4.11.2021. 18:03
1
Kako je BiH ostavljena sama, na cjedilu: Možda je to dobro da se konačno i mi umijemo hladnom vodom i da vidimo šta i kako dalje!
Bosna i Hercegovina se i dalje nalazi u ćorsokaku.

Nakon što smo uvidjeli da ćemo ostati sami, te da se teško možemo nadati konkretnijoj i ozbiljnijoj pomoći Međunarodne zajednice, slično smo jučer opet dobili kao potvrdu i u Vijeću sigurnosti UN-a.

Potpuni poraz Evrope u BiH

Na ovu temu danas smo razgovarali sa novinarom i kolumnistom iz Banjaluke, Draganom Bursaćem.

"EU je potpuno diletantski postupila, povinovala se odlukama Rusije i Kine. Kako se čini, oni ne priznaju OHR i visokog predstavnika, što je na neki način poraz EU i politike Brisela i Berlina. To je poražavajuće, ne toliko zbog njih, koliko zbog BiH, koja je sada prepuštena sama sebi. Izgubili smo neke prijatelje za koje smo mislili da su nam prijatelji, a možda je to dobro da se konačno i mi umijemo hladnom vodom i da vidimo šta i kako dalje", rekao je Bursać danas za Source.ba portal.

Dragana smo otvoreno pitali šta misli na šta će aktuelna političko-društvena "indijanština" u BiH izaći.

"Ne znam, problematično je to što je Dodiku dopušteno sve. Ono što je on najavio strašno zvuči, ali je to ispunjeno. Sa druge strane, ono što je on najavio, prije svega formiranje oružanih jedinica koje će se opet zvati VRS, ne daje mi mjesta da sumnjam da će on to uraditi kako je i do sada stvari radio. Ovo je već bio put u disoluciju, a to će samo biti potvrda disolucije. Kao čovjek sam razočaran, jer sam se razočarao u ljude koji su se predstavljali kao naši prijatelji. Ljudi koji hoće i koji vjeruju u disoluciju - ovo je njihovo vrijeme i imaju čemu da se raduju i to je strašno. Obični građani BiH, povratnici, ljudi dobre volje, ljudi koji računaju BiH kao svoju domovinu nemaju čemu dobrom da se nadaju", kaže Bursać.

Opozicija ista kao Dodik

Našeg sagovornika smo upitali da li smatra da je opozicija u RS-u identičnih razmišljanja kao Dodik, ali da im samo sve smeta jer to radi Dodik, a ne oni.

"Upravo tako. Dodik je, po ko zna koji put, pobijedio opoziciju u RS-u igrajući na njihovu ideološku kartu. Nemojmo zaboraviti da su SDS i PDP veći ultranacionalisti od Dodika i da je zapravo ideologija Dodika i SNSD-a jednaka ideologiji opozicije u RS-u. Dodik im svaki put izbije stolicu ispod stražnjice. Igrajući na tom terenu, Dodik je pobijedio opoziciju, a sa druge strane je samo pokazao da je ta opozicija identična njemu. Jedni su na vlasti, drugi nisu, ali im je ideologija, nažalost, identična", rekao je Dragan Bursać danas za Source portal.

A da li bi ljudi, koji su fanovi takve politike i ideologije, danas ponovo ratovali u Bosni i Hercegovini?

"Ljudi koji su direktno oko Dodika sigurno ne bi ratovali. Oni odavno misle da postoje nečija tuđa djeca manje vrijedna. Imate entitet u kojem se feudalno i kastijski zna ko kosi, a ko vodu nosi, čija djeca vozaju bijesne automobile i posjećuju svjetska ljetovališta. Oni se kunu u srpstvo, s tim da će djeca nižih slojeva biti u tim nekim virtuelnim rovovima. Ti koji pljuju BiH i koji žele rat, ubijeđen sam da će oni, u slučaju ne daj Bože rata, biti daleko izvan BiH", ističe Dragan Bursać.

Zaraćeni probosanski blok

Upitali smo ga da nam prokomentariše i dešavanja u FBiH, gdje je evidentno da je zakazao taj probosanski blok, te da li se sva krivica treba adresirati Bakiru Izetbegoviću, ili predstavnicima svih političkih partija u FBiH, posebno onima koji su na državnim jaslama već godinama.

"Sve političke opcije su dio problema. Ne mogu da vagam koliko je ko kriv, ali je krivica na svima podjednaka. Ako ne uspijete izblokirati nešto što se zove uvod u secesiju, ako se umjesto toga svađate, ako brojite riječi i zareze jedni drugima, onda samo odajete utisak potpune političke impotencije. Svi su krivi, od vlasti na federalnom nivou, do opozicije u FBiH, odnosno stranaka koje su na vlasti u KS. Itekako su krivi svi ti ljudi koji su akteri političkog života", kaže Bursać.

Milanović gori od Vučića

Za kraj našeg razgovora, upitali smo ga da nam prokomentariše posljednje postupke naših susjeda sa istoka i zapada.

"BiH se oduvijek nalazi između ta dva orla, srbijanskog i hrvatskog. Imate navodnog ljevičara Zorana Milanovića koji otvoreno podržava Milorada Dodika. Ne znam ko Dodika više podržava, Vučić ili Milanović. Sa druge strane, imate Vučića koji podržava Dragana Čovića i svakako Dodika. To je po meni očekivana situacija. Oni jedva čekaju posrnuće BiH da bi se na ovaj ili onaj način okoristili, neko na političkom planu, a neko obećavajući teritorije BiH", rekao je danas u razgovoru za naš portal Dragan Bursać.

Novinar: Haris Ahbabović

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.