24.1.2019. 11:33
0
U ratu iznad Goražda u uniformi Vojske RS-a i sa puškom u ruci, a sada u Skupštini BPK: Za mene su glasali i Bošnjaci, komšije mi dolaze na kafu
Burne reakcije na društvenim mrežama izazvali su videosnimci Associated Pressa (AP) iz aprila 1994. godine, a koji su snimljeni u Goraždu.

Naime, na njima se vidi Velimir Tanović, u uniformi Vojske RS-a, kako stoji iznad Goražda i sa puškom u rukama pokazuje na rovove gdje se nalaze pripadnici Armije RBiH.

Velimir Tanović danas živi u Goraždu, član je Liberalne stranke, a nedavno je izabran u Skupštinu BPK.

Podsjećanja radi, krajem aprila 1994. godine, UNPROFOR ulazi u opkoljeno Goražde, te je tako slomljena jedna od najvećih operacija srpskih snaga "Zvijezda 94" tokom koje je ubijeno više od 700 ljudi, a u kojoj je ranjeno preko 2.000 osoba. U toj operaciji srpskih snaga, Goražde je pretrpilo ogromno uništenje kuća i objekata. 

Za Source.ba portal danas je govorio Velimir Tanović, koji je prokomentarisao spomenuti snimak i njegovo djelovanje u ratnim danima u Goraždu i okolini.

"Svi su u ratu bili mobilisani i bili su u vojsci. Nisam ništa loše uradio tokom tih dana. Ja sam se prije 17 godina vratio u Goražde. Ovo što se pojavilo na internetu, ovaj ratni snimak iz Goražda, se sada koristi u političke svrhe. Nekome ovo smeta i mogu da kažem da je ovo sve politički", rekao je Tanović za Source.ba portal.

S obzirom da Tanović živi i radi u Goraždu, upitali smo ga kakva je bila reakcija njegovih komšija i ljudi s kojima radi u Skupštini BPK na ovaj video.

"Ja sam i dalje u Goraždu, niko mi još ništa nije govorio. Ljudi su ranije znali da smo svi mi bili mobilisani, ko god je bio sposoban, i Srbi, ali i Bošnjaci koji su bili mobilisani u svoju vojsku. Niko mi od komšija ništa nije rekao, niti me ko drugačije gleda. Komšije mi dolaze na kafu, sve je najnormalnije", kaže Tanović.

Tanović je na proteklim izborima u BiH dobio 485 glasova i tako je ušao u Skupštinu BPK. Tvrdi da je većinu tih glasova dobio upravo od Bošnjaka.

"Za mene su glasali i Bošnjaci, jer ovdje u Goraždu nema toliko Srba, pa da dobijem toliko glasova. Za mene su glasale komšije koji su Bošnjaci", kaže Velimir.

Našeg sagovornika smo upitali kakva je bila njegova uloga u ratu, otkud u uniformi VRS-a, te da li je "uprljao ruke".

"Ja sam tokom rata bio običan vojnik. Uopće ne znam kada je nastao ovaj snimak, niti se sjećam ovoga, niti mi je jasno gdje sam bio. Meni je inače kuća gore iznad grada Goražda, pa je moguće da sam bio kod kuće. Ja nisam nikada učestvovao u nekoj akciji, niti sam ikada uprljao ruke tokom rata. Uostalom, imaju organi, pa neka provjere i traže sve ako treba", kaže za Source.ba portal Velimir Tanović.

Edita Velić, poslanica Demokratske fronte u Skupštini BPK, na Facebooku je pisala o ratnoj prošlosti spomenutog Tanovića.

"Apelujem na građane BPK Goražde da svoje upite usmjere i na druge poslanike u Skupštini BPK Goražde počevši od g. Tanovića kojem su dali pozamašan broj glasova. Valjda za zahvalu, šta li", napisala je Edita Velić na Facebooku, aludirajući na ratnu prošlog poslanika Liberalne stranke.

Novinar: Haris Ahbabović


0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.