23.8.2016. 15:47
4
"U stanu su nas dočekali prijatelji željni druženja. Hafiz Bugari ih nije odbio, sijelio je do sabaha i izgledao svjež kao da je spavao, a ja kao da me poplava izbacila"
Poznati sarajevski imam, hafiz Sulejman Bugari, odlučio je da se iz Sarajeva odseli u Podgoricu kako bi u glavnom gradu Crne Gore preuzeo dužnost savjetnika za da'vu crnogorskom reisu, Rifatu ef. Fejziću.

Sulejman Bugari, koji je inače radio kao imam Bijele džamije na Vratniku u Sarajevu, imenovan je na dužnost savjetnika reisa Rifata ef. Fejzića, a to je odlučeno u petak na sjednici Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori. 

Hafiz Bugari je posebno bio popularan i poštovan među mladim ljudima u BiH. Brojna predavanja Bugari je održao u Bošnjačkom kulturnom centru (BKC), a salu s predavanjima o vjeri i pravom putu, punili su upravo mladi ljudi. Brojne susrete hafiz je imao i sa bh. studentima, a okupljao ih je u studentskim domovima Bjelave i Nedžarići, gdje su stanovali mladi iz svih gradova. Njegova predavanja o vjeri ostat će upamćena kao najposjećenija u našoj zemlji, a svojim radom uspio je pomoći brojnim ljudima koji su se susreli sa nedaćama u životu.

Nakon špekulacija u medijima o tome zbog čega hafiz Bugari napušta Sarajevo, oglasio se i sam hafiz koji je dao izjavu za islamske informativne novine "Preporod".

"Želim naglasiti da znaju svi oni s kojima sam imao kontakt, s kojima sam se družio i svi koji se pitaju o tome, da ja nisam morao napuštati Sarajevo i BiH, te svima njima i dušom i tijelom savjetujem i preporučujem da čuvaju svog imama, svoj džemat, svoju Islamsku zajednicu i  svoju državu, da svima njima budu na raspolaganju i da dobrotom i nježnošću, znanjem i taktičnošću, brigom i dovom mijenjaju ono što im se ne sviđa u zajednici, slijedeći praksu voljenog Poslanika a.s. koji je kazao: 'Držite se čvrsto Božije knjige i zajednice, jer to je najčvršće Božije uže. Bolje je to što vam se ne sviđa u zajednici nego ono što volite u razjedinjavanju'".

"Ko god ima makar i jednu rečenicu protiv džemata, Islamske zajednice, države, drugog i drugačijeg, bez obzira na vjeru i naciju, njemu treba odmah uključiti hitnu pomoć 'pod obaveznom anestezijom', stručnošću i ljubaznošću.  Naglašavam da posebno poštuju i čuvaju ovu i ovakvu državu koja je jedinstvena po bogatstvu različitosti u svijetu i kojoj ne treba govoriti koliko je volim. I podsjećam sve duše da smo svi mi kao jedna porodica od Boga, a najdraži Bogu će biti onaj ko bude najuslužniji i najplemenitiji prema toj porodici, kako je govorio voljeni Opominjač svijeta, Muhammed, s.a.v.s. Onaj ko bude bježao i izlazio iz te porodice i rodbine on je izrod. Drage voljene duše, problem nije u vođstvu, niti u drugom i drugačijem, već u nama. Budimo ljekari svoga društva", izjavio je hafiz Sulejman Bugari za "Preporod".

Ferid ef. Dautović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Sarajevu, je rekao da je molio hafiza Bugarija da ne ide iz Sarajeva i da će uvijek imati mjesto imama u Bijeloj džamiji na Vratniku. Odgovore Ferida ef. Dautovića, na pitanja koja smo poslali na adresu Medžlisa IZ u Sarajevu, ćemo naknadno objaviti kada dobijemo iste.

Danas je za Source.ba portal govorio Muhamed Mahmutović, novinar/publicista i inače prijatelj hafiza Bugarija.

"Mislim da je odlazak u Crnu Goru sigurno dobra stvar za njega, jer je on čovjek koji odluke donosi trezveno, klanja istihare prije važnih odluka, sluša srce... Treba mu samo poželjeti sreću, jer mu je sasvim sigurno teško pao privremeni rastanak sa Sarajevom, gdje ima bezbroj prijatelja i razloga za tugu zbog odlaska, ali on je bio svjestan svega", kaže Mahmutović za Source.ba portal.

