26.2.2016. 16:01
1
„Restrikcije u Saudijskoj Arabiji mi ne padaju teško, ovdje ljudi imaju veliko srce“
Prije šest godina je Amina Kovačević iz Visokog sasvim slučajno pronašla oglas putem kojeg je aviokompanija Saudi Arabian Airlines tražila stjuardese u BiH. Upravo je taj oglas promijenio njen život iz temelja.

Na oglas se prijavilo više od 100 djevojaka iz naše zemlje, a Amina je imala sreću i znanje da bude jedna od kandidatkinja koje su dobile željeni posao.

Uslovi koje je trebalo ispuniti kako bi aplicirali za posao stjuardese su poznavanje engleskog jezika, B1 ili B2 nivo, kilaža koja je proporcionalna sa visinom, starost od 22 do 33 godina te u konačnici intervju koji je baziran na testiranju ponašanja i elokvencije. Obuka za kvalifikovanu stjuardesu traje u prosjeku 65 dana“, prisjeća se Amina u razgovoru za Source.ba portal.

Kaže da je u početku osjećala strah, strah od nepoznatog i okruženja koje je drugačije od onog na koji je navikla. Na početku su sa njom radile još 43 djevojke iz BiH, ali ih je gotovo polovina odustala. Neke su, priča naša sagovornica, odustale iz privatnih razloga, neke se nisu mogle priviknuti na novo okruženje, a neke su ipak izabrale drugi poziv. Jedan od najprimamljivijih segmenata zanimanja stjuardese jesu finansije.

Kada su finansije u pitanju, naravno da su primanja mnogo bolja u odnosu na ona u BiH. To je, zapravo, glavni razlog zašto se većina djevojaka prijavljuje za ovaj posao“, tvrdi Amina Kovačević.

Novac je primamljiv, ali onima sa avanturisitčkim duhom su primamljivija mogućnost putovanja po cijelom svijetu.



Posjetila sam jako puno zemalja o kojima, naravno, nisam ni sanjala da ću jednog dana posjetiti, od Azije, Amerike, Evrope, Afrike...Svaka destinacija nosi sa sobom neku svoju ljepotu. Ipak, najljepše se osjećam u Evropi, a najveći izazov za mene je bila Kina.

Amina ističe kako je, radeći kao stjuardesa, ponekad imala i četiri leta dnevno i da je zbog takvih okolnosti teško imati nešto što zovemo dom.

Mnogo je teže u odnosu na ostale pozive. Jako mnogo vremena ste odsutni od kuće, skoro stalno, osim kada imate slobodne dane koji nisu dovoljni da provedene kvalitetno vrijeme sa svojim najbližim. Naročito je to problem za djevojke koje žive daleko od mjesta na kojem rade“, objašnjava ona.



Posao stjuardese je jako dinamičan i svaki dan je drugačiji od prethodnog.

Prije nego što krenete na let, trebate povesti računa o svom izgledu. S obzirom da ćete taj dan biti izloženi velikom broju ljudi iz različitih dijelova svijeta, nekada ne znate šta se može desiti. Naravno, tu je priprema i ponavljanje onoga što ste prethodno naučili, upoznavanje posade koja je svaki dan drugačija. Lijep segment ovog posla je činjenica da se, pored putnika, svaki dan susrećete sa novim kolegama i stičete nova poznanstva. Zatim idete u avion, dočekujete putnike i idete u novu avanturu.

Međutim, nije sve tako idealno. Postoje i negativne strane, poput prethodno navedenog nedostatka vremena za porodicu i prijatelje. Amina je stekla ogromno iskustvo radeći kao stjuardera i taj posao joj je otvorio vrata napredovanja u kompaniji u kojoj je radila.

Ja već godinu dana radim u menadžmentu kompanije i jako sam sretna. S obzirom da sam se u međuvremenu udala, osnovala porodicu, to je zahtjevalo mnogo više slobodnog vremena kako bih se posvetila svojoj kćerci, koja ima dvije godine. Sada su moji 'klijenti' isključivo stjuardese, vodim računa o njihovom radu i rješavanjem svih problema sa kojima se susreću“, kaže ona za Source.ba portal.



Njen dom je danas u Saudijskoj Arabiji. Na početku je bilo teško priviknuti se na tamošnji način života i sistem na osnovu kojeg ta zemlja funkcioniše, ali se, kako sama kaže, u međuvremenu potpuno prilagodila.

Ja, zaista, nakon gotovo šest godina, imam jako pozitivno iskustvo. Restrikcije koje su u ovoj zemlji ne padaju mi teško .U principu, svaka promjena je teška, samo ovisno o tome koliko ste mentalno stabilni da sve to podneste. U ovoj zemlji ste poprilično sigurni, ljudi imaju veliko srce, samo trebate znati s njima. Ono što meni teže pada u Saudijskoj Arabiji jeste klima. Tokom godine je ljeto i samo ljeto…a ja volim zimu.

Za kraj je poželjela poslati poruku djevojkama koje razmišljaju da krenu njenim stopama.

Djevojke koje se žele baviti ovim poslom bi, osim pozitivnih strana, trebale razmisliti i informisati se i o negativnim stranama te na taj način sebe mentalno pripremiti za ovaj posao. Moraju zaista voljeti ovaj posao, biti lojalne kompaniji u kojoj rade, moraju se prilagoditi drugačijem načinu života i biti jako mentalno stabilne i strpljive. Upoznavanje drugih ljudi i njihovih kultura izgleda lijepo, ali nekada može biti preveliki zamor i treba pronaći način da se nosi sa tim. Ipak, iskustvo koje nudi ovaj posao je nemjerljivo sa bilo čime“, poručuje Amina.
 
(Nedim Pobrić)

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.