10.11.2019. 19:20
0
Palau, država koja traži da date ekološku zakletvu da biste je posjetili
Turizam cvjeta širom svijeta, a koliko god to donosilo profita, javlja se i zabrinutost u mnogim, naročito manjim državama kolikoveliki broj turista šteti ekološkoj ravnoteži. Palau 13. najmanja država na svijetu, sjetila se kako riješiti problem.

Kako imaju svega 20 hiljada stanovnika, a godišnje ih posjeti i više od 160 hiljada turista, ta se brojka već “odrazila” na životnu okonulu, pa je lokalna vlast odlučila da u svoju zakonsku regulativu uvede nešto čime bi se tome stalo na kraj.

Svaki putnik koji dođe na Palau u svoj pasoš dobije zakletvu koju će morati da potpiše prije nego što mu se odobri ulazak u zemlju.

U toj zakletvi stoji: “Djeco Palaua, podnosim ovu zakletvu kao vaš gost, da ću čuvati i štititi vaš predivni i jedinstveni ostrvski dom. Zaklinjem se da ću ga tretirati blago i istraživati sa sviješću. Neću uzeti ništa što ne treba. Neću škoditi onome što ne škodi meni. Jedini otisci koje ću ostaviti jesu oni koji će se isprati”.

Palau je time postala prva zemlja u svijetu koja je uvela ovakav tip zakletve u svoj zakon. Zakletva se temelji na dugogodišnjem nastojanju da se zaustavi pretjerano uništavanje i iskorištavanje prirodnih resursa.

Stanovnici se nadaju da će ovom zakletvom putnici na otoku lakše shvatiti da igraju ključnu ulogu u očuvanju ostrva za buduće generacije jer ih većina nije ni svjesna otiska koji ostavljaju.

Iako je inicijativa prvenstveno pokrenuta da se smanji šteta okolini zbog prevelikog broja turista, prodružili su se i stanovnici. Djeca će u školi početi učiti o ekologiji i očuvanju svoje okoline, a i odraslima će biti omogućeni posebni programi za učenje odgovornog ponašanja prema prirodi.

Da se vlasti nimalo ne šale s ovom zakletvom, dokazuje i kazna koju turisti plaćaju kaznu za kršenje. A iznos je do milion dolara.

Palau je zapravo arhipelag od 200-tinjak prirodnih ostrva, smještenih u Tihom okeanu, između Japana i Australije. Ova ostrva su bogata predivnim čistim plažama i šumama koje mame turiste. Imaju i utočište za morske pse, zabranili su bušenje svog podmorja zbog nafte i komercijalno ribarenje, prenosi CDM.


(Amila Alijagić)

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.