14.7.2022. 20:50
0
Alicia Kearns održala govor: Majke Srebrenice samo žele pravdu, poricanje je nastavak genocida
U Britanskom parlamentu danas je održana komemoracija žrtvama genocida u Srebrenici. Zastupnica Alicia Kearns koja je predsjedavajuća Zajedničke parlamentarne grupe za Bosnu i Hercegovinu kazala je da genocid u Srebrenici predstavlja najekstremniji slučaj etničkog čišćenja u dugom i bolnom bosanskom ratu od 1992. do 1995. godine.

"Zaista, barbarstvo Srebrenice i neuspjeh mirovne misije UN-a natjerali su međunarodnu zajednicu da konačno okonča krvoproliće i provede Dejtonski sporazum",  kazala je Kearns.

Podsjetila je da je "u martu 1995. godine Radovan Karadžić, predsjednik samoproglašene RS, naredio svojoj vojsci da ukloni Bošnjake iz Srebrenice stvarajući nepodnošljivu situaciju potpune nesigurnosti, bez nade u dalji život ili opstanak".

- Ova sumorna direktiva je ispoštovana i 11. jula 1995. godine kada je u Srebrenicu ušao vođa vojske bosanskih Srba Ratko Mladić, hvaleći se "Dajemo ovaj grad srpskom narodu... došlo je vrijeme da se osvetimo muslimanima". Deset hiljada Bošnjaka je pobjeglo od Mladićevog napredovanja, ali su mnogi zarobljeni ili zastrašeni da se predaju upotrebom terora, ubistava, mučenja i silovanja - podsjetila je.

U obraćanju je istakla da su muškarci i dječaci razdvojeni od porodica i stavljeni u improvizirane koncentracione logore te da je tada počelo ubijanje.

- Preko 8.000 muškaraca Bošnjaka, muslimana, uključujući i dječake, hladnokrvno je ubijeno, često nakon sakaćenja. Njihova tijela su nabrzinu pokopavana bez poštovanja, a mnogi se vode kao nestali do danas. Ovo je bio namjerni genocid, čiji je cilj bio uništenje bošnjačkog stanovništva i njegovo zamjenjivanje Srbima - naglasila je.

Pozvala je da se svi sjete žrtava genocida u Srebrenici kao i svih žrtava rata u kojem je poginulo preko stotinu hiljada, a dva miliona ljudi raseljeno.

- Svaka od tih žrtava je pojedinac čija je priča iskrivljena, mučena i prečesto prekinuta brutalnošću etničkog čišćenja. Ovu istinu moramo uvijek držati blizu srca kada se prisjetimo, a ponekad to zahtijeva da čujemo pojedinačne priče, koliko god to bilo teško... Međunarodna zajednica nije učinila dovoljno - kazala je.

Podsjetila je i da je potrebno učiti iz prošlosti kako se ona ne bi ponovila. Posebno je istakla hrabrost Majki Srebrenice i potpuno odsustvo osvetoljubivosti pred zlom osim poziva samo za pravdom. 

- Poricanje genocida nije samo razlika u mišljenju, ne. Poricanje genocida je smišljen i proračunat napad na preživjele - kazala je dodavši da je poricanje nastavak genocida, kao i da ono što počinje nasiljem i ubijanjem, se nastavlja kroz falsifikovanje historije.

Na kraju je poručila da britanski narod i parlament neće zaboraviti Srebrenicu i BiH. 

(A. Balićevac)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.