Brojni su već konstatovali da će Sarajevo, ali i BiH, mnogo izgubiti odlaskom ovog čovjeka. Sličnog je mišljenja i naš sagovornik.

"To je veliki, nemjerljivo veliki gubitak, za Sarajevo, posebno za mlade i za one drugih religija koji imaju simpatije prema islamu jer su kod hafiza Bugarija najlakše pronašli odgovore na sve svoje dileme. Status na Facebooku legende novinarstva sa naših prostora, Gorana Milića, sasvim slikovito to opisuje; 'Nije moje da se miješam u odluke o premještanju i razmještanju vjerskih učitelja. Mogu samo reći da sam od hafiza Bugarija puno saznao o islamu i životu, te da ću ga s velikim veseljem potražiti u Podgorici, ako Bog da'", kaže Mahmutović.

Kao i brojni ljudi koji su poznavali Sulejmana Bugarija, Muhamed je također proveo mnogo vremena sa ovim imamom i alimom za čije ime su svi već odavno čuli.

"Zaista je svako sretnik ko se imao prilike privatno družiti s njim. Mene je posebno inspirisala njegova neiscrpna energija. Imali smo jedne prilike zajedničke nastupe na dva udaljena mjesta u Švedskoj, zatim smo se vozili do mog stana u gradu Malmo, a onda su nas nakon hiljadu pređenih kilometara u stanu dočekale komšije i prijatelji željni druženja s njim. On ih naravno nije odbio, sijelio je do sabaha i izgledao svjež kao da je spavao normalno, a ja, kao da me poplava izbacila"
, poručuje Muhamed Mahmutović.

Ipak, pošto ni najbolji ljudi koji su se pojavili na Zemlji nisu bili lišeni uvreda i kritika, tako je bilo i u slučaju hafiza Sulejmana Bugarija, a pojedini su mu zamjerili zbog njegovih stavova o Iranu, ajetolahu Homeiniju i Mekiju Torabiju koji je prije nekoliko godina boravio u Sarajevu.

"Zaista je nevjerovatan što se toga tiče. Kao da nije sa ove Planete. Ja poznajem mnogo uleme i veoma teško bih mogao bilo koga po tom pitanju uporediti s njim, a sa nama običnim smrtnicima - nikako. Zato neka dobro razmisle ovi što ga optužuju da je lijepo govorio o Homeiniju, o Torabiju... On jednostavno kod svakog čovjeka nađe nešto lijepo. Svjedočio sam mnogim pokušajima da prokomentariše nečiji loš govor o njemu samome. Nikome nije uspjelo da ga navrati na to. Na kraju da parafraziram njegov odgovor na te pokušaje: 'To što ljudi o nekome pričaju loše, ne znači da u njemu nema nikakvog dobra. Pa našeg voljenog Poslanika s.a.v.s. su neki nazivali sihirbazom'", poručuje za Source.ba portal novinar/publicista Muhamed Mahmutović.

Hafiz Bugari, čiji smo komentar i sami pokušali dobiti, za Preporod kaže kako ne želi davati intervjue, jer se boji da bi neke mogao uskratiti, te stoga traži oprost od onih koji su ga već tražili, a nisu mogli naći i svima poručuje: "Nemojte me zaboraviti u vašim dovama i budite tu s Njim".

Prema informacijama koje su objavili pojedini sarajevski mediji, hafiz Sulejman Bugari bi u Crnu Gori trebao odseliti tokom narednog mjeseca.

Podsjećanja radi, Sulejman Bugari rođen je 5. oktobra 1966. godine u Orahovcu, kod Prizrena. Medresu je završio u Sarajevu. Sa treće godine Teološkog fakulteta u Sarajevu odlazi u Medinu, na Univerzitet islamskih nauka, gdje 1998. godine diplomira na Odsjeku Kur’an i tefsir. Magistrirao je 2012. godine na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, na oblasti Socijalni rad.  Radio je kao imam u Baščaršijskoj džamiji u Sarajevu, a od 2003. godine radi kao imam Bijele džamije na Vratniku. Do sada je objavio nekoliko knjiga.

Novinar: Haris Ahbabović


4
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.