17.10.2017. 14:00
0
Da li je Bosna i Hercegovina sigurna od cyber napada?
Kibernetička sigurnost postala je važna komponenta nacionalne sigurnosti što, među ostalim, podrazumijeva poduzimanje konkretnih institucionalnih i zakonodavnih koraka i drugih sistemskih mjera za efikasno otklanjanje sve prisutnijih prijetnji na tom planu.

Istaknuto je to danas povodom otvaranja Desetog strateškog vojno-političkog seminara o temi "Cyber sigurnost”, koji je počeo u Sarajevu u organizaciji Ministarstva odbrane BiH, Misije OSCE-a u BiH i Ambasade SR Njemačke u Bosni i Hercegovini.

Sudionici dvodnevnog skupa razmatraju modalitete uspostave sigurnih računarskih mreža, 'otpornih' na prijetnje iz cyber domena, s fokusom na jačanje ukupnih kapaciteta na tom planu.

Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH (OSBiH) generalpukovnik Anto Jeleč istaknuo je u izjavi za medije da su OSBiH uz potporu Ministarstva odbrane BiH prepoznale važnost kibertnetičke/cyber sigurnosti kao dijela nacionalne sigurnosti.

Potcrtao je spremnost OSBiH da se maksimalno angažiraju na stvaranju sigurnog okruženja, uključujući razvoj i zaštitu računarskih sistema i mreža, odnosno pohranjenih informacija.  

Održavanje seminara, koji je u glavnom gradu BiH okupio oko sto sudionika, pozdravio je šef Sekcije za politiku i planiranje pri Misiji OSCE-a u BiH Joeri Maas, ocijenivši da je tema cyber sigurnosti od ogromnog značaja, s obzirom na to da sa sve raširenijom upotrebom novih tehnologija raste i rizik od zloupotreba u toj sferi.

- Zbog takvih prijetnji opasnosti su izloženi - ključna infrastruktura, relevantne informacije, pa i sami ljudi - kazao je Maas, akcentirajući odlučnost OSCE-ove misije i drugih međunarodnih partnera da pruže potporu Bosni i Hercegovini na planu jačanja cyber sigurnosti.

Na značaj efikasnog djelovanja u tom kontekstu ukazao je i vojni ataše SR Njemačke u BiH Martin Herrmann, naglašavajući da su prijetnje u cyber prostoru danas bitno izmijenjene te da terorističke organizacije i druge nasilne skupine, pa i pojedinci mogu iskoristiti određene programe i napasti institucije.

Potcrtao je da BiH mora donijeti određeni set zakona i mjera koji će odbranu od kibernetičkih napada učiniti efikasnijom, a što korespondira s strategijama NATO-a i Evropske unije.    

Pored dužnosnika/djelatnika Ministarstva odbrane BiH, OSBiH i Ministarstva sigurnosti BiH, u radu seminara o cyber sigurnosti sudjeluju predstavnici Misije OSCE-a u BiH, Štaba NATO-a u Sarajevu, EUFOR-a, predstavnici ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH (ODC) i Savezne Republike Njemačke, kao i predstavnici Republike Hrvatske i Republike Srbije te vojni atašei zemalja čiji predstavnici sudjeluju u realizaciji ovog skupa.

(Fena / Haris Ahbabović)

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.