28.8.2023. 12:50
0
Vasić o govoru mržnje svećenika u Derventi: Licemjerni ste i lažete
FOTO: N1
Ubistva, nasilje, nasilje nad ženama, porodično nasilje, politički rad ili nerad, poruke vjerskih službenika i političara - poruke mira i suživota ili poruke razdora i dizanje tenzija. Sociološki pristup navedenim temama komentarisao je sociolog Vladimir Vasić, prenosi N1.

Na početku je Vasić komentarisao užasan zločin iz Gradačca gdje je u live prenosu na društvenim mrežama partner ubio svoju ženu, a dio onih koji su gledali live to i odobravali.

“Nema definicije za ono što smo vidjeli. Nema ni u filmovima onakve scene okrutnosti. Onakav vid zločina i ubicu koji je bio smiren kao da razgovara u normalnim okolnostima, a još bolesnija slika je što je to veliki broj ljudi pratio i podržavao i pravio jedan produženi zločin. Mi volimo reći institucije su krive, ali to su ljudi u tom sistemu. Težište bi prebacio na nas, obične ljude, koji su gledali zločin, znali njihove relacije i mogli su da spriječe taj zločin. Ljudi u sistemu, istraga to kaže, moguće je da su saučesnici u tom zločinu”, kaže Vasić, prenosi N1.

Dodaje da svi moraju krenuti sami od sebe, jedni od drugih, i da razgovaramo.

“Ovakve emisije su dobre jer otvaraju oči. Najveći problem kod zlostavljanih je strah. Imao sam lični problem i kada sam prijavio policiju verbalne prijetnje, rekli su mi “nije vas pretukao”. Ja kažem da li sam trebao da imam i to. Hajde da javno pričamo. Ne možemo reći ne valjaju institucije, MUP. Ne valja pojedinac, neko ko se nije snašao, nije profesionalan. To moramo rješavati. Kada krenemo tako percipirati, možemo riješiti problem. Istrajna borba je dobra kao u slučaju Dženana Memića. Njegov otac je decidno rekao ko je odgovoran i čekamo sad odluku institucija”, objašnjava.

Kaže kako smo imali Beograd, Mladenovac, Bijeljinu, Gradačac i sve su to otvorene pandorine kutije, a nemamo nikakav epilog.

“Mi ne znamo uzroke problema i bavimo se samo posljedicama. Da li je ubica sahranjen ili ne, ali dajte da se bavimo korijenom problema. Kada se desi nasilje i zločin, onda je kasno. Tražimo uzroke da bi riješili problem.”

“Licemjerni ste i lažete”
Vjerski dužnosnik iz Dervente, svećenik Mate Vincetić je nedavno vrijeđao muslimane migrante u BiH. Rekao je kako trebaju da se odreknu svog Boga koji je ”lažan” i ”nepostojeći”.

“Ima ljudi koji su zalutali u vjeru. Dotični je narušio teološku stranu ispovjedanja svoje vjere kada je rekao njihov bog. Pogazio je neke ljudske i moralne principe. Vjerski službenik ne može sebi da dozvoli javno da iznosi takve poruke tako socijalno osjetljivoj kategoriji, posebno u BiH koja je postkonfliktno društvo. On kaže tako drske poruke prema ljudima koji napuštaju svoja ognjišta, ne što im se išlo. To su veliki narodi i civilizacije. Sebi je dao za pravo da ih naziva pogrdnim imenima. Ono što me iritira je što vjerski službenici tek tako daju oprečne izjave i pljuju jedan cijeli narod i onda ih pritisne javnost i onda se lažno izvinjavaju. Šta si bio pijan ili drogiran? Licemjerni ste i lažete! Sad podnesi posljedice i nemojte da nam to postane matrica i političarima i vjerskim službenicima. Ili budite dosljedni, ili pazite šta pričate. Ti si tako mislio, nisi dijete od 14 godina, vjerski si lider ili službenik”, kaže Vasić, prenosi N1.

(Elmedina H.)

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.