1.12.2020. 11:18
0
"Kutnjak, pjesmice, Dinokio" u situaciji kad smo se plasirali na Eurobasket: Kako je izostala "banana" Lebrona Jamesa
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine se plasirala na Eurobasket nakon pobjede nad selekcijom Latvije, i to čak dva kola prije kraja kvalifikacija za EP.

Bez najboljih košarkaša koje ova zemlja trenutno ima, prije svega ovdje mislimo na NBA igrače Jusufa Nurkića i Džanana Musu, naš nacionalni tim se suvereno plasirao na Eurobasket, te je ovo prvi plasman na jedno veliko takmičenje naše reprezentacije još od 2015. godine, kada smo posljednji put nastupali na jednom EP.

Podsjećanja radi, u pitanju su kvalifikacije za Eurobasket 2021. godine, ali će se isti, zbog pandemije koronavirusa, održati godinu dana kasnije, tačnije 2022. godine.

Ovaj uspjeh našeg košarkaškog nacionalnog tima je i veći uzmemo li u obzir okolnosti koje su se dešavale u posljednje vrijeme kada je u pitanju bh. košarka, te činjenica da već godinama nismo nastupali na nekom velikom takmičenju. Također, ovo je i potvrda da neki novi ljudi u čelnoj kući bh. košarke rade dobar posao.

Nurkić vs. Konaković

Međutim, ono što se dogodilo svega dan nakon velikog uspjeha naše reprezentacije nekako je i medijski zasjenilo cijelu ovu priču oko uspjeha naših mladih momaka, na čelu sa selektorom Vedranom Bosnićem. Tačnije, sve je počelo i prije utakmice sa Latvijom koja nas je vodila direktno na Eurobasket. Neki će reći da je sve počelo još prije nekoliko godina.

Naravno, u pitanju je neka vrsta medijskog rata između bh. centra i košarkaša Portland Trailblazersa, Jusufa Nurkića, te predsjednika Naroda i pravde, Elmedina Dine Konakovića.

Podsjećanja radi, Nurkić već nekoliko godina nije u baš naročito dobrim odnosima sa Konakovićem, a sve je počelo nakon što su mladi košarkaši BiH, na čelu sa Jusufom Nurkićem, tada osvojili evropsku Diviziju B. Nurkić se nije pojavio na pripremama A reprezentacije tvrdeći da je imao povredu, što su mu ljudi u KSBiH, koji su tada upravljali savezom, a među kojima je bio i Konaković, zamjerili. U cijelu priču se umiješao i menadžer Nurkića, Enes Trnovčević, kojeg je Konaković u više navrata optuživao da odvodi bh. talente u Sloveniju i da šteti bh. košarci.

Sve se ponovo "zapalilo" prije nekoliko dana kada je Nurkić, gostujući na BHT-u, optužio Konakovića da ga nije želio u KK Bosna u vremenu kada je Konaković obavljao posao direktora sarajevskog kluba.

"U tuzlanskoj Slobodi su mi kazali da nisam dovoljno talentovan. Žarko Vujović je rekao da se posvetim školi i knjigama i da je to bolje za mene. On je tada vodio taj klub. Onda sam pokušao u Sarajevu, tadašnji predsjednik kluba Bosna je bio Dino Konaković, i on je na neki način rekao da imaju bolji od mene i da nisam za to", rekao je Nurkić gostujući na BHT-u u emisiji "Konačno petak".

