20.1.2019. 14:59
1
Geografija na drugačiji način: Profesor Vedran Zubić uz pomoć bivših učenika pokrenuo video kanal
Profesor geografije u sarajevskoj Gimnaziji Dobrinja Vedran Zubić počeo je danas na You Tube-u sa objavljivanjem video predavanja koja će se inače objavljivati nedjeljom i srijedom. Za prvo predavanje u kojem je pojasnio svrhu i cilj Uvoda u vedru geografiju obrađena je i priča o pomračenju Mjeseca.

Zubić u razgovoru za agenciju Patria objašnjava da su mu ideju za pokretanje You Tube kanala dali bivši učenici.

- Rekoše da bi bilo super, da se malo zabavljamo te da ljudi nešto nauče. Pomislih kako je to vjerovatno budućnost obrazovanja. Možda ćemo imati i livestream sa časova. Kao eto mene bi ljudi slušali – kaže Zubić.

Sve je dogovoreno preko FB grupe u kojoj su se javljali bivši učesnici te je zajednički odabran naziv Uvod u vedru geografiju.

- Oni su napravili logo, sam kanal, kao i ovaj tehnički dio. Snimanje, montaža, zvuk. Sve rade oni. Ja sam samo onaj što će pričati. Zbog toga posebna zahvala ide snimateljici Lauri Brunner, majstoru zvuka Muhamedu Bajramoviću, kao i ideolozima projekta braći Hromadžić. Cilj je širenje nauke, učenje, pa i zabava. Dakle, učenje kroz zabavu. Moderna tehnologija nam je sad ponudila te stvari.

Na pitanje koliko dugo će trajati You Tube kanal, profesor Zubić objašnjava da će to zavisiti od toga koliko bude praćen.

- Mislim da će uvijek biti ljudi koji će željeti čuti nešto o nekoj naučnoj spoznaji. Pričat ćemo o astronomiji, morfologiji, geologiji, prirodnim pojavama. Objasnjavat ćemo zemljotrese, tsunamije, tajfune i monsune, vulkane i gejzire. Naravno, promjene vremena i klime. Također ćemo pričati i o društvenim problemima. I to je dio geografske spoznaje – kaže Zubić.

Pratioci YouTube kanala i sami mogu biti učesnici tako što će pisati na e-mail vedrageografija@gmail.com davati sugestije, predlagati teme ili čak odgovarati pitanja koja će biti postavljana u objavama.

Zubić je inače široj javnosti poznat po inovativnim metodama u predavanja gradiva iz geografije svojim učenicima. Prije nekoliko godina Zubić je organizirao i čas za svoje bivše učenike koji je održan u Gimnaziji Dobrinja.

(Patria / Haris Ahbabović)

1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.