8.10.2020. 13:00
0
Kakve su nam šanse protiv neugodne Sjeverne Irske, ko bi nam više odgovarao u finalu, te zašto NSBiH ima maćehinski odnos prema novinarima?!
FOTO: Source.ba
Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras igra polufinalnu utakmicu baraža za odlazak na EP koje će se održati naredne godine.

Kao što znate, protivnik našem nacionalnom timu je selekcija Sjeverne Irske, sa kojom smo već igrali u prošlom izdanju UEFA Lige nacija, te koju smo pobijedili u dva navrata. Ukoliko se selekcija BiH plasira u finale, tamo ćemo za mjesec dana igrati protiv Republike Irske ili protiv Slovačke. Obje utakmice ćemo igrati, ako se plasiramo u finale, na tlu Bosne i Hercegovine.

Razgovarali smo sa novinarima/kolegama, koji dugo vremena prate naš nacionalni tim, o večerašnjoj utakmici, eventualnom finalu protiv Irske ili Slovačke, ali i maćehinskom odnosu NSBiH u posljednje vrijeme prema brojnim novinarima i redakcijama, ali i prema navijačima u Bosni i Hercegovini.

Realne šanse protiv Sjeverne Irske

Za Source.ba portal danas su govorili Jasmin Ligata, novinar TV Hayat, potom Emir Delić, novinar Al Jazeere Balkans, te Saša Ibrulj, sportski novinar i kolumnista sa adresom stanovanja u Švedskoj.

"Nama je ovo praktično finalna utakmica. Imamo problem sa odbranom koji bi mogao biti ključni u ovoj utakmici. Sjeverna Irska je defanzivno čvrsta i jaka ekipa koja nam je napravila probleme u obje utakmice u kojima smo igrali s njima. Te dvije utakmice ne smiju biti mjerilo za večeras. Jesmo bolji i jesmo favoriti, ali nam to može biti mač sa dvije oštrice. Lošije igramo utakmice u kojima smo mi favoriti. Ono što treba da nas raduje je činjenica da, ipak, imamo bolje igrače nego Sjeverna Irska i to nam može donijeti prevagu. Problem je što ćemo večeras igrati sa dva stopera koji su se prvi put vidjeli na okupljanjima, a to su Ahmedhodžić i Saničanin, ta komunikacija između stopera nekad može da donese prevagu. To su stvari koje bi nam mogle biti teret večeras", kaže Jasmin Ligata za Source.ba portal.

"Nije da nam gode, ali protiv Sjeverne Irske smo imali dobar rezultat. Međutim, nismo se nešto naigrali protiv njih. U prvoj utakmici su nas u potpunosti nadigrali, pa čak su i u toj drugoj utakmici stvorili veliki broj prilika. Smatram da nismo favoriti jer je u pitanju jedna utakmica u kojoj je sve moguće. Pokazali su da nisu bezazlen protivnik i da nas uvijek mogu ugroziti i doći u šansu za gol. Teren nam neće goditi, jer će biti kiša, a to odgovara njima. Ali, kako reče selektor Bajević - kako njima, tako i nama. Vjerujem, ipak, da naši momci neće razočarati", poručuje Emir Delić.

"Iskreno, mislim da su nam šanse velike. Istina je da se radi o neugodnom protivniku, istina je i da mi imamo velikih problema, ali po meni je kristalno jasna činjenica da je BiH u ovoj utakmici favorit i da ima kvalitetniju ekipu. Mi smo ti koji se tako trebamo postaviti, bez nervoze i straha. Vjerujem da se Stručni štab dobro pripremio, imali su dugih osam mjeseci, vjerujem da su svjesni svih naših i njihovih mana i vrlina i da će se prilagoditi tome. Ako napravimo sve to, mislim da pobjeda ne može izostati. Naravno, to što se igra jedna utakmica ne ide nam kao favoritu i boljima u prilog, jer sve je moguće. Što se Iraca tiče, mislio sam da je njihovo najjače oružje Michael O'Neill, a on danas više nije tu. Iako sa istim kadrom, to je skoro sasvim drugačija ekipa od njegove, a ne mislim to na dobar način. Imaju nekoliko neugodnih igrača, poput Lewisa ili Jordana Jonesa, ali njihovo najjače oružje je odbrana. Ipak, kako rekoh, vjerujem da smo bolji", kaže Saša Ibrulj.

