1.4.2021. 14:31
3
Ministrica Bisera Turković odgovorila na pitanja Source portala da li se smatra odgovornim zbog nenabavke vakcina i ko je kriv
FOTO: Dnevni Avaz
Još uvijek nema vakcina u Bosni i Hercegovini, barem onih koje smo lično i direktno nabavili, još uvijek nema. Imamo najave još od februara da će one uskoro doći, ali to "uskoro" se pretvorilo u činjenicu da do dana današnjeg nismo nabavili nijednu vakcinu, ako ne računamo sadaka pakete koje nam dolaze iz susjedstva.

Hiljade ljudi iz BiH već su se vakcinisale u Beogradu, a još uvijek nema naznaka kada će početi masovna vakcinacija ljudi u BiH, tačnije kada ćemo uopće dobiti vakcine.

Source.ba portal tako se obratio svih institucijama, ministarstvima, ministrima, agencijama, službenicima, političkim strankama na vlasti i njihovim šefovima sa dva vrlo jednostavna pitanja. Svima njima smo postavili dva pitanja, a ona su sljedeća:

1. Da li se, barem malo, smatrate lično odgovornim zbog nenabavke vakcina u Bosni i Hercegovini?

2. Ako se ne smatrate odgovornim za nenabavku vakcina, dok nam se građani masovno vakcinišu po susjednoj Srbiji i umiru u bolnicama od koronavirusa, ko je po vama odgovoran za ovakvo stanje u zemlji?


Kome smo to sve poslali ova pitanja? Poslali smo ih na sljedeće adrese:

- Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, svim članovima Predsjedništva BiH (Milorad Dodik, Željko Komšić, Šefik Džaferović),

- Vijeće ministara BiH, predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Zoranu Tegeltiji,

- Ministarstvu vanjskih poslova BiH i ministrici Biseri Turković,

- Ministarstvu civilnih poslova BiH i ministrici Ankici Gudeljević,

- Vladi FBiH i premijeru Fadilu Novaliću,

- Ministarstvu zdravstva u Vladi FBiH i ministru Vjekoslavu Mandiću,

- Zavodu za javno zdravstvo FBiH i direktoru Davoru Peharu,

- Agenciji za lijekove BiH i direktoru Aleksandru Zolaku,

- Svim vladajućim strankama u BiH i FBiH, kao i njihovim predsjednicima (SDA, Bakir Izetbegović, potom HDZ, Dragan Čović i SNSD, Milorad Dodik).


Odgovore smo, do danas, dobili iz svega dvije institucije, a o čemu se radi možete pročitati OVDJE.

Danas smo, ipak, nakon objavljivanja našeg članka naknadno dobili odgovore i od ministrice vanjskih poslova BiH, Bisere Turković. Njene odgovore prenosimo u cjelosti:

„Iako nabavka vakcina nije u mojoj direktnoj nadležnosti, svakako da, kao član Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar vanjskih poslova, radim sve što je u mojoj moći da omogućim nabavku vakcina. Međutim, mislim da je ova pitanja potrebno najprije postaviti onima u čijoj je direktnoj nadležnosti zdravstvo i nabavka vakcina. Ovdje prije svega mislim na Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Federalno ministarstvo zdravstva, Zavod za javno zdravstvo FBiH i druge. Naravno, naše građane, kada bukti pandemija i imamo veliki broj smrtnih slučajeva i zaraženih, ne zanimaju nadležnosti, niti međusobne optužbe, nego s pravom traže da se nabave vakcine. U skladu s tim, tako sam i postupala u proteklih mjesec dana i zbog toga želim da građanima kažem šta sam u protekla dva mjeseca uradila da ubrzamo proces nabavke vakcina. 

Dakle, samo u proteklom mjesecu sam imala preko 50 sastanaka, posjeta inostranstvu i mnogobrojne pozive, a u fokusu svih razgovora je bila nabavka i kupovina vakcina za našu zemlju. Neke posjete su već dale konkretne rezultate, a vjerujem da će ih biti još u narednom periodu. Ovdje prije svega mislim na sastanke sa glavnim medicinskim savjetnikom predsjednika SAD-a, ministrima vanjskih poslova Austrije i Njemačke, brojne susrete sa visokim evropskim zvaničnicima u Briselu, posjete zemljama zaljeva i druge susrete i razgovore. Tokom svih ovih susreta i posjeta smo tražili mogućnosti da ubrzamo nabavku vakcina za našu zemlju.

Naše ministarstvo je sve ponude, dopise i zahtjeve koji se odnose na vakcine, redovno i blagovremeno slalo nadležnim institucijama, iako neki zastupnici istrajavaju na neistinama da nismo proslijedili ponudu za rusku vakcinu, što naravno nije tačno. Ono što mogu obećati je da ću nastaviti raditi da dobijemo što veći broj vakcina iz različitih izvora. Ne želim sada, u ovako teškoj situaciji nikoga optuživati i dodatno opterećivati naše građane, ali kada se pandemija okonča, bit će vremena da se objasni šta je i koliko ko uradio, posebno oni u čijoj je isključivoj nadležnosti ovaj problem"
, stoji u odgovoru Bisere Turković kojeg smo dobili danas.

Novinar: Haris Ahbabović

 
3
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.