Potom je uslijedio ekspresni odgovor na Facebooku od strane Konakovića koji je rekao da će detaljniji status objaviti nakon utakmice protiv Latvije, za koju se kasnije ispostavilo da nas je odvela na EP. Onda je uslijedio odgovor Konakovića u kojem je predsjednik NiP-a napisao:

"Nikad u KK Bosna predsjednik ili direktor nije odlučivao ko će od igrača potpisati ili igrati, znalo se kod nas vrlo dobro šta ko radi.  Bajramović, Marković i Zdovc, treneri koji su vodili klub dok sam bio direktor, a nikad nisam bio predsjednik, ozbiljni su ljudi i odlični treneri.  Bosna je u tom periodu osvojila tri titule i dva kupa.  U omladinskom pogonu u jednom periodu smo imali preko 1.200 dječaka, organizacija odlična, treneri i skauti svoj posao odradili vrhunski. Danas mi je već nevažno sta Nurkić želi postići izjavom da sam ga omalovažio i rekao da on nije za KK Bosna.  Vidio sam sve njegove izjave u kojim govori da je 2008. godine počeo s košarkom, imao je tad, sam kaže u mnogo intervjua, 14 godina. Ja sam Bosnu napustio 26.12.2007. godine.

Ne postoji igrač koji je došao u klub bez da su ga treneri pogledali i odlučili, Nurkić je, eto, jedini kojeg sam ja vratio iz kluba, bez da ga je bilo ko vidio. I to u periodu u kojem nisam ni bio u KK Bosna, na poziciji na kojoj nikad nisam bio u KK Bosna, predsjednik 2008. godine. Važno je jos jednom napomenuti da je Nurkicćev menadžer čovjek koji je iz BiH odveo veliki broj mladih igrača u Sloveniju koji su kasnije nosili dres te reprezentacije, naš nikad nisu obukli, a odlični su igrači. Javna je tajna da ga nikad nisam simpatisao. Zove se Enes Trnovčević. Nurkić i ja smo u konfliktu od kad je pobjegao sa priprema reprezentacije i preko medija nam javio da je povrijeđen. Na naše molbe i zahtjeve da ga pogleda naš vrhunski tim ljekara nije se odazvao. Čuvam još uvijek poruke koje sam slao i molio ga da se vrati, na Facebooku me nakon toga blokirao. Tad nam je baš trebao. Nakon tog sukoba sam rekao da ću napustiti funkciju predsjednika KSBiH, ako je to uslov da se Nurkić vrati u reprezentaciju i rekao sam da je on mnogo potrebniji timu nego ja.

E tu je kvaka, moj Juka. Ti si sa nepunih 27 godina skupio ukupno devet nastupa za reprezentaciju. Nisi ti dolazio ni kad mene nije bilo. Bilo je tu naravno objektivnih okolnosti, teška povreda nakon koje si se hvala Bogu oporavio i još se bolji vratio. Znam i da iz NBA nije lako dolaziti. Ali, 9 nastupa za skoro 9 godina, realna je slika tvog odnosa i odnosa tvog menadžera prema nacionalnom timu. Jedan si od najboljih igrača BiH svih vremena, svjetska si zvijezda. Ponosni smo na tebe jer baštiniš sjećanja na agresiju na našu zemlju, objašnjavaš svijetu šta je bilo u Srebrenici, i to je neupitno. Upitno je, meni barem, što kao jedan od najboljih svih vremena nisi ni među 100 igrača po broju nastupa za reprezentaciju. Tamo gdje si najbolji, nemamo te, a predvodnik si ove generacije.

Meni je Jusufe posao da živim spinove, svaki dan. Nije ih ni teško razbijati, istinom se sve to razbije. I ovaj smo tvoj. Hajde ti sad mangupe, da pokažes svima nama da griješimo, na naredne pripreme dođi malo ranije, da se dobro pripremiš. Obuci dres naše domovine i na EP na koje smo se plasirali odvedi ove mlade momke do vrhunskog rezultata. Nije da nemaju smisla tvoje javne objave i pjesmice koje pišeš. I to je korisno. Dobro je za moral. Imali smo tako u ratu jednu muzičku četu, nije da nije bila potrebna. Danas slavimo heroje sa prve linije, rijetko se ovih iz muzičke čete sjećamo. BiH bi bilo mnogo korisnije da barem jednu tekmu odigraš onako kako igraš u NBA. Da te uživo na parketu ova naša djeca vide i da im se potpišeš na dresove nakon tekme. Bit će tebi žao, vjeruj mi, kad završiš karijeru, što sve ovo nije bilo drugačije. Lako ćes ti sa mnom"
, napisao je Dino Konaković na Facebooku.

