14.11.2017. 18:05
0
Halilović i Veseli: Tužilac Janjić se žali na svoje svjedoke, Sud mu poručio to je stvar Tužilaštva
Pred Sudom BiH danas je nastavljen glavni pretres u slučaju protiv Sakiba Halilovića i Elfete Veseli, piše novinska agencija Patria.

Svjedočila su dva svjedoka Tužilaštva BiH prvi pod pseudonimom S2 svjedočio je o svojim sjećanjima i situaciji u širem predjelu Donje Kamenice u periodu 1992. godine. 

S2 je kazao da je Sakib Halilović došao iz Tuzle s grupom ljudi koji su imali maskirne uniforme i naoružanje. 

- Zvali su ih Šareni, jer većina drugih ljudi tada nije imala uniforme. Ne mogu reći da je Sakib bio komandant ili komandir, nekako su ljudi govorili da je ta grupa došla s njim. Valjda jer su Kibeta poznavali. Meni nije poznato da je on postavljen na mjesto komandanta – kazao je S2.

On je kazao tužiocu Miroslavu Janjiću da on nije provodio anketu da bi saznao kako ljudi vide Halilovića, odnosno da li ga je tamošnje stanovništvo smatralo komandantom.

S2 je i spomenuo neke ljude koje je poznavao, a koji su došli u grupi sa Halilovićem.

Kada je riječ o djetetu srpske nacionalnosti koje je bilo na tom rejonu S2 je kazao da je čuo da ima tu neko dijete koje je došlo svojom voljom, te da ga je jednom i vidio.

- Vraćao sam se iz Bajrića prema Kamenici i vidio sam dječaka u grupi ljudi koje nisam poznavao. Nije ništa asociralo da je tu mimo svoje volje. Držao je pušku od vojnika. Bio je dječak star od 10 do 13 godina. Nisam mogao ocijeniti. Imao je tamniji ten, okruglo lice nije bio iscrpljen. Ti ljudi s kojima sam ga vidio nisu imali uniforme, a neki čak nisu imali ni puške – istakao je S2.

On je dalje kazao da je čuo više priča o tome šta se desilo s tim dječakom od toga da je ubijeno, do toga da je pobjegao sam, da je otišao u Tuzlu.

- Spominjalo se ime Elfete. Ja sam je vidio dva puta, ali nikada nismo pričali. Vidio sam je negdje pored puta. Sigurno nije bila u borbama – kazao je S2.

Odgovarajući na pitanja odbrane S2 je pričao i o Almiru Seferoviću te činjenici da od aprila do septembra 1992. godine nije bilo vojnog ustrojstva. 

- Ja nikada nisam vidio naredbu o postavljenju Halilovića – kazao je S2. Također je kazao da ne zna je li Magijina grupa pripadala Sakibovoj ili je bilo obratno. 

- Ne znam o tome ništa. Ko je kome bio nadređeni ja ne znam – kazao je S2 dodajući i pojašnjavajući da je rejon Glođanskog brda do oktobra 1992. godina pod kontrolom držala Armija RBiH, s tom da su u jednom periodu kratko ovo područje uzela Vojska RS-a.

Drugi svjedok Razim Selimović istakao je da poznaje Halilovića još i prije rata. Kazao je da ga je tokom 1992. u Bajrićima vidio samo jednom i da on ne zna da je Halilović bio komandir.

- Vidio sam ga jednom s djevojkom u prolazu. Više ga nisam ni vidio ni čuo – istakao je Selimović.

Tužilac Janjić mu predočio iskaz koji je dao u toku istrage 2015. godine ali je Selimović ostao pri današnjoj izjavi da Halilović nije bio komandant.

- Ja se ne sjećam da sam govorio da je Halilović komandant – kazao je Selimović.

Janjić je istakao da je „možda došlo vrijeme da se tuže osobe za lažno svjedočenje“, na šta mu je sudija Darko Samardžić kazao da je to stvar Tužilaštva.

Tužilac Janjić na današnjem ročištu istakao je da je oko 50 posto svjedoka Tužilaštva promijenilo ili adresu ili broj telefona naveden u istrazi ovog predmeta i da postoji veliki problem za uspostavljanje veze s njima. No, Sud je opet konstatirao da je to stvar Tužilaštva BiH.

Suđenje se nastavlja 20. novembra.


(Patria)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.