26.3.2024. 17:17
0
Schmidt objasnio šta donose nove izmjene Izbornog zakona
Nakon što je objavio da je nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt objasnio je šta one znače.

"Pričamo o skenerima za birače kako bi osigurali da ljudi koji su registrovani imaju pravo da glasaju i da osiguramo identifikaciju birača i da birač jednom glasa.

Nećemo koristiti ovu tehnologiju na svim biralištima nego na jednom ograničenom broju. Mislim da će doći do bolje situacije u smislu izbora. Ne radi se ovdje o elektronskom glasanju, mislim da nismo dovoljno napredni za takvu tehnologiju.

Bit će papirni listić za birača koji će zaokrižiti svoj izbor i ti listići će biti skenirani elektronski i bit će prebrojani tako da ćemo onemogućiti bilo kakvu promjenu i mijenjane listića ili da izađu iz kutije sa drugačijim rezultatom", naveo je Schmidt.

On je rekao da postoje i određeni uslovi za sankcioniranje.

"Dalje imamo profesionalizaciju biračkih odbora. Vidjet ćete da postoji komplet pravila za izbornu kampanju. Ja sam u tom smislu odlučio nakon dosta razgovora da moramo krenuti sa tehničkim izmjenama i da moramo uspostaviti saradnju sa drugim organima vlasti da bi se pobrinuli da se te promjene provedu", istakao je VP.

On je rekao da što se tiče drugih dijelova promjene, Parlament će imati rok od tri sedmice da donese neke promjene ako političari misle da treba.

"Znam da će biti kritika, ne samo od Dodika. On je upravu, to treba da urade domaći organi, ali ako to oni ne urade onda neko mora.

Upućujem poziv svima, ovo nije Schmidtov zakon nego birača u BiH", rekao je Schmidt.

Onda je rekao da je prošle godine u Srebrenici obećao da će zabraniti kandidiranje osuđenih za ratne zločine i genocid.

"Ne može doprinijeti ublažavanju rana ako možemo prihvatiti da u našem društvu ljudi koji su osuđeni u Hagu ili u domaćim sudovima za ratni zločin, genocid mogu da se kandidiraju za javne fukcije. Mislim da je vrijeme da za jedan od preduslova za pomiranje u zemlji. To sam obećao 11. jula.

Mislim da je ovo doprinos u tom smislu i ovo je nešto za nove generacije", rekao je Schmidt.

(Ajdin B.)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.