22.10.2018. 17:04
0
"Ne možete dozvoliti da vam neko loži vatru u parku, da pila drvo u gradu, a da policija i građani lahko prelaze preko toga"
"U posljednje vrijeme povećan je priliv migranata, prekršaja kao i krivičnih dijela koje oni čine. Sve češće se dešavaju fizički napadi, bilo je upada u dvorišta, kuće i ljudi su reagovali ovako kkao su reagovali", rekao je za Source.ba gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić.

Migrantska kriza u Bihaću nije od jučer

"O tome govorimo već godinu dana, upozoravali smo, tražili i molili za pomoć. Dolazili smo na proteste u Sarajevo, pisali dopise u julu i avgustu kako je ugrožena sigurnost i niko nije reagovao na to i sada se dešava to da ljudi gube strpljenje i da dolazi do novih protesta", govori Fazlić.

Navodi kako je nakon pisanja dopisa u Bihaću u posjeti bio federalni ministar unutrašnjih poslova i direktor policije i da su dali procjene da je sve uredu, a da su se jedino čudili kakva je humanitarna situacija. 

"Policija mora da interveniše. Migranti i svi strani državljani su dužni da se ponašaju u skladu sa zakonom, našim lokalnim odlukama o komunalnom redu i svem u drugom. Ne možete dozvoliti da vam neko loži vatru u parku, da neko pila drvo u gradu, a da policija prelazi preko toga", dodaje Fazlić. 

Problem je kako navodi stvaralo i to što godinu dana nije bilo ni imenovoanog policijskog komesara. 

"Ja sam tražio da ako kantonalna policija nema resurse da onda traže pomoć sa strane. Niko se nije odazvao na to, a sad kad su bili protesti, sad nam govore da da će doći federalni specijalci. Ako specijalci dolaze zbog toga, sigurnosti, uređivanja ovog stanja kada su migranti u pitanju ili onoga što je nama nedostajalo onda je to OK, ali se bojimo sada da neće specijalci doći da urede nas građane".

Fazlić je kratko komentarisao informaciju o dolasku ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića i mogućeg sastanka sa njim u vezi sa migrantskom krizom u Bihaću.

"Neću razgovarati sa Mektićem, nismo dogovorili nikakav sastanak, a ja sam više puta sa njim razgovarao. Meni je te šarade i predstava za javnost preko glave". 

Veća kontrola granice sa Hrvatskom i smanjenje broja migranata kao rješenje za grad Bihać

"Mi nismo dobili marke od Ministarstva, a pomagale su uglavnom  nevladine organizacije", naveo je Fazlić te dodao kako traže da se smanji broj migranata koji dolaze u Bihać.

"To je u nadležnosti Ministarstva sigurnosti, a drugo mi tražimo da državna granična služba reaguje ovdje. Ne možete dozvoliti da ljudi u grupama od po 50 ili 100 normalno se kreću uz državnu granicu i prelaze Hrvatsku. Oni su Bihać okarakterisali kao tačku gdje mogu lahko da pređu u Hrvatsku i sve dok je tako oni će dolaziti. Ovdje je pokrenuta aktivnost oko radovu u domu Borići da se u zimskom periodu stvore adekvatni uslovi za te ljude". 

O prihvatnom centru Ušivak

"Nema potrebe da se 'uzimaju' ljudi iz Bihaća, neka Mektić ode na željezničke i autobuske stanice i za tri dana će skupiti 300 ljudi i nek ih vodi u Hadžiće. Smiješno je da dođu u Bihać po ljude koji će za tri dana sjesti u autobuse i vozove i ponovo doći u Bihać. Problem je u tome što se ništa sistemski ne rješava, ovdje svaki dan skoro dolazi stotinjak novih migranata", navodi Fazlić.

Sigurnosna situacija u Bihaću

"Dolaze neki militantni pojedinci, grupe i zbog toga dolazi do provala, krađa, napada, nasilničkog ponašanja. Osjećaj sigurnosti ili nesigurnosti je individualni osjećaj, ali ako u nekoliko dana imate napade nožem na osobe, napade njih trojice na jednog srednjoškolca nožem, provale, a onda i kad policija izda saopćenje da je taj broj povećan onda stvarno ima razloga da se ne osjećamo sigurno", zaključio je Fazlić.

 

(Lejla Trle)




0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.