8.3.2017. 19:43
20
Denis Stojnić za Source: Ako ovaj Zakon prođe, a nemamo zimske bašte za pušenje, veliki broj konobara će biti otpušten
Naredne sedmice, tačnije 14. marta 2017. godine pred Parlamentom Federacije Bosne i Hercegovine naći će za Nacrt zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana koji predviđa zabranu pušenja na javnim mjestima, što uključuje i ugostiteljske objekte.

Na ovu temu kontaktirali smo Udruženje ugostitelja Kantona Sarajevo koj su nam rekli kako će ovakav Zakon, ukoliko bude usvojen biti poguban za sve ugostitelje, ali i njihove uposlenike, jer će doći do otpuštanja radnika. Denis Stojnić je jedan od članova tog Udruženja koji kaže kako će on poštovati Zakon, ali kako u gradu ima mnogo manjih objekata koji nemaju mogućnost da odrede prostoriju za pušače, odnosno nepušače.

"Nedavno smo u Općini stari grad imali sastanak po poboljšanju turizma i ugostiteljstva u Sarajevu gdje sam ja priložio dokument sa kojim se 95 posto ljudi složilo gdje sam postavio pitanje 'Šta ćemo sa onim ugostiteljima koji imaju samo jednu prostoriju?', gdje su objekti sa trideset kvadrata, koji nemaju mogućnosti kao ja i ostali koji imaju dvije ili tri prostorije da ponudimo dio pušačima i dio nepušačima. Sve što sam vidio da se radi u EU i u velikim gradovima ja pokušavam da prenesem u naše Sarajevo koliko je to moguće. Gledat ćemo da se izborimo za to, da napravimo evropsko Sarajevo koje zaslužujemo", rekao je za Source Denis Stojnić. 

On je dodao kako veliki gradovi zemalja Evropske unije trebaju da budu uzor Sarajevu, jer je to put kojim naša država ide.

"Što se ugostiteljstva tiče oni imaju zimske bašte za koje sam ja 2010. godine predao zahtjev kao običan građanin, a ne kao viječnik, gdje sam bio odbijen. Poslije toga je nekim ljudima odobreno, a ja se nadam da će se svima to odobriti, jer te zimske bašte bi bile idealne i za konobare, koje zapošljavamo sezonski, oni bi mogli raditi i preko zime, u tom slučaju se nikotin više nebi morao pušiti u objektu, nego u toj zimskoj bašti koja bi bila u gabaritima koja je ljetna. Kada se iz Opštine ocrta ta zimska bašta, tako bi bila i napravljena da može Hitna pomoć proći, da može vozilo Vatrogasaca proći i to bi bio spas za pušače, a i punio bi se budžet i ljudi bi bili zaposleni, oni nebi bili više samo sezonski radnici", rekao nam je Stojnić.

On je dodao i kako ovaj Zakon ide na štetu pušačima, ugostiteljima, ali i mnogim uposlenicima ugostiteljskih objekata.

"Ljudi će u ovakvoj situaciji biti itekako otpušteni, jer to radimo i zimi, ako nemamo bašte, ne samo zbog nikotina nego ljude otuštaš jer oni rade u ljetnoj sezoni, a poslije nema potrebe za tolikim uposlenicima. Ako ovaj zakon prođe, a nemamo bašte za pušače onda će se ugostitelji i vlasnici nargila barova, ali i njihove porodice dići, jer će veliki broj porodica ostati gladno", rekao je Denis Stojnić za Source. 

Sa druge strane na sva zvona se govori kako je Sarajevo posljednjih godina sve primamljiviji grad za turiste, međutim, Stojnić se ne slaže s tim.

"Kada je u pitanju dolazak turista laž je da svake godine imamo sve veći broj turista. Imamo više turista iz arapsikh zemalja, ali iz EU sve manje, jer ljudi kada dođu u Sarajevo nemaju gdje izaći. U 11 sati nam gase muziku u centru grada, a sada im i zabranjuješ pušenje u objektu, a ne praviš im nacrt da imaju pravo zapaliti cigaretu u drugoj prostoriji. Ja lično ne pušim, ali trebamo biti pravedni prema svima. Mislim da će mnogi ljudi izaći na ulice i da će doći do demonstracija",
kaže nam Denis. 

Denis Stojnić je od nedavno i vijećnik u Vijeću Opštine Stari Grad, on tvrdi da radi na ispunjavanju svega onoga što je obećao ljudima u svojoj predizbornoj kampanji.

"Ja sam u politiku ušao da pomognem ljudima i na vijeću sam tražio da se dozvole zimske bašte gdje će se moći konzumirati nikotin, da se asfaltiraju ceste odmah nakon izbora, a ne tek pred naredne izbore u predizbornoj kampanji, da se postave ležeći policajci u ulici Zelenih beretki, da se PU Logavina nabave policijska vozila, jer oni sada imaju samo jednog Golfa 5 i jednu staru Ladu koju su posudili od PU Centar. To su moje inicijative evo sada na početku, a bit' će ih još", kaže Stojnić za Source. 

Obzirom da je tokom svoje predizborne kampanje obećao i da će se boriti da ljudima riješi stambeno pitanje, Denis nam je rekao da na tome već uveliko radi.

"Ja sam prije mjesec dana kao predsjednik stambene komisije uselio ljude, njih 30, potpisao i zamolio ljude iz komisije da me podrže, na kraju su me svi podržali i imali smo samo jednog suzdržanog. Ubijedio sam ljude da se ugroženim kategorijama dodijele stanovi. Ako ja budem uzimao stanove sebi ili radio išta u svoju korist mogu slobodno ne samo da me smijene, nego i da me zatvore i to ne da mi daju kaznu kao običnom građaninu, nego neka mi daju duplo", izjavio je za naš portal Denis Stojnić, koji nam je i poslao dokument Zaključka komisije sa svim imenima ljudi kojima su dodijeljeni i dati stanovi u zakup.



Novinarka: Merima Druškić

20
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.