19.3.2017. 16:12
4
"Postoji malo čudnih pogleda prema mojoj supruzi jer je jedina ovdje koja nosi hidžab, ali treba vremena da se ljudi naviknu"
FOTO: Facebook / Sadmir Mustafic
Jedan od imama koji je udaljen od svog rodnog doma, a koji posao obavlja u gradu sa većinskim srpskim stanovništvom, je Sadmir ef. Mustafić.

U pitanju je jedan od najmlađih imama u Bosni i Hercegovini i čovjek koji trenutno živi i radi u Trebinju. Mustafić je o svom poslu i životu u ovom hercegovačkom dragulju govorio za Source.ba portal. Podsjećanja radi, ovaj imam je rođen i odrastao je u Maglaju.

"Poznato je da imami, pa i drugi vjerski službenici, nemaju problem sa daljinom. S obzirom da se od srednje škole udaljavamo od sopstvenih kuća, upisujemo medrese tamo gdje ih ima. Za adaptiranje mi nije trebalo mnogo, jer prije dolaska u Trebinje sam dobro proučio stanje muslimana ovog grada, povijest, kulturna i historijska zbivanja prije i poslije nemilog rata, razgovarao sam sa ljudima koji su već ovdje službovali tako da sam znao šta me očekuje i već sam imao viziju svog djelovanja. Jedan moj dobri medresanski profesor i veliki prijatelj mi je jednom prilikom rekao: 'Život je poput vožnje automobilom, uvijek treba gledati naprijed, samo nekad pogledati u retrovizor'. Savjet sam uzeo za moto svoga života, a samim tim i mog djelovanja i do sada s tim nisam imao problema".


"Treba gledati naprijed, nemam se kada vraćati nazad, vrijeme prolazi, a mnogo toga ima za napraviti, uraditi, doraditi, prilagoditi i ostvariti. Okidač za moj ostanak ovdje, na duži period, jeste moja porodica, moja supruga i moj sin, sa kojima živim u Trebinju i koji mi daju, mislim na suprugu, podršku u mom poslu i mogu sigurno reći da smo ovdje sretni, sve dok nam je osigurana bezbjednost i sigurnost. Lijepa je stvar kada se može reći da u dalekom Trebinju ima muslimana koji žive sasvim normalno, mirno spavaju i bez ikakvog straha. Mnogi mi kažu, kada hvalim ovaj grad, da pretjerujem. Svako ko tako misli, neka bude moj gost nekoliko dana pa neka se uvjeri", kaže Mustafić za Source.ba portal.

S obzirom da su Srbi u ovom gradu mnogo brojniji od Bošnjaka, Mustafića smo upitali da li je do sada imao problema i kako žive Bošnjaci u ovom gradu.

"Trebinje sa svojom ljepotom, klimom i historijom privlači turiste sa svih meridijana naše Planete, kojih je sve veći broj iz godine u godinu. Logično je da se moraju pratiti civilizacijski tokovi i za razliku od nekih drugih gradova u manjem bh. entitetu, po otvorenosti i ljubaznosti Trebinje je na prvom mjestu. Moj stav je da mi, obični ljudi, moramo razlikovati, što nije slučaj, političku sliku i sliku običnog naroda. Često se uhvatimo za komadić sa stupice koju nam serviraju i političku atmosferu prenosimo među obične ljude, građane, koji žele samo da normalno žive. Što se tiče problema problema svugdje postoji, problem se može desiti bilo gdje na ovom Dunjaluku, te ne mora sve biti dio nacionalizma, mržnje i tome slično. Niko mi ne osporava pravo življenja, niti meni, niti mojoj porodici. Moj stav jeste da mi niko ne može nanijeti zla koliko ja mogu dobra pričati i prenijeti. Postoji malo čudnih pogleda prema supruzi jer je jedina ovdje koja nosi hidžab, ali treba vremena da se ljudi naviknu, da vide da smo i mi sasvim normalni ljudi koji nose svoje vjeru i u srcu i na vanjštini, što je Božija naredba", kaže Sadmir ef. Mustafić.


