1.6.2019. 17:36
0
Kako da djeca razvijaju intelektualne sposobnosti
Prvih pet godina djetetovog života je ključno za njegov razvoj, te bi roditelji trebalo posebnu pažnju da usmjere na komunikacija sa mališanima, ističu britanski stručnjaci.

Da li ste znali da je prvih pet godina bebinog života krucijalno za njen razvoj učenja?

Eksperti tvrde da je ova faza poput temelja koji će osnažiti njihovo zdravlje, blagostanje, kao i smjer razvoja i onog što će u budućnosti biti. Dakle, kako roditelji mogu pomoći da se ovaj temelj razvije?

Stručnjaci sa Univerziteta u Yorku su objavili studiju u kojoj su pokazali važnost riječi koje dijete sluša. U istraživanju je učestvovalo 107 mališana. Zahtijevali su od svakog djeteta da ispriča sve što mu se dogodilo u posljednja tri dana.

Prema rezultatima studije, česta komunikacija sa djetetom će osnažiti i razviti neverbalne sposobnosi, naročito pri razumijevanju brojeva, rasuđivanju i oblikovanju svijesti.

Na kraju studije pokazalo se da je vrlo važna veza između kognitivnih sposobnosti i kvaliteta komunikacije odraslih sa njima, što je bazirano i na raznolikosti leksike i na broju upotrebljenih riječi.

Dakle, ukoliko roditelj želi da pomogne djetetu da bude pametnije, važno je da sa njim mnogo priča tokom prvih pet godina. Komunicirajte jednostavnim jezikom.

Možete poboljšati djetetove intelektualne sposobnosti i uz čitanje knjiga. Na taj način ćete dijete naučiti da dokuči osnove literature – da postoje slova, riječi, strane, kao i to da ih čitate s lijeva na desno. Pored toga, sa djetetom ćete stvoriti zdravu, edukativnu i dublju povezanost, prenosi CDM.


(Amila Alijagić)

Djeca
0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.