20.4.2017. 16:20
1
Ljudi u BiH strahuju za svoja radna mjesta: Agrokor se ne može porediti s Tušem. Tuš je zločinačka organizacija koja je došla u BiH da prevari ljude
FOTO: Source.ba
Posljednjih nekoliko sedmica aktuelna je priča oko privrednog diva Agrokora sa kojim posluju brojne kompanije na Balkanu.

S obzirom da se u medijima svakodnevno pojavljuju različite informacije, te da jedni kažu kako nema razloga za zabrinutost u BiH, dok drugi tvrde kako će Agrokor napraviti pravu pometnju i u našoj zemlji, danas smo razgovarali sa Nedimom Kalamujićem.

Nedim Kalamujić je inače direktor kompanije Intercamp iz Sarajeva, koja radi kao dobavljač za trgovačke centre u BiH. Nedim je svojevremeno, zajedno sa svojom firmom i preostalim kolegama dobavljačima iz BiH, bio žrtva slovenačkog Tuša, pa smo s njim razgovarali da li se sličan scenarij može očekivati i sa Agrokorom ili su pojedini medijski natpisi ipak pretjerano uveličani.

"Nemam problema na način kako se to u javnosti percipira. Kod nas je javnost pričala o Hrvatskoj, a onda je poraslo interesovanje za tim i u BiH. Naravno, sada je prisutna određena zabrinutost, ali je teško to percipirati kao nešto što je realno ili što postoji. Postoje mogućnosti da se to prenese i na BiH, postoje određena iščekivanja, ali teško je sada o tome govoriti, nije realno. Činjenica je da članice Agrokor grupacije upošljavaju ogroman broj ljudi. Vezani su za veliki broj dobavljača, a ti dobavljači imaju veliki broj zaposlenih. Iz tog poslovnog odnosa se plaćaju i porezi i doprinosi i sve ostalo".

Svi se nadaju da neće doći do najgoreg scenarija


"Ako bi problem zaista nastupio u nekom velikom obimu, ako bi se te firme našle u krizi, onda bi bio globalni problem po cijelo društvo i ekonomiju. Ipak, to su sada samo pretpostavke. Moje lično mišljenje je da će se taj problem zaustaviti na reduciranju obima posla, resetovanju poslovnog odnosa sa dobavljačima, neki ljudi će vjerovatno ostati bez posla. To je moje lično mišljenje, ne mora da znači da je tačno", poručuje Nedim Kalamujić za Source.ba portal.

Agrokor za sada pokriva oko 15% ukupne ekonomije Hrvatske, a u njegovim kompanijama je zaposleno oko 60.000 ljudi na prostoru nekadašnje Jugoslavije.

"Najgori sceranij znači da će doći do zatvaranja kompanija, apstinencija od plaćanja dobavljačima. Ovih dana se mnogo o tome priča, pa se nadam da će ljudi poduzeti određene zaštitne mjere koje nekad ranije nisu poduzete", poručuje Kalamujić.

Našeg sagovornika smo upitali da li ima informaciju kakva su dugovanja Agrokora prema dobavljačima iz naše zemlje i na koji način se rješava taj problem.

Na koji način mogu pomoći bh. vlasti?

"Neki moji dobavljači rade sa članicama grupacije Agrokor i oni s njima rade u Hrvatskoj. Oni na neki način sve to prate i imaju određene instrumente, pa su neki na kreditnim osiguranjima, neki su na otvorenom ograničenom obimu, dok neki od mojih dobavljača ne rade na prostoru BiH s njima. Ja sam taj neki koji je ekskluzivni dobavljač i isporučilac za BiH, tako da imam poslovni odnos samo sa Konzumom i firmom Velpro", kaže naš sagovornik.

Fadil Novalić, premijer FBiH, rekao je kako je posljednja opcija za ovaj problem poseban Zakon o Agrokoru na nivou BiH. Kalamujića smo upitali koliko i da li vjeruje vlastima da mogu riješiti ovaj problem, s obzirom da se u slučaju "Tuš" nikada ništa nije riješilo.

"To je naš najveći problem, jer imamo složeno državno ustrojstvo. Maglovite su te nadležnosti i u tim kriznim situacijama vrlo je neotporan cijeli sistem, zbog neefikasnosti i brkanja nadležnosti. Ovo što sam do sada vidio, ja to ne bih radio kao što oni žele. Imaju oni određene mehanizme, imaju u rukama inspekcije, vlasti sve za jedan dan mogu da sagledaju, ko je kome dužan i slično. Mirko Šarović je jučer bio na tom nekom sastanku, a on u biti tu ne može ništa da uradi. Nakon toga imate entitetske nivoe, gdje imate različite priče i slično. Stvaranjem javnog mišljenja o panici samo otežava sve u ovoj priči", riječi su Nedima Kalamujića.

Agrokor kao Tuš, ili je samo pretjerivanje?

Na kraju smo Nedima upitali da li slučaj Agrokora može biti sličan kao onaj sa slovenačkim Tušem koji je ostavio iza sebe milionska dugovanja prema dobavljačima iz BiH.

"To se ne može porediti sa Tušem. Tuš i njegove članice su zločinačka organizacija koja je smišljeno došla u BiH da prevari ljude. Već drugi dan, nakon nastanka problema sa Tušem, nama je inspekcija rekla kako je nenadležna da rješava taj problem. Mogli su se aktivirati zaštitni mehanizmi da ne dođe do svega toga, ali nije. To je samo pokazalo sve boljke ovog državnog sistema, pa je sve to loš signal za one koji planiraju da rade sličan posao u budućnosti", rekao je na kraju razgovora za Source.ba portal Nedim Kalamujić.

Iz Vlade Federacije Bosne i Hercegovine su sada rekli da prate situaciju koja se dešava oko Agrokora, te da su u stalnom kontaktu sa bh. dobavljačima. Fadil Novalić je jučer uvjeravao sve dobavljače u BiH da će ih zaštiti koliko je to moguće, ako dođe do većeg problema na prostoru BiH.

Novinar: Haris Ahbabović


1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.