15.4.2021. 19:33
2
"Sarajevo je napao referendum, nemam animozitet prema glavnom gradu, ovdje sam živio, radio, oženio se, dobio djecu i morao da odem"
Nikola Špirić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine, za N1 je objasnio zašto su delegati na posljednjoj sjednici odbili izmjene i dopune Krivičnog zakona kojim se predviđa zabrana i kažnjavanje negiranja genocida. Protiv su, podsjećamo, bili SNSD i HDZ.

“Mislim da Parlamentu treba dozvoliti da donosi demokratske odluke. Za i protiv je demokratsko pravo. Osjetljiva je to materija, treba da se razgovara. Ali izmjene nisu dobile ni opštu ni entitetsku podršku”, rekao je u uvodu.

“Pustite da ljudi završe, zašto žurba?”, pitao je Špirić, kazavši da on neće izgovoriti genocid – nego zločin u Srebrenici.

Kako on vidi ovu temu – ne radi se o reviziji, nego o utvrđivanju činjenica. Komisija koja je formirana to treba da uradi, kako je kazao.

Nikola Špirić je također izjavio to da svi Srbi u BiH koji kažu da je u Srebrenici bio genocid “mogu stati u ovaj studio”.

“Kakva je to zemlja ako je zabranjeno da ljudi kažu šta misle. Sud je izrekao presude, ali ne možete meni zabraniti da mislim. Ubistva, silovanja i zločini su za svaku osudu. Toga je bilo na svim stranama”, rekao je.

On je potom pojasnio da je u politici Bosne i Hercegovine još od prije Dejtona. Nema ništa protiv Sarajeva, kako je rekao, ali “morao je da ode”.

“Ja u ovom gradu malo ljudi ne znam. Ja sam učesnik. Ja nemam animozitet prema Sarajevu. Ovdje sam živio, radio, oženio se, dobio djecu. Morao sam da odem. Bio sam svjedok demonstracija pred Parlamentom. Otišao sam maj-juni 1991. Nisam pripadao nacionalnim pričama koje su zemlju uvele u rat. Bio sam svjedok kako se razvijala mržnja. Nisam pripadao mržnji. Da sam ostao – bog zna kako bi završio. Nisam čovjek koji bi mogao da šuti”, rekao je.

Na pitanje – ko je napao Sarajevo – Špirić je odgovorio:

“Napao je referendum”.

Potom je rekao da nema isključivih krivaca za ono što se dešavalo.

“Ako se traže krivi narodi i nevini narodi – toga nema. Poistovjećuju se često zločini sa narodom.”

Nikola Šprić tvrdi i to da se svaka izjava Milorada Dodika, šefa njegove stranke, izvrće naopačke. Kazao je kako SDA želi građansku BiH bez entiteta, te da se Dodik “mora da brani od nabijanja uz zid”.

“Ali od Dejtona do danas – ja sam govorio da unutrašnji dijalog može da izgradi viziju ove zemlje”, rekao je.

Nikola Špirić je u nekoliko navrata rekao da SDA želi građanski koncept BiH, dok SNSD želi dejtonski. Kazao je kako se bošnjačka politička elita trudi da međunarodnoj zajednici pošalje odgovor da BiH mora biti bez entiteta.

(Ajdin Balićevac)

2
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.