16.1.2018. 17:57
0
Dječak iz reklame H&M-a se morao sa roditeljima odseliti iz kuće
Trgovački lanac odjeće H&M prošle se sedmice našao pod udarom brojnih kupaca i kritičara nakon što je objavio fotografiju s photoshoota na kojoj je dijete crne boje kože odjeveno u majicu na kojoj piše: "The Coolest Monkey In The Jungle" (Najkul majmun u džungli).

Roditelji dječaka su se zbog cijele afere trebali iseliti iz svoje kuće u Štokholmu.

- Najtužnija stvar je ta što je moj sin vrlo mlad i puno toga se događa vezano uz ovo i to me potresa - izjavio je otac dječaka Liama. Dodao je i kako Liam nije svjestan kontroverze i misli da ga ljudi ne vole zbog njegovog talenta, javlja Daily Mail.

- Važno je da ljudi shvate da moja supruga Teri i ja imamo sina, i ostalu djecu koju odgajamo, te da imamo obavezu sve njih zaštititi - objasnio je Frank.

Brojne svjetske zvijezde dale svoj negativni komentar na fotografiju H&M-a, a među njima su Romelu Lukaku, LeBron James te P Diddy. Muzičar The Weeknd, koji je dosad sarađivao s trgovačkim lancem, izjavio je kako prekida sve veze s njima, prenosi Avaz.

Brojni kupci odlučili su bojkotovati prodavnice.

H&M je povukao fotografije sa svojih web stranica te su izjavili kako im je zaista žao zbog svega što se dogodilo.

Teri, majka modela Liama, prvo je govorila ljudima da "pređu preko toga" kada je vidjela da joj je dijete postalo centar kontroverze. I u intervjuu kojeg je dala je stajala iza svoje izjave te tvrdila kako bi ljudi trebali poštivati što ona ne misli da je fotografija rasistička.

No, nije naišla na podršku ljudi na društvenim mrežama.

- Znam što je rasizam. Iz prve ruke sam ga iskusila, čak i s nazivom "majmun". Mene su isto tako prije nazivali i moja reakcija je bila ista kao i reakcija ljudi na moje izjave sada - objasnila je.

- Snažno vjerujemo da je rasizam u bilo kojoj formi, namjernoj ili slučajnoj, jednostavno neprihvatljiv. Naše osoblje u prodavnicama nije imalo ništa s našom lošom procjenom u proizvodnji majice i fotografije - objavili su u H&M. 

(Ajla Hurko)

 
0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.