Odgovor za odgovorom

Nije se dugo čekalo da se ova medijska "televisa presenta" nastavi, pa smo odmah dobili i odgovor Nurkića na njegovom Facebook profilu. Nurk je napisao sljedeće:

"Moj Dinokio moj. Za početak, veoma mi je drago da se gospodin Konaković upalio kao kutnjak i dobro oznojio i preznojio, ulažući maksimum fizičkog i duševnog napora da sklepa gomilu nebuloza i budalaština u ovih nekoliko dana, pokušavajući me ponovo ocrniti i omalovažiti, baš kao što su on i njegovi kompanjoni pokušavali godinama unazad.   No, jedino što su uspjeli je da im uđe “sazad”, kao što će im ući i sada. Moram naglasiti da su me njegove poruke veoma obradovale, jer je barem ovih nekoliko dana ostavio ljude na miru i napravio manju štetu nego da se bavio politikom. Kad je Dino van politike, ljudi lakše dišu, a to što se okomio na mene, žrtva je koju sam spreman podnijeti. 

Dino tvrdi da sam avgusta 2014. godine pobjegao s priprema seniorske reprezentacije, kada je on bio predsjednik našeg saveza, i da sam preko medija poručio da sam povrijeđen.  Koliko je to istina, pokazuju dokumenti iz e-maila koje ću sada objaviti, a to su pismo tadašnjeg direktora reprezentacije Igora Stojanovića, odgovor mog menadžera Enesa Trnovčevića i moj ljekarski nalaz koji je dostavljen Stojanoviću.  U svom je dopisu Stojanović prijetio da će “preduzeti određene mjere” ako do 20. avgusta 2014. ne dođem na ljekarski pregled ili ne pošaljem nalaz koji opravdava moje odsustvo. Želio sam doći na pregled, ali kako su trojica jarana, koji su tada vodili naš košarkaški savez, već podigli hajku na mene, procijenio sam da je najbolje da pošaljem nalaz. 

Moj menadžer je nalaz poslao putem e-maila 16. avgusta 2014., dakle četiri dana prije isteka Stojanovićevog roka, ali je ovaj “trio fantastikus” odlučio sakriti nalaz, ne samo od javnosti, nego i od organa KSBiH, jer bi njegovim javnim objavljivanjem njihova priča o “Juki izdajniku” pala u vodu i oni bi morali objasniti zašto su pokrenuli ovu prljavu kampanju.  Još jednom naglašavam, tadašnji predsjednik, generalni sekretar i direktor reprezentacije SVJESNO SU SAKRILI NALAZ PREGLEDA U KOJEM PIŠE O KAKVOJ SE POVREDI RADI, KAKVA TERAPIJA I KOLIKA PAUZA JE POTREBNA. NEKA KAŽU, MAKAR ŠEST GODINA KASNIJE, ZAŠTO SU TO URADILI I ZA ČIJE INTERESE. Sve ove papire sam kasnije poslao i Upravnom odboru KSBiH, ali ih ni oni nisu htjeli objaviti.  

Konaković cinično tvrdi i da je “Jusuf sa nepunih 27 godina odigrao samo devet utakmica za reprezentaciju”.  Naravno, i sama ta tvrdnja je laž, jer sam sakupio barem tri puta više utakmica za reprezentativne selekcije BiH. Dino je vjerovatno svjesno zaboravio da sam igrao za juniorsku i mladu reprezentaciju BiH koja je izborila A-diviziju evropske košarke, kao vjerovatno jedini igrač u historiji koji je riskirao NBA angažman kako bi igrao B-diviziju?! 