Sadmir Mustafić / Facebook

Ekonomska slika i prilika bh. gradova se razlikuje od grada do grada, pa smo našeg sagovornika upitali kakva je trenutna situacija u Trebinju.

"Ekonomska slika grada je veoma loša, dakle ne isključuje se iz slike cijelokupne države. Teško je. Ljudi se snalaze na razne načine, neki rade u postojećim firmama, neki privatno, a neki žive od turizma. Turizam je u značajnoj ekspanziji, svake godine grade se novi hoteli, nekretnine su veoma skupe, a mnogo poznanika oprema apartmane od kojih imaju u sezoni finansijske koristi. Malo treba da se grad usmjeri u tom pravcu pa da postane jedan značajan turistički centar, kao i drugi hercegovački gradovi. Geografski gledano, Trebinje je daleko od drugih gradova BiH što onemogućava češće posjete iz same države. Uz malo poboljšanje određenih dionica puta Trebinje bi bilo češće posjećeno i dobili bi priliku za ekonomski skok. Blizina Dubrovnika i Herceg Novog mnogo znači Trebinju. S obzirom da je standard mnogo niži nego u tim gradovima, Trebinje je posjećeno baš iz tih gradova, gdje ljudi dolaze u kupovinu, šetnju, pijacu i slično", kaže sagovornik Source.ba portala.

A o životu u nekom drugom gradu poručuje sljedeće:

"Ovdje mi je lijepo u svakom smislu. Posao imama ovdje se drastično razlikuje od posla imama npr. u Sarajevu, i sama promjena mjesta bi značila promjena cijelokupnog posla, trebalo bi mnogo vremena da se naviknem na isključivo vjerski dio rada. Ovdje smo paralizovani samo u jednom segmentu, a to je što nemamo mladosti, nemamo mlađeg društva, društva naše uzrasti, a posebno moja supruga. Ja sam, ipak, uvijek u poslu tako da lako prebrodim sve te nedostatke. Žao mi je zaista supruge, kojoj je društvo veoma daleko, a i nema aktivnosti u svojoj struci. Također, dijete rijetko viđa drugu djecu tako da žrtvujemo mnogo toga da ostavimo nešto ovom gradu i ovim ljudima kojima treba moralna podrška".

Za kraj, Sadmira smo upitali kako gleda uopće na posao koji radi, koliko je težak, koliko je energije potrebno da sve napravi onako kako treba i kako se od njega očekuje.

"Posao imama je posao koji traje 24 sata. Nije teško ono što voliš, ili što vremenom zavoliš. Volim dinamiku i to je ono što me ispunjava. Moj posao je i u kancelariji, i u automobilu, i u džamiji, i na terenu. To je ono što sam uvijek želio, i dok sam mlad koristit ću mladalački entuzijazam i energiju za dobrobit zajednice. I laska mi kada čujem da sam jedan od najmlađih imama u manjem bh. entitetu. Osjećam da je ovdje vrijedniji ezan, namaz, post. Možda griješim, ali osjećam da je ovdje veći sevap za sve te vjerske obrede. Bog najbolje zna. Pored toga želim da budem servis ljudima, da pomognem onoliko koliko mogu, koliko mi vrijeme i energija dozvoljava". 

"Ono što je najteže u ovome poslu jeste što sam sam, bilo bi lijepo kada bi bio još jedan imam, kolega jer nisam individualac,  te volim timski rad, jer tim je efikasniji od pojedinca. Radimo na tome, da omogućimo zapošljavanje još ljudi. Treba nam još energije i snage da se ovo sačuva i održava. Uz sve to treba zahvaliti čestitim Trebinjcima koji daju dio sebe da se ovo sačuva i održi i na taj način pokazuju svoju ljubav prema svome topraku i zavičaju, a samim tim i prema svojoj domovini", rekao je na kraju razgovora za Source.ba portal imam iz Trebinja, Sadmir ef. Mustafić.

Novinar: Haris Ahbabović

4
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.