11.5.2017. 15:12
12
"U program nas je nazvao Sejo Brajlović, uplatio 5.000 KM i rekao 'Ja ću dati svoj bubreg'"
Novinar i urednik OBN televizije Mimo Šahinpašić hospitalizovan je na Klinici za nefrologiju Kliničkog centra u Sarajevu nakon pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja i problemom s bubregom koji je transplantiran prije 17 godina. Mimo mora na retransplantaciju bubrega kojoj će biti podvrgnut u Francuskoj.

"Mimo se oporavlja, bilo je kritično i poslije tretmana dijaliza što je karakteristika za sve kojima je u pitanju život kada otkažu bubrezi, život se nastavlja na dijaliznim aparatima. Njegova situacija je stabilna i podvrgnut je pretragama i dijalizi", rekao je za Source Almir Čehajić - Batko.

Veliki broj ljudi se javio da donira svoj bubreg Mimi, ali operaciju nije moguće izvesti u Bosni i Hercegovini. 

"Moramo vidjeti ko je donor, prijavio se veliki broj ljudi, njegovih prijatelja. Po zakonu u ovoj zemlji, oni ne mogu biti donori u BiH, tako da se takva retransplantacija mora desiti van granica ove zemlje u sistemu Eurotransplanta ili programa koje nudi Francuska. Ovdje se ne radi različita krvna grupa i ako je donor različite krvne grupe, onda je ta transplantacija od 7.000 - 15.000 eura skuplja nego klasična transplantacija i poslije svih tih procjena i nalaza, može se kretati cijena oko 50.000 ili 55.000 eura ako je različita krvna grupa. Međutim, nikada se ne zna koliko će određena transplantacija zahtijevati vremena oporavka u bolnici i da li će to ići klasično, ali nadajmo se da u ovom slučaju neće biti posttransplantacionih problema i dugomjesečnog ležanja u bolnici", rekao nam je Batko.

Batko nam je rekao i kako je jedan od visokopozicioniranih političara BiH rekao platiti sve troškove za Mimino liječenje.

"Mogu odgovorno reći da je jedan od visokih političkih dužnosnika u BiH van institucija ove zemlje, privatno ponudio da sve plati. On stoji iza te priče, a mi smo jučer dobili odaziv 27.000 građana Bosne i Hercegovine samo u jednom danu, to je već 54.000 KM. Ovim sistemom takva pomoć se može skupiti za nekoliko dana", kazao je Almir Čehajić - Batko za Source.

Pored toga, veilki broj ljudi iz javnog života je ponudio svoju pomoć, od kojih je Džeko uplatio 5.000 KM i Sejo Brajlović isto toliko.

"U program nas je nazvao ugostitelj Sejo Brajlović i uplatio 5.000 KM i rekao 'Ja ću dati svoj bubreg'. Preponosan sam  da postoje u ovoj zemlji još uvijek normalni i siguran sam da ćemo Mimi spasiti život", rekao je Batko za naš portal.

Od jučer su u funkciji humanitarni brojevi 1330 i 1350 na koje možete zvati sa sva tri telekom operatera i donirati 2 KM.



Novinarka: Merima Druškić

12
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.