6.9.2018. 12:00
6
Otišao je veliki AKE: Ake Čerkez je svaku mješalicu ispratio, da li su reflektori ofarbani, hoće li stići trava iz Grčke na vrijeme
Na bolji svijet preselio je veliki navijač FK Željezničar, Ake Čerkez.

Njegovo srce prestalo je da kuca jučer, ali gotovo da nema čovjeka u Sarajevu, dijelio se on na plavo ili bordo shvatanje fudbalske filozofije, koji nije poznavao ovog nevjerovatnog čovjeka. Svi statusi na društvenim mrežama, sve poruke, sve izjave govore o tome koliko je Ake bio veliki, neprevaziđeni čovjek.

O tome danas svjedoče i sagovornici Source.ba portala, Aketovi prijatelji, poznanici, drugovi sa tribine, haveri sa kafe, nekadašnji fudbaleri i uposlenici kluba sa Grbavice. Svi su se kroz suze prisjetili velikog Aketa i istakli kako je vijest o njegovoj smrti šokirala sve.

Svi se u suzama prisjetili velikog Aketa

Za naš portal su govorili Miran Mahmutović, navijač kluba sa Grbavice, Hadis Zubanović, nekadašnji fudbaler Želje, i Emir Dobrača, uposlenik Željezničara. U nastavku pročitajte šta su poručili o Aketu Čerkezu.

"Aketov otac i njegova porodica su odrasli sa mojim ocem. Njegov otac, rahmetli čika Sejo, poznati brico sa Marijin Dvora, nas je šišao u ratu. Sudbina je htjela da isto završe sa životima i čika Sejo je prije 15-ak godina umro od srčanog udara. Imali smo istu ljubav, ta ljubav nam je bio Željo. Provodili smo mnogo vremena po utakmicama. Kad smo izgubili titulu u Krupi, dogovorili smo se da idemo na utakmicu, pa da ga pokupim ispred njegove firme. Čekao sam ga dva i po sata ispred firme. To je naša mala anegdota. Znaš kako je to, ispadaš budala jer čekaš dva i po sata, ali čekaš nekoga ko ti je drag, koga voliš i poštuješ. Jako mi je teško naći prave riječi kojima bih opisao Aketa. Možda je najbolja riječ kojom bih ga opisao riječ 'ljudina'. Da uzmeš 300 ljudi da poredaš i da kažeš koji je kakav/nekakav, Ake bi bio na 301. mjestu. Cijela njegova porodica je voljela Želju, a tako smo se svi spojili. Mnogo kafa, sastanaka i svega smo zajedno prošli. Ostaje jedna velika praznina meni kao prijatelju, teško je bilo šta reći", govori nam Aketov veliki prijatelj, Miran Mahmutović.

"Rahmetli Ake je bio moj prijatelj, moj brat. Poznavao sam ga preko 20 godina. Jučer je bio kuriozitet tih nekih datuma. Meni je bilo 20 godina braka, a Ake je jučer preselio, pa mi je sve teže palo. Uvijek si znao da možeš da računaš na Aketa. Nije to što njega više nema, ali malo je ljudi poput njega, tako čistih. On je bio jedna plemenita duša, veliki insan. Ake Čerkez se nikada nije ženio, a volio je Želju i bio mu je sve u životu", rekao je Hadis Zubanović za naš portal.

"Od početka mog dolaska na Grbavicu, odmah smo kao djeca znali ko je Ake. Ake Čerkez je bio uzor svim navijačima i kako se treba voljeti klub. Ovo je veliki šok za sve navijače i svakog normalnog čovjeka. Bog sebi prvo uzima one najbolje. Ne mogu da prihvatim da se ovo dogodilo. Zvao sam ljude jučer nadajući se da je neka greška, da to nije naš Ake. On je išao na sve Željine utakmice, živio je 24 sata za taj klub. On je doslovno živio Željezničar i to je Ake", rekao je Emir Dobrača.

"Aketova sestra je navijala za Sarajevo i to je bilo tako simpatično. To je čovjek koji je ustajao rano ujutro. Mi koji smo ga imali na Facebooku znali smo da je on uvijek tu oko pola šest, šest. Mislim da se budio i da je provjeravao prvo je li mu sve uredu sa njegovim ukućanima, a onda je druga pomisao bila o Želji. Još jedna anegdota oko Aketa, on je više pratio gradnju naše Grbavice od arhitekta i ljudi koji su bili zaduženi za rekonstrukciju stadiona. Ake je svaku mješalicu ispratio, da li su reflektori ofarbani, hoće li stići trava iz Grčke na vrijeme. Ovo je jedan veliki gubitak za mene kao njegovog prijatelja, a još veći za sve navijače Želje", kaže kroz suze Miran Mahmutović.

Živio za svog Želju

Brojni Aketovi Facebook statusi su se danima prepričavali i dijelili. U svakoj njegovoj rečenici se vidjelo da tu nema nikakve lažne kurtoazije prema klubu za kojeg je navijao, nego da se radi o neraskidivoj vezi i ljubavi prema Želji.

"Ljudi koji imaju dušu mogu da se šale, ljudi koji imaju širinu znaju da se šale i da napišu lijep tekst. Ake je sve to imao. Ljude ne možete prevariti, kada nešto napišete iz duše, onda ljudi to prepoznaju. Ake je imao dušu. On je sve radio sa ljubavlju. Svjestan sam da su život i smrt sastavni dio nas, da ćemo svi otići, ali je šok kada se to sve desi nekako brzo i kada čovjek rano ode. Odlaskom Aketa smo svi izgubili jednog dobroh insana", rekao je Hadis Zubanović.

"Ake nam je svima bio kao stariji brat. On nas je bukvalno učio kako se treba voljeli svoj klub, jer je imao poseban pogled na Želju. U cijelom Sarajevu je bio poznat i poštovan zbog takvog odnosa prema klubu kojeg voli. Tokom svog posla je samo razmišljao o Želji. Pratio je sve treninge, svaka kafa i svaki slobodan trenutak je bio posvećen Želji. On je pratio doslovno sve o Želji, ne samo prvi tim. Od jutra do mraka smo gledali omladinske kategorije Želje. Ake nije imao nikakvu svađu s ljudima, sa nekim drugim navijačima. Uvijek je kalkulisao kako Željo treba da igra, koliko će bodova da osvoji, gdje ćemo kiksati i sl. Živio je Želju i mislim da bi on htio da ga tako pamtimo", kaže Emir Dobrača.

"Želim da vidim svoju braću i drugove prije tekme. Onako jedni će na jug, drugi na sjever, istok, zapad… Na sve strane našeg hrama. Grbavica je nama naša Meka i Medina, naše Međugorje, naša misa i naša teravija. Zajedno ćemo osluškivati rezultate s drugih terena, smijati se i pjevati, tugovati pa i bolovati opet ako treba, nije to ništa novo za nas. Sve je laške kada smo skupa, kada smo svi tu, jer danas nam igra Željezničar", napisao je jednom prilikom veliki navijač FK Željezničar, Ake Čerkez.

Rahmet tvojoj plemenitoj plavoj duši i laka ti bila ova zemlja bosanska, ljudino!

Novinar: Haris Ahbabović

6
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.