Da, gospodo, ja sam 2014. kao već draftovani NBA košarkaš došao na Ilidžu da igram drugu evropsku ligu do 20 godina, prkoseći svom klubu sa kojim nisam imao potpisan ugovor, da bih bio sa svojim drugovima u reprezentaciji. A aluzije da sam eskivirao reprezentaciju više su nego gnusne i primitivne, kad se zna koliko sam problema i operacija imao, kao i kakav odnos NBA ima prema reprezentativnim takmičenjima, jer se igrači u svemu tome najmanje pitaju. Prelistaj, Dino, rostere reprezentacija u ovogodišnjim kvalifikacijama, pa nam javi koliko se NBA zvijezda nalazi u njima.  

Mada, razmišljam nešto, ako si nekad htio narodnim parama nabaviti helikopter za “kantonalne potrebe”, možda sad, ako se vratiš na vlast, možeš dodati još malo love pa nabaviti space shuttle i obavijestiti NBA ligu da njim u sekundi možeš prebaciti naše igrače od Amerike do Evrope da igraju za reprezentaciju i brzo ih vratiti u klubove. Da naša košarka ima neke koristi od tebe, kad već nema obični narod.  Toliko od mene uz jednu prigodnu pjesmicu za bivšeg predsjednika:  

“Dinokio, Dino svi moji uspjesi su posljedica teške borbe i muke, za razliku od tvoje karijere, sportske i političke, koja je lake ruke. Budžeti od 600K, pa helikopteri i razne finte dokaz su tvog djela, teško pored takvih da BiH bude ponosna i cijela",
napisao je Nurkić na Facebooku.

Kako je izostala LeBronova "banana"

Potpuno je nevjerovatno što je novi medijski sukob Jusufa Nurkića i Elmedina Konakovića stigao u trenutku kada smo ostvarili veliki uspjeh - plasirali se na Eurobasket, prvi put nakon 2015. godine. Nova prepirka zasjenila je odličan rezultat selektora Bosnića i mladih momaka, a to su jedine osobe koje zaslužuju i trebaju da se spominju u bilo kakvom kontekstu, u ovom trenutku. Ne postoje sukobi i neslaganja koja su sada bitnija od ove lijepe priče.

Obje "zaraćene" strane, i Nurkić i Konaković, morali su da bar malo razmisle prije bilo kakavih objava u javnosti, da, jednostavno, tajming za ovakve stvari ne da nije dobar, nego je u potpunosti pogrešan i bespotreban, u situaciji kada čekamo da se plasiramo na EP, a čije čekanje se "oteglo" na nekoliko godina. 

Obje strane su morale povući ručnu kočnicu, barem za sada, dok proslavimo veliku pobjedu protiv Latvijaca i novu kartu za EP. Pa, neka se onda kasnije lome i razbijaju ćupovi i dokazuje ko je upravu, a ko ne, ko govori istinu, a ko laže. 

Obje strane su morale stati na loptu, ili barem neka od njih, i sama sebi reći - dosta je, ili dosta je barem za sada. Neću! Sačekat ću neki bolji, povoljniji trenutak. Obje strane su morale da imaju spremnu blokadu, istu onu koju je LeBron James imao spremnu za Andrea Iguodalu u sedmoj utakmici finala NBA lige 2016. godine, između Golden State Warriorsa i Cleveland Cavsa. "Bananu" koju je James zalijepio Iguodali minutu-dvije prije kraja sedme/odlučujuće utakmice. Ali nisu.

Na kraju se sve svelo na to da se ova priča, u pojedinim krugovima, interpretira kao sukob dvije različite političke strane, odnosno Konakovića kao predsjednika NiP-a i nekadašnjeg člana SDA, te Nurkića za kojeg brojni članovi i simpatizeri NiP-a vole reći da je klasični "SDA bot".

Nevjerovatna situacija u trenutku kada slavimo uspjeh naših košarkaša i plasman na Eurobasket. Ili, što bi LeBronove kolege sa klupe, nakon "banane" Iguodali, rekle: "Fuc**** unbelievable!"

Novinar: Haris Ahbabović

0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.