12.7.2017. 11:16
8
Jesmo li je svi mi, kojima su jučer na Facebooku bila puna usta Srebrenice, danas hladno zaboravili: Srebrenica ostane umorna, pa treba malo da se odmori
FOTO: Source.ba
Još jedan 11. juli donio je još jednu godišnjicu obilježavanja genocida u Srebrenici, 22. po redu.

Danas, dan nakon obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici i nakon klanjanja kolektivne dženaze u Potočarima, Srebrenica izgleda kao i prije - pusto.

Za Source.ba portal je govorio Srebreničanin i novinar RTV Srebrenica, Adem Mehmedović, koji se osvrnuo na jučerašnja dešavanja, te na ono što dolazi u narednom periodu kada je u pitanju ovaj maleni grad na istoku zemlje.

"Nije da Srebrenica ostane sama, nego ostane malo umorna, pa treba malo da se odmori. Sve to, otprilike, onda traje do sljedećeg 11. jula. Život nije stao i ide dalje. Tako je to bilo uvijek i tako će se nastaviti. Dobro je da ljudi dolaze, da se širi ta poruka i da se priča. Nema mjesta na Planeti koje nije čulo za Srebrenicu. Mi ovdje nastavljamo sa svojim životima i nastojimo da se malo odmorimo od svega. Možda tako i djeluje da je Srebrenica pusta nakon 11. jula. Kada vam svi ti ljudi dođu na jedan dan, pa poslije odu, onda bi bilo koji grad na svijetu bio pust, ali dobro je da ljudi dolaze", kaže na početku razgovora za Source.ba portal Adem Ado Mehmedović.

Brojni ljudi u BiH, njih gotovo 90 posto, se Srebrenice i genocida u Srebrenici sjeti samo na dan 11. jula. Brojni ljudi ne misle o njoj u drugim dijelovima godine. Fenomen koji iritira i nervira.

"Srebrenice bi morali da se sjećamo tokom cijele godine. Ja sam bio uključen u ovogodišnju organizaciju, ljudima je drago sresti nekoga ko živi u Srebrenici tokom cijele godine. Ima tu pomaka. Ekskurzije koje dolaze u Potočare, kasnije produže do Srebrenice i tu provedu po nekoliko dana. To su sve neki pomaci, iako to sporo traje. Možda bi svi trebali posvetiti Srebrenici više pažnje, ne iz sažaljenja, nego jer je ovo grad kojeg je obilježila prošlost, koji i danas ima tešku sadašnjost, ali bi svi mogli doprinijeti da ovaj grad ima bolju budućnost. Nije samo budućnost u nama, nego i u svim ljudima koji će dolaziti i ostajati. Volio bih da više ljudi dođe, pa možda bi neko i ostao. Što se mene tiče, uvijek je dobrodošao", ističe naš sagovornik.

Adema smo upitali kako Srbi doživljavajju 11. juli, da li je razgovarao sa svojim sugrađanima Srbima, te šta oni misle o svemu tome.

"Svima su ti dani teški. Iskreno i nemam previše vremena da se bavim time šta o tome misle neki drugi i kako to doživljavaju. Činjenica je da su ti dani svima teški. Mi Bošnjaci čekamo te dane, teški su psihički i fizički. Možda Srbi opet čekaju da prođu. Kako ko preživljava to je njegovo individualno. Ali, imam osjećaj da svi čekaju da se Srebrenica vrati u taj nekakav život u ostalih 364 dana u godini", ističe Mehmedović za naš portal.

Jučer je proteklo sve u najboljem redu. Nije bilo problema kao onda kada je u Srebrenicu dolazio tadašnji premijer Srbije, Aleksandar Vučić.

"Sve je dobro prošlo, meni je drago, ali i svima ostalim. Treba unaprijediti neke stvari, pa ćemo se potruditi da to tako bude naredne godine. Dovedeno je to na neki veći nivo. Bitno je da, ne daj Bože, nema nekih incidenata ili žrtava, posebno kada se u obzir uzme Marš mira na koji dolaze hiljade ljudi. Organizacija je ove godine bila dobra. Možda su se mnogi pribojavali kako će to biti, jer načelnik više nije Bošnjak. Ipak, sve je dobro prošlo. Nadam se da će naredne godine biti samo još bolje", ističe Mehmedović.

Prvi put nakon rata jedan 11. juli se obilježava a da načelnik Srebrenice nije Bošnjak, s obzirom da je sadašnji načelnik Mladen Grujičić, iz reda srpskog naroda. Grujičić se, naravno, nije udostojio da jučer dođe u Potočare, što na kraju krajeva uopće i ne čudi, ali što i nije bitno.

"Nije se tu mnogo toga promijenilo. Bio je tu zamjenik načelnika koji je Bošnjak, a bio je tu i nekadašnji načelnik koji je bio šef organizacije. U psihološkom smislu je postojao strah hoće li se nešto dogoditi. Ono što se događalo oko najavljene promocije knjige - to se dešava svake godine. U Srebrenici je najlakše podignuti tenzije pred 11. juli. Sada smo se manje oslanjali na Općinu Srebrenica, ali je Organizacioni odbor dobro odradio svoj posao. Ljudi su napokon počeli shvatati da ovo nije nikakva manifestacija, nego komemoracija. Možda je to i najbolja poruka ove godine", rekao je na kraju razgovora za Source.ba portal Adem Ado Mehmedović.

Novinar: Haris Ahbabović


Idete li u Srebrenicu i Potočare tokom 11. jula ili tokom ostatka godine?
Da
Ne
8
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.