Republika Irska ili Slovačka?

Naše sagovornike smo upitali koga ne bi voljeli vidjeti u finalu baraža sa druge strane - selekciju Republike Irske, ili selekciju Slovačke. Podsjećanja radi, finalna utakmica baraža je na rasporedu 12. novembra ove godine.

"Ne bih volio vidjeti Irce u finalu, zato što ne igraju fudbal koji nama odgovara, vole mečeve sa puno trke i duela. To nisu reprezentacije koje nama gode. Mi puno više volimo da igramo protiv timova koji vole da se nadigravaju, da čuvaju loptu, da gaje pas igru, a Republika Irska nije takva selekcija. Tereni na kojima ćemo igrati također bi puno više odgovarali Ircima", veli Ligata.

"Ne bih volio vidjeti Republiku Irsku, jer je to reprezentacija koja je vrlo opasna, posebno su to pokazali u onoj utakmici baraža koju smo s njima igrali u Dublinu. Energetski su vrlo jaki, atlete su i dosta trče. Dominirali su u toj utakmici i imam ružno sjećanje na tu selekciju. Sa druge strane, imam lijepo sjećanje na Slovake. Iako smo izgubili onu utakmicu u Zenici, pobijedili smo ih u Žilini i upravo nam je ta utakmica, na neki način, otvorila vrata Mundijala", ističe Delić.

"Teško mi je reći, volio bih prvo pogledati njihovu međusobnu utakmicu. Na papiru je Slovačka bolja i jača, a Irska izuzetno negodna. Zapravo bih rekao da su dosta slični ovoj Sjevernoj Irskoj, ali bolji, kvalitetniji. Stvar je da nama takve ekipe ne odgovaraju, jer i mi imamo problem sa izgradnjom igre i pozicijskim napadom, što bi nam mogao biti problem i večeras. Možda bih zato više volio Slovake, jer vjerujem da bismo im pristupili drugačije, ali i da bi nam njihov otvoreniji stil igre od irskog više odgovarao", kaže Ibrulj.

Maćehinski odnos NSBiH prema novinarima

Brojne medijske ekipe, redakcije i novinari nisu dobili akreditacije za utakmicu baraža BiH - Sjeverna Irska, kao ni za utakmice Lige nacija. NSBiH nije dao adekvatno pojašnjenje, osim šturog saopćenja da je ograničen broj mjesta u novinarskoj loži i na stadionu.

Također, već nekoliko mjeseci na snazi je potpuno besmislena odluka oko ograničavanja kapaciteta novinara i na utakmicama Premijer lige BiH, a sve pod nekim objašnjenjem brige za ljude zbog virusa korone.

"Mora se, zaista, ograničiti i povući neka crta na način koje redakcije bi trebale imati prioritet. Da li su to redakcije koje dugo prate reprezentaciju, da li su to novinari koji dugo prate reprezentaciju? Danas će se pojaviti bilo ko i reći da zaslužuje akreditaciju. Moraju se odrediti jasni kriteriji kako se dobijaju akreditacije, ne po babi ili po stričevima. Mi sa Hayata možemo prisustvovati utakmicama Željezničara u Premijer ligi, ali nemamo priliku da prisustvujemo utakmicama Sarajeva. Što se tiče novinara, i to zavisi od stadiona do stadiona, nisu na svakom stadionu isti uslovi za sve. Imao sam, primjera radi, priliku da idem na SP i bio sam akreditovan za sve utakmice, ali nisam za svaku akreditaciju dobio mjesto u novinarskoj loži, ali sam mogao pratiti utakmicu kao gledatelj. To se moglo desiti sada i za ovu utakmicu, zbog novinara i njihovih izvještaja i javnosti, jer svaki portal ima svoje čitatelje. Također, i tu se može povući crta, jer jako mnogo novinara koristi ta svoja poznanstva i priliku da budu na utakmici za neke pogrešne stvari. Pitanje je da li to određuje NSBiH, da li klubovi ili UEFA? Nemamo tačnu informaciju ko je, zapravo, napravio protokol za utakmice u organizaciji NSBiH, te ko određuje, po kojem principu, ko može ući na utakmicu, a ko ne", riječi su Jasmina Ligate.

