4.2.2019. 14:51
0
Nikola Kojo: Ovo je posljednja šansa - ako protesti ne uspiju, napuštam ovu zemlju
Glumac Nikola Kojo izjavio je u Novom danu na N1 da se slaže sa ocjenom da su ljudi iz kulture zaslužni što protesti građana traju već dva mjeseca, ali ističe da suštinski "pozive nose ljudi koji u teškim vremenskim uslovima održavaju temperaturu protesta" i time utiču da se oni "šire kao mali požari po Srbiji".

Odgovarajući na pitanje ko danas ima kredibilitet da govori na protestima, Kojo je rekao da je to "svako ko nije sarađivao sa okupatorom".

- Tako zovem ovu sadašnju vlast. Ovo nije politička borba već samoodbrana. Ko god nije kolaborirao sa njima, ko se nije ovajdio na neki način, kao i sa prethodnim vlastima, ima pravo da se obrati i da bude tu. Naravno da neki imaju pravo i da se rehabilituju, oni koji nisu previše zagazili rukom u med, kaže Kojo.

On dodaje da ima pomiješana osjećanja kad je riječ o protestima i navodi da je impozantan broj ljudi bio na posljednjem koji je održan u subotu.

- Počele su da dolaze i moje kolege što je mene strašno radovalo. Drugi deo osećanja je o organizaciji protesta koja je po meni psotala malo monotona - čekaju se govornici, govori su predugi, šetnje su isto preduge... Ali ni to ne može zaustaviti veliku izlaznost na proteste, kaže Kojo.

Komentarišući pojavu vješala na posljednjem protestu, Kojo kaže da to nije vidio jer bi u suprotnom zamolio tog momka da se skloni sa strane.

- To je jednostavno glupo, ako predstavlja neku prijetnju. Ali ne predstavlja neko sredstvo kojim bi se mahalo u politici ili hapsilo, smatra on.

Govoreći o tome šta ga pokreće da izađe na proteste, Kojo naglašava da od države nije dobio ništa, ali da ima odgovornost prema sebi, jer 30 godina živi u "ovom užasu i bijedi", odgovornost prema djeci, prijateljima...

- Imam odgovornost i prema ljudima koji su postali pomalo institucionalizovani u ovoj zemlji, kao u zatvoru. Kad živite 30 godina u bedi, paklu, nemaštini... vi više ne znate da se ponašate na slobodi", kaže on.

Ističe da je ovo posljednja šansa i da se više ne smije odustati od borbe za civilizovanje društva, ali protiv otimačine koja se događa ne samo sa aktuelnom vlašću.

- U ovoj zemlji mi više nemamo izbora. Jedino možemo, ukoliko ovi protesti ne uspeju, ukoliko se nešto ne daj Bože desi da se oni zaustave, razvodnje ili anesteziraju, mi možemo samo u kolonu sa Sirijcima i Avganistancima i svi napolje odavde. Bukvalno ne postoji više šansa za opstanak, a opstanak može da se desi samo promenom kompletnog sistema. Više se ne radi o Aleksandru Vučiću već o bilo kome ko želi da se ponaša na ovaj način, ko želi da bude autokrata, uopšte radi se o sistemu idolopoklonstva u majndsetu ove nacije, kaza je Kojo, između ostalog, piše N1.

(Alen Avdić)

0
SHOWMAGAZINE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.