Tužilaštvu BiH podnio krivičnu prijavu protiv 40 osoba za više krivičnih djela, među kojima je i tužilac Kreštalica i tadašnja glavna tužiteljica Dalida Burzić. Ona je u februaru 2019. imenovana za sudiju Suda BiH iako se vodio disciplinski postupak protiv nje zbog slučaja Memić. U isto vrijeme kada je okončan postupak bez sankcija za Burzić uslijedilo je i imenovanje.  

Memić u reakciji za Patriju ne krije ogorčenje imenovanjem Kreštalice i ponašanjem članova VSTV-a. 

„Razočaran sam, ali sam očekivao. Ni odlazak Milana Tegeltije nije bio opomena za članove VSTV-a. Isti ljudi, isto sve ostaje. Neće se oni preko noći promijeniti. Ja sam pokušao šta sam mogao, a oni rade po svom. Ja već pet godina ukazujem na sve propuste u ovom slučaju, ali mnogi iz tog slučaja napreduju. Oni ne posustaju i ne odustaju“, kazao je Memić. 

Otac Dženana Memića sad najviše nade polaže u Tužilaštvo BiH koje vodi istragu za organizirani kriminal, a po krivičnoj prijavi u kojoj je i Kreštalica. 

„On je u krivičnoj prijavi jer je navodio svjedoke na iskaze, ometao istragu, sakrivao dokumente i zadržao neke dokumente kako se ne bi mogli voditi postupci protiv nekih policajaca. Jedino mi je ostalo šta će Tužilaštvo BiH na čelu sa Gordanom Tadić uraditi. Uvjeravala me da se ozbiljno radi i da će istraga dati rezultate. Još uvijek čekam, prošlo je više od godine kako se vodi istraga“, kazao je Memić. 

Izrazio je zabrinutost i zbog daljeg razvoja situacije, odnosno kad predmet dođe do Suda BiH nakon podizanja optužnice. 

„Dalida Burzić je tamo i očito može utjecati“, kazao je Memić. 

Kada je riječ o odluci Vrhovnog suda FBiH koju sudsko vijeće treba donijeti uskoro, a nakon što je 24. novembra održano ročište po žalbi Tužilaštva KS na oslobađajuću presudu, a koju je zastupao federalni tužilac, Memić kaže da već dobija određene informacije. 

„Do mene stižu informacije da će Vrhovni sud naložiti novo vještačenje i već se priča ko bi mogao biti novi vještak“, kazao je za Patriju.

(Patria)

1
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.