"Oko ulaznica nisam upoznat, čuo sam da su ih dobile neke navijačke skupine i to odobravam. Daleko više me zanima činjenica da je dosta kolega novinara, posebno onih koji dugo prate reprezentaciju, ostalo uskraćeno i neće moći ući na stadion, i to je nešto na šta konkretan odgovor nemam. Krivica je u NSBiH, nedostatak komunikacije, razgovora i objašnjenja, da vidimo kakvi su to kriteriji, koliko ima prostora za novinare, da vidimo na koji se način dijele akreditacije, imamo pravo da znamo zbog čega nismo dobili akreditacije. Uskraćeni smo za to pravo i treba nam se objasniti. Nisu to neki novinari ili mediji koji su od jučer, to su ljudi koji imaju svoje ime i prezime i dugo prate reprezentaciju. Nisu zaslužili na ovakav način da se odnosi prema njima. Samo tražim normalnu komunikaciju i objašnjenje. Čujem pričaju neki iz Saveza kako nisu dužni nikome objašnjavati. Da, dužni su! Trebaju objasniti, jer se moramo ponašati u skladu sa nekim normamama i moramo imati neku normalnu komunikaciju, kao što to ljudi imaju u ostatku svijeta", kaže Emir Delić.

"Većinu stvari koje radi NSBiH ja ne razumijem, ne mogu da shvatim, jer meni sve to djeluje nelogično. Ovo sa medjima je samo šlag na tortu. U situaciji kada se ulaznice ne prodaju i kada ima ograničen broj mjesta za novinare, sasvim je logično bilo da se jedan manji kontingent tih dostupnih ulaznica prepusti novinarima. Međutim, nemamo pojma kako se te karte dijele, kome se dijele, po kojim kriterijima, prodaje li ih neko, zarađuje li neko na njima, iako mi se čini da je tako. Ustvari, čini mi se da su u Savezu, ali i u javnosti generalno, pa i među nekim novinarima, mnogi zaboravili najvažniju stvar kad je u pitanju izvještavanje s utakmica i svega što ih prati. Novinari na utakmice ne idu zbog sebe, ne razgovaraju s igračima zbog sebe, ne komentarišu stvari zbog sebe. Mi smo tu, prije svega, kanal komunikacije između tog istog Saveza, igrača i sudionika utakmice s jedne strane i javnosti, ili ako hoćete navijača ili onih koji su zainteresovani za dešavanje s druge strane. Ako želiš da se stvari prenesu onakvima kakve stvarno jesu, onda želiš i da postoje uslovi zato. Ako ne dozvoljavaš novinarima da rade svoj posao, onda ti vjerovatno ne odgovara istina i namjerno se zatvaraš od javnosti i navijača", kaže na kraju razgovora za Source.ba portal Saša Ibrulj.

Utakmica BiH - Sjeverna Irska igra se večeras na stadionu Grbavica u Sarajevu sa početkom u 20 sati i 45 minuta. Utakmicu će suditi poznati španski arbitar Antonio Mateu Lahoz.

Novinar: Haris Ahbabović

 
BiH će pobijediti Sj. Irsku i plasirati se u finale baraža?
Da
Ne
0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.