18.9.2019. 14:27
1
Torta za Mirzu na početku pressa: Evo na koji način bi Nihad Đedović ponovo mogao zaigrati za reprezentaciju BiH!
Predsjednik KSBiH i nekadašnji kapiten košarkaške selekcije Bosne i Hercegovine, Mirza Teletović, te generalni sekretar KSBiH, Amer Čolan, govorili su danas na press konferenciji KSBiH o stanju u bh. košarci.

Bilo je riječi o domaćem prvenstvu, izboru selektora u mlađim kategorijama, reprezentaciji Bosne i Hercegovine, Nihadu Đedoviću i drugim košarkašima, potencijalnim reprezentativcima Bosne i Hercegovine.

Na samom početku konferencije za medije upriličena je rođendanska čestitka Mirzi Teletoviću. Teletović je govorio o izboru sportskog direktora KSBiH.

"Obavljamo razgovore sa više ljudi da vidimo ko će biti sportski direktor KSBiH. Trebalo bi to da bude osoba koja će se 24 sata posveti ovom poslu, mislim da je to jako bitna karika za KSBiH. Mora obavljati skauting, razgovarati sa potencijalnim kandidatima za reprezentativni dres. Treba to biti neko iz svijeta košarke, neko ko je dugo u tome", rekao je Mirza Teletović na press konferenciji.

Bilo je govora i o selektorima omladinskih reprezentacija kao i Mundobasketu u Kini, koji je okončan prije nekoliko dana, a gdje je Španija osvojila titulu prvaka svijeta, prvu nakon 2006. godine.

"Ako ja predložim Dževada Alihodžića za selektora juniora, a neko drugi predloži nekog drugog i taj drugi prođe zbog stručne komisije, mislim da to nije uredu. Mislim da treba prije svega kvalitet da se gleda. Pokušavamo u mlađim selekcijama da postignemo dogovore sa kvalitetnim trenerima jer oni uz kvalitetan rad mogu napredovati do seniorske reprezentacije", rekao je predsjednik KSBiH.

"Imam dosta prijatelja u Španiji, zasluženo su osvojili SP, dugo godina su zajedno, imaju dobrog selektora. Svi su ih gledali kao autsajdere, oni su svima pokazali da imaju velike ambicije i da su zasluženo osvojili Mundobasket. Srbija ima veliki pritisak i to je na kraju presudilo. Imaju kvalitetnu reprezentaciju, ovo je mali korak unazad za njih, ali će oni na sljedećem Evropskom prvenstvu pokazati da su kapacitet za najviši plasman", istakao je Teletović.

Generalni sekretar Košarkaškog saveza BiH, Amer Čolan, je istakao da Liga 12 još uvijek nema zvanično ime, no da su u toku pregovori sa potencijalnim sponzorom.

"Liga 12 nema zvanično ime budući da nismo završili pregovore sa potencijalnim sponzorom. Razgovaramo sa nekoliko firmi i brendova, još uvijek to nije završeno, nadamo se da ćemo to završiti prije početka sezone koja počinje sljedećeg mjeseca. Ako se to desi do nekog drugog ili trećeg kola, mi ćemo to preimenovati. Zasad je Liga 12, nije to neki popularni naziv, ali kada završimo pregovore sa sponzorima, mi ćemo to preimenovati", rekao je Čolan.

KK Igokea će ove sezone ponovo igrati Ligu 12 i to nakon što su platili kaznu od 20.000 KM za neigranje prethodne sezone. Prokomentarisano je i to na današnjoj press konferenciji.

"Igokea će igrati ligu, kazna što nisu učestvovali prošle sezone je 20.000 KM. Ljudi iz Igokee su svjesni da su napravili grešku i da im je to skratilo sezonu, te smo sada dobili pismenu saglasnost da oni žele od samog početka učestvovati. Ne vidimo probleme u tome. Financijska situacija nije na zavidnom nivou, ima dugovanja od ranije. Imali smo devet selekcija na Evropskim prvenstvima, imali smo 3×3 basket, Eurobasket za žene, uspjeli smo jedan dio sredstava putem sponzora da vratimo. Sada radimo na tome da stabilizujemo Savez po pitanju finansija", rekao je Čolan medijima.

O tužbi bivšeg generalnog sekretara Haruna Mahmutovića, Amer Čolan je istakao sljedeće:

"Ročište još traje, vještačenje potpisa, svi pokazuju neke papire, a na Sudu je da odluči ko je kriv i nakon toga ćemo imati više informacija", rekao je generalni sekeretar KSBiH.

Čelni ljudi KSBiH su se osvrnuli na potencijalne reprezentativce i na povratak Nihada Đedovića u dres selekcije BiH.

"Roberson je bio na pripremama, poslao nam je dokumentaciju, te tu ne bi trebalo biti problema. Nemam nikakvu informaciju da li je odustao bez obzira što je otišao da igra u Australiju tako da mislim da ne bi trebalo biti problema oko njega. Razgovarali smo sa Nihadom Đedovićem, jedini mogući način je da dobije specijalni status zaslužnih sportista poput Vedada Ibiševića ili Emira Spahića koji imaju specijalni pasoš Bosne i Hercegovine. Nadam se da ćemo to završiti. On ima želju, ali on igra za Bayern Munchen, Njemačka ne dozvoljava dvostruka državljanstva, sada ostaje da vidimo kako će oni reagovati. Nadam se da ćemo uz pomoć naših institucija završiti to što prije", rekao je Mirza Teletović.

Na kraju press konferenciji organizovano je takmičenje među novinarima koji su bili na press konferenciji u šutiranju trojki.

Novinar: Haris Ahbabović
Video i montaža: Haris Ahbabović (Source.